Ferma (Itali)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ferma (Itali)
Italisht : Firmo
Komunë
Vendndodhja
Ferma (Itali) is located in Itali
Ferma (Itali)
Ferma (Itali)

Koordinatat: 39°43′0″V 16°10′0″L / 39.71667°V 16.16667°L / 39.71667; 16.16667

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kalabria
Provinca Kozenca
Kryetari i komunës Antonio Salvatore Palerno
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 11,7 km2
Lartësia 370 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 2.257 banorë
Dendësia 192.91 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit fermënjotë
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 87010
Shenjti mbrojtës Shën Anastasi
Dita e shenjtit
Koordinatat 39° 43′ 0″ Veri

16° 10′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.firmo.it


Vendodhja e Komunës së Fermës në Provincën e Kozencës

Ferma (italisht: Firmo) është një fshat dhe komunë në Provincën e Kozencës së Rajonit të KalabrisëItali.

Ferma ndodhet në faqen juglindore të vargmalit Apennine që zbret drejt detit Jon. Ajo shtrihet në një pllajë 369 metra mbi nivelin e detit dhe ka një shtrirje territoriale prej 11,53 km². Ferma është një komunitet i rëndësishëm i shqiptarëve të Kalabrisë, që ruan kulturën, zakonet, dhe përdorimin e gjuhës arbëreshe dhe ritin fetar bizantin.