Feja në Moldavi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

FejaMoldavi është kryesisht e krishterë ortodokse. Kushtetuta e Republikës së Moldavisë parashikon lirinë e fesë dhe qeveria në përgjithësi e respekton këtë të drejtë në praktikë.

:
:
:

Feja në Moldavi (2017)[1]

  Ortodoks (92%)
  Të padeklaruarë (2%)
Kishë Ortodokse në Moldavi

Krishterimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Feja kryesore është Krishterimi, 90,1% e popullsisë është ortodokse sipas të dhënave të censusit të vitit 2014. Administrativisht, ekzistojnë dy kisha autonome që u përkasin dy kishave autoqefale (ruse dhe rumune) brenda bashkësisë ortodokse lindore. Mitropolia autonome e Kishinevit dhe Moldavisë (që i përket Kishës Ortodokse Ruse), sipas Shërbimit Shtetëror për Çështjet Fetare, ka 1,194 famulli; Mitropolia autonome e Besarabisë (që i përket Kishës Ortodokse Rumune) ka 124 famulli.

Islami[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka një komunitet të vogël myslimanësh në Moldavi. Ka 2,009 [[myslimanë] që jetojnë në Moldavi sipas regjistrimit të 2014 Moldavisë, një rritje nga 1,667 myslimanë që kanë jetuar në Moldavi sipas regjistrimit të Moldavisë 2004. Shumica e muslimanëve jetojnë në Chișinău (985 persona), e ndjekur nga Gagauzia (176 persona), Bălți (76 persona), Anenii Noi (68 persona) dhe Cahul (54 persona).

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Religious Belief and National Belonging in Central and Eastern Europe". Pew Research Center. 10 maj 2017. Marrë më 2017-09-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)