Festivali Evropian i Këngës 1991

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 1991
Datat
Finalja4 maj 1991
Pritës
VendiStudio 15 di Cinecittà
Romë, Itali
PrezantuesGigliola Cinquetti
Toto Cutugno
KryetarRiccardo Donna
Mbikëqyrës ekzekutivFrank Naef
Producent ekzekutivSilvia Salvetti
Transmetuesi pritësRadiotelevisione Italiana (RAI)
Akti hapësSara Carlson duke performuar "Celebration" me rune nga Roma e Lashtë; Toto Cutugno duke performuar "Insieme: 1992" dhe Gigliola Cinquetti duke performuar "Non ho l'età"
Akti intervalArturo Brachetti
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve22
Shtetet debutueseAsnjë
Shtetet që kthehenFlag of Malta Malta
Shtetet që nuk kthehenFlag of the Netherlands Holanda
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep nga 12, 10, 8–1 pikë për 10 këngët e tyre të preferuara.
Zero pikëFlag of Austria Austria
Kënga fitueseFlag of Suedia Suedia
"Fångad av en stormvind"

Festivali Evropian i Këngës 1991 ishte edicioni i 36-të i Festivalit Evropian të Këngës dhe u mbajt më 4 maj 1991 në Romë. Për shkak të Luftës së Gjirit dhe tensioneve në rritje në Jugosllavi, RAI vendosi të zhvendosë garën nga SanremoRomë, e cila u perceptua të ishte më e sigurt.[1]

Kjo ishte ngjarja e fundit në të cilën mori pjesë Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë. Konkursi i vitit 1992 pa pjesëmarrjen e Republikës Federale të Jugosllavisë (e përbërë vetëm nga Serbia dhe Mali i Zi). Ishte gjithashtu hera e parë që Gjermania u përfaqësua në formën e tyre të ribashkuar që kur Gjermania Lindore u bashkua me Gjermaninë Perëndimore nga ribashkimi gjerman.

Carola ishte fituese e këtij Konkursi me këngën "Fångad av en stormvind". Kjo ishte fitorja e tretë për Suedinë, pas 1974 dhe 1984. Kishte një barazim midis Carola dhe Amina të Francës, pasi të dy kishin marrë 146 pikë. Kjo bëri të domosdoshme një 'numërim prapa', një masë e thyerjes së barazimit të futur pas barazimit famëkeq me katër drejtime në 1969 . Si Suedia ashtu edhe Franca kishin marrë katër sete me nga 12 pikë, por Suedia kishte marrë pesë sete me 10 pikë nga dy të Francës, kështu që Carola u shpall fituese. Në ditët e sotme, rregullat përcaktojnë që vendi që ka më shumë pikë të më shumë vendeve fiton Eurovision, prandaj Franca do të kishte fituar konkursin (Francë 18/22 vs. Suedi 17/22 votat e vendeve).

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cinecittà, Romë - vendi pritës i konkursit të vitit 1991.

Gara fillimisht ishte planifikuar të mbahej në Teatro Ariston në Sanremo, ku zhvillohet Festivali i Muzikës Sanremo çdo vit. Ishte që organizatorët të nderonin festivalin italian që frymëzoi krijimin e Festivalit Evropian të Këngës. Por pas pushtimit të Kuvajtit nga Iraku dhe shpërthimit të Luftës së Gjirit, transmetuesi nikoqir RAI vendosi në janar 1991, për të garantuar më mirë sigurinë e delegacioneve të huaja, do ta transferonte garën në Romë. Kjo shkaktoi probleme serioze organizative dhe vonesa.

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Shteti Artist Kënga Gjuha[2][3] Vendi Pikë
01 Flag of Mbretëria e Jugosllavisë Jugosllavia Baby Doll "Brazil" (Бразил) Serbokroatisht 21 1
02 Flag of Islanda Islanda Stefán & Eyfi "Nína" Islandisht 15 26
03 Flag of Malta Malta Georgina & Paul Giordimaina "Could It Be" Anglisht 6 106
04 Flag of Greqia Greqia Sophia Vossou "I anixi" (Η άνοιξη) Greqisht 13 36
05 Flag of Zvicra Zvicra Sandra Simó "Canzone per te" Italisht 5 118
06 Flag of Austria Austria Thomas Forstner "Venedig im Regen" Gjermanisht 22 0
07 Flag of Luksemburgu Luksemburgu Sarah Bray "Un baiser volé" Frëngjisht 14 29
08 Flag of Suedia Suedia Carola "Fångad av en stormvind" Suedisht 1 146
09 Flag of Franca Franca Amina "C'est le dernier qui a parlé qui a raison" Frëngjisht 2 146
10 Flag of Turqia Turqia İzel Çeliköz, Reyhan Karaca & Can Uğurluer "İki Dakika" Turqisht 12 44
11 Flag of Republika e Irlandës Irlanda Kim Jackson "Could It Be That I'm In Love" Anglisht 10 47
12 Flag of Portugalia Portugalia Dulce Pontes "Lusitana paixão" Portugalisht 8 62
13 Flag of Danimarka Danimarka Anders Frandsen "Lige der hvor hjertet slår" Danisht 19 8
14 Flag of Norvegjia Norvegjia Just 4 Fun "Mrs. Thompson" Norvegjisht 17 14
15 Flag of Izraeli Izraeli Duo Datz "Kan" (כאן) Hebraisht 3 139
16 Flag of Finlanda Finlanda Kaija Kärkinen "Hullu yö" Finlandisht 20 6
17 Flag of Gjermania Gjermania Atlantis 2000 "Dieser Traum darf niemals sterben" Gjermanisht 18 10
18 Flag of Belgjika Belgjika Clouseau "Geef het op" Holandisht 16 23
19 Flag of Spanja Spanja Sergio Dalma "Bailar pegados" Spanjisht 4 119
20 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe Samantha Janus "A Message to Your Heart" Anglisht 10 47
21 Flag of Qiproja Qiproja Elena Patroklou "SOS" Greqisht 9 60
22 Flag of Italia Italia Peppino di Capri "Comme è ddoce 'o mare" Neapolitanisht 7 89

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ West, Chris (2017). Eurovision!: A History of Modern Europe Through the World's Greatest Song Contest (në anglisht). Melville House UK. fq. 112. ISBN 1911545558.
  2. ^ "Eurovision Song Contest 1991" (në anglisht). The Diggiloo Thrush. Marrë më 5 mars 2012.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Eurovision Song Contest 1991". 4Lyrics.eu (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2020. Marrë më 16 shtator 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]