Jump to content

Ferri (film i vitit 2016)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ferri është një film amerikan i zhanrit triller e mister i vitit 2016 me regji të Ron Howard, shkruar nga David Koepp, bazuar në romanin e vitit 2013 me të njëjtin titull Ferri, nga Dan Brown. Filmi vjen pas filmave Kodi i da Vinçit (2006) dhe Engjëj dhe Djaj (2009) dhe është strumbullari i tretë në serinë e filmave me Robert Langdonin. Në rolin kryesor është Tom Hanks, i cili luan rolin e Robert Langdonit, bashkë me Felicity Jones e disa të tjerë.

Ferri
Regjia ngaRon Howard
Shkruar ngaDavid Koepp
Bazuar nëFerri nga Dan Brown
ProdhuesiBrian Grazer
Ron Howard
LuajnëTom Hanks
Felicity Jones
Ben Foster
Sidse Babett Knudsen
Omar Sy
Irrfan Khan
KinematografiaSalvatore Totino
MontazhiDan Hanley
Tom Elkins
MuzikaHans Zimmer

Kompanitë prodhuese
LStar Capital
Imagine Entertainment
Shpërndarë ngaColumbia Pictures
Data e publikimit
8 tetor 2016 (Firence)
28 tetor 2016 (SHBA)
Kohëzgjatja
121 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës
GjuhaAnglisht
Buxheti75 milionë dollarë
Fitimi220 milionë dollarë

Shfaqja nëpër kinema

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]