Feja në Azerbajxhan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Islami është feja më e madhe në Azerbajxhani. Rreth 95% e popullsisë jan muslimanë.[1] 85 % janë mysliman shittë dhe 15 % mysliman sunni.[1] 5% janë jo-myslimanë.[1] Azerbajxhani sipas kushtetutës është vend laik.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d Administrative Department of the President of the Republic of Azerbaijan - Presidential Library - Religion

Flag of Azerbaijan.svg Ky artikull në lidhje me Azerbajxhani është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.