Ferri (roman nga Dan Brown)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ferri është një roman i zhanrit mister dhe trillues i vitit 2013 nga autori amerikan Dan Brown dhe libri i katërt nga seria e Robert Langdonit, pas Engjëj & Djaj, Kodi i da Vinçit dhe Simboli i Humbur. Libri ishte botuar më 14 maj 2013, dhjetë vjet pas botimit të Kodi i da Vinçit më 2003 nga Doubleday. [1] Ishte numër një në listën e bestsellerëve të New York Times. Një film me emrin Ferri, bazuar në këtë roman ishte shfaqur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës më 28 tetor 2016.

Ferri
AutorDan Brown
Titulli origjinalInferno
PërkthyesTaqo Trajçe
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës
Mbretëria e Bashkuar
GjuhaAnglisht
SeriaRobert Langdon #4
ZhanriMister
Triller
BotoiDoubleday
Botimet DUDAJ
FaqeTransclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. 609 faqe [undefined] Error: {{Lang-xx}}: no text (help) 598 faqe
Paraprihet ngaSimboli i Humbur 
Përcjellet ngaOrigjina 

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marketingu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vlerësimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ McLaughlin, Erin (15 janar 2013). "New Dan Brown Novel, 'Inferno,' Set for May Release". ABC News. Marrë më 22 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]