Jump to content

Ferjani Sassi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ferjani Sassi

Sassi duke luajtur për Tunizinë në Kupën e Botës 2018
Të dhënat vetjake
Datëlindja18 mars 1992
VendlindjaAryanah, Tunizi
Gjatësia1.86 m (6 ft 1 in)[1]
PozicioniMesfushor mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Al-Nassr FC
Numri50
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2010–2015CS Sfaxien83(10)
2015–2016FC Metz39(1)
2016–2018ES Tunis39(7)
2018–Al-Nassr FC8(0)
Karriera ndërkombëtare
2013–Tunizia43(4)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Ferjani Sassi (lindi më 18 mars 1992) është futbollistë tunizianë i cili luan për klubin sauditë Al-Nassr dhe kombëtaren tuniziane si mesfushor mbrojtës.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sassi luajti ndeshjen e parë me kombëtaren më 8 qershor 2013 kundër Sierra Leone (2-2), ku luajti të dy pjesët e lojës.[2]

Ai ishte në skuadrën e Tunizisë në Kupën e Botës 2018Rusi ku shënoi gole me penallti minutën e 35të kundër Anglisë.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2018 FIFA World Cup Russia – List of Players" (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 4 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 dhjetor 2019. Marrë më 19 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Sierra Leone vs. Tunisia (2:2)". National Football Teams. Marrë më 16 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Tunisia World Cup squad: Leicester City's Benalouane in 23-man squad". 2 qershor 2018 – nëpërmjet www.bbc.co.uk. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)