Fes (Marok)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fes ose Fez (arabisht: فاس, transliterimi: fās, Gjuha berbe: ⴼⴰⵙ </noinclude>, frëngjisht: Fès) është një qytet në pjesën veriore të Marokut dhe kryeqyteti i rajonit administrativ Fès-Meknès . Është qyteti i dytë më i madh në Marok, me një popullsi prej 1.11 milionë banorësh sipas regjistrimit të vitit 2014. [1] E vendosur në veri-perëndim të maleve të Atlasit, Fez është i lidhur me disa qytete të rëndësishme të rajoneve të ndryshme; ai është 206 kilometres (128 mi) nga Tangier në veriperëndim, 246 kilometres (153 mi) nga Casablanca, 189 kilometres (117 mi) nga Rabat në perëndim. Rruga tregtare Trans-Sahariane mund të arrihet nëpërmjet Marrakeshit, 387 kilometres (240 mi) në jugperëndim të Fezit. Ai është i rrethuar nga kodra dhe qyteti i vjetër është i përqendruar rreth lumit Fez (Oued Fes) që rrjedh nga perëndimi në lindje.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fez u themelua nën sundimin e Idrisidëve gjatë shekujve 8-9 të e.s. Fillimisht përbëhej nga dy vendbanime autonome dhe konkurruese. Valët e njëpasnjëshme të emigrantëve kryesisht arabë nga Ifriqiya ( Tunizi ) dhe al-Andalus ( Spanjë / Portugali ) në fillim të shekullit të 9-të i dhanë qytetit të sapolindur karakterin e tij arab. Pas rënies së dinastisë Idrisid, perandori të tjera erdhën dhe shkuan deri në shekullin e 11-të, kur Sulltan Almoravid Jusuf ibn Tashfin bashkoi dy vendbanimet në atë që është lagja e sotme Fes el-Bali . Nën sundimin Almoravid, qyteti fitoi një reputacion për studime fetare dhe aktivitet tregtar.

Fez arriti kulmin e tij në epokën marinid (shek. 13-15), duke rifituar statusin e tij si kryeqytet politik. U ndërtuan shumë medrese dhe xhami të reja, shumë prej të cilave mbijetojnë edhe sot, ndërsa struktura të tjera u restauruan. Këto ndërtesa numërohen ndër shenjat dalluese të stileve arkitekturore maure dhe marokene . Në vitin 1276, sulltani marinid Abu Jusuf Jaqub themeloi gjithashtu rrethin administrativ mbretëror të Fes Jdid, ku ndodhet edhe sot Pallati Mbretëror (Dar al-Makhzen), të cilit më vonë iu shtuan kopshte të gjera . Gjatë kësaj periudhe popullsia hebreje e qytetit u rrit dhe në anën jugore të këtij rrethi të ri u formua Mellah (lagjeja hebraike). Pas përmbysjes së dinastisë Marinid, Fez ra dhe më pas konkurroi me Marrakeshin për ndikim politik dhe kulturor. Ai u bë përsëri kryeqytet nën dinastinë 'Alawi (Alaouite) deri në vitin 1912.

Sot, qyteti përbëhet nga dy lagje të vjetra të Medinës, Fes el-Bali dhe Fes Jdid, dhe nga Ville Nouvelle urbane shumë më e madhe moderne. zonë e themeluar gjatë epokës koloniale franceze . Medina e Fezit është renditur si një Vend i Trashëgimisë Botërore dhe besohet të jetë një nga zonat më të mëdha urbane të këmbësorëve në botë (zona pa makina). Ai ka Universitetin e Al-Qarawiyyin i cili u themelua në vitin 857 dhe konsiderohet si instituti më i vjetër i arsimit të lartë që ka funksionuar vazhdimisht dhe pandërprerë. Ka gjithashtu fabrikë lëkurësh Chouara nga shekulli i 11-të, një nga punishtet më të vjetra në botë. Qyteti është quajtur " Meka e Perëndimit" dhe " Athina e Afrikës". [2] [3] [4] Konsiderohet gjithashtu kryeqyteti shpirtëror dhe kulturor i Marokut. [5] [6] [7] :17–18

Universiteti al-Karawiyyin

Universiteti al-Karawiyyin konsiderohet nga disa si universiteti më i vjetër në botë. [5] Universiteti u themelua fillimisht si xhami nga Fatima al-Fihri në vitin 859, e cila më pas u bë një nga qendrat kryesore shpirtërore dhe arsimore të botës historike myslimane . Ai u bë një universitet shtetëror në vitin 1963 dhe mbetet edhe sot një institucion i rëndësishëm arsimor.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Le Tourneau, Roger (1974) [1961]. Fez in the Age of the Marinides (në anglisht). Përkthyer nga Besse Clement. Oklahoma University. ISBN 0-8061-1198-4.
 • Vigo, Julian (2006). "The Renovation of Fes' medina qdima and the (Re) Creation of the Traditional". Writing the City, Transforming the City (në anglisht). New Delhi: Katha. fq. 44–58.
 • Article sur l'histoire Idrisside dans la revue anglaise al-Masaq (Publication of The Society of The Medieval Mediterranean)
 • Frédéric Weisgerber, La ville de Fez, dans la Revue générale des sciences pures et appliquées, Paris : Doin, 1905, vol.16, p.634-639 [1]
 • Maurice de Périgny, Au Maroc : Fès, la capitale du Nord, Paris : chez Pierre Roger & Cie, 1917, 238 p. + photogravures hors-texte et carte.
 • Titus Burckhardt, Fès, ville d'islam, Archè Edidit, Paris, 2007. traduction de Fes, Stadt der Islam, Olten, 1960.
 • Brice Gruet, article "Au regard du sacré: lecture croisée de la médina de Fès", in Itinéraires, littérature, textes, cultures, 2012-3 2013, Lire les villes marocaines, p. 153-167.
 • Mohamed Métalsi, Fès, la Ville essentielle, photographies de Cécile Tréal et Jean-Michel Ruiz, ACR, Paris, 2003 ISBN 286770152X
 • Charlotte Jelidi, Fès, la fabrication d'une ville nouvelle, 1912-1956, ENS Editions, Lyon, 2012.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Note sur les premiers résultats du Recensement Général de la Population et de l'Habitat 2014" (në frëngjisht). High Commission for Planning. 20 mars 2015. fq. 8. Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2017. Marrë më 9 tetor 2017.
 2. ^ Johnston, Keith; Keane, Augustus Henry (1880). Africa (në anglisht). E. Stanford. fq. 33.
 3. ^ Harris, Lawrence (1909). With Mulai Hafid at Fez: Behind the Scenes in Morocco (në anglisht). Smith, elder & Company. fq. 139.
 4. ^ Conder, Josiah (1834). A dictionary of geography, ancient and modern (në anglisht). T. Tegg. fq. 226.
 5. ^ a b "Medina of Fez". UNESCO World Heritage Centre (në anglisht). Marrë më 2021-09-29.
 6. ^ Usman, Aribidesi (2017). "Fez". përmbledhur nga Aderinto, Saheed (red.). African Kingdoms: An Encyclopedia of Empires and Civilizations. ABC-CLIO. fq. 90. ISBN 978-1-61069-580-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Gaudio, Attilio (1982). Fès: Joyau de la civilisation islamique. Paris: Les Presses de l'Unesco: Nouvelles Éditions Latines. ISBN 2723301591. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)