Ferri (film i vitit 2016)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Në këtë artikull flitet për filmin e bazuar në romanin e Dan Brown. Për vetë romanin shiko Ferri (romani).


Ferri është një film amerikan i zhanrit triller e mister i vitit 2016 me regji të Ron Howard, shkruar nga David Koepp, bazuar në romanin e vitit 2013 me të njëjtin titull Ferri, nga Dan Brown. Filmi vjen pas filmave Kodi i da Vinçit (2006) dhe Engjëj dhe Djaj (2009) dhe është strumbullari i tretë në serinë e filmave me Robert Langdonin. Në rolin kryesor është Tom Hanks, i cili luan rolin e Robert Langdonit, bashkë me Felicity Jones e disa të tjerë.

Ferri

Viti 2016
Regjia Ron Howard
Prodhimi Brian Grazer
Ron Howard
Skenari David Koepp
Bazuar në Ferri nga Dan Brown
Në rolet kryesore Tom Hanks
Felicity Jones
Ben Foster
Sidse Babett Knudsen
Omar Sy
Irrfan Khan
Muzika Hans Zimmer
Kinematografia Salvatore Totino
Montazhi Dan Hanley
Tom Elkins
Studioja kinematografike LStar Capital
Imagine Entertainment
Shpërndarë nga Columbia Pictures
Data e daljes në kinema 8 tetor 2016 (Firence)
28 tetor 2016 (SHBA)
Kohëzgjatja 121 minuta
Shteti Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Gjuha Anglisht
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti 75 milionë dollarë
Fitimet 220 milionë dollarë
Paraprihet nga {{{I_parapritur_nga}}}
Pasohet nga {{{I_ndjekur_nga}}}


Skenari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqja nëpër kinema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]