Jump to content

Festivali Evropian i Këngës 1994

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 1994
Datat
Finalja30 prill 1994
Pritës
VendiPoint Theatre,
Dublin, Ireland
PrezantuesCynthia Ní Mhurchú
Gerry Ryan
KryetarPatrick Cowap
Mbikëqyrës ekzekutivChristian Clausen
Producent ekzekutivMoya Doherty
Transmetuesi pritësRaidió Teilifís Éireann (RTÉ)
Akti hapësPerformancë nga Macnas, karikatura vallëzuese të artistëve irlandezë të njohur ndërkombëtarisht nga mbajtës flamujsh
Akti intervalRiverdance performuar nga kampionët irlandezë të vallëzimit Jean Butler, Michael Flatley dhe ansambli i zërit Anúna, me muzikë të kompozuar nga Bill Whelan
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve25
Shtetet debutueseFlag of Estonia Estonia
Flag of Hungaria Hungaria
Flag of Lituania Lituania
Flag of Polonia Polonia
Flag of Rumania Rumania
Flag of Rusia Rusia
Flag of Sllovakia Sllovakia
Shtetet që kthehenNone
Shtetet që nuk kthehenFlag of Belgjika Belgjika
Flag of Danimarka Danimarka
Flag of Izraeli Izraeli
Flag of Italia Italia
Flag of Luksemburgu Luksemburgu
Flag of Sllovenia Sllovenia
Flag of Turqia Turqia
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep nga 12, 10, 8–1 pikë për 10 këngët e tyre të preferuara.
Zero pikëFlag of Lituania Lituania
Kënga fitueseFlag of Republika e Irlandës Irlanda
"Rock 'n' Roll Kids"

Festivali Evropian i Këngës 1994 ishte konkursi i 39-të Festivalit Evropian të Këngës dhe u mbajt më 30 prill 1994 në Teatrin Point në Dublin, Irlandë. Deri në vitin 2019, ishte hera e fundit që konkursi u mbajt në prill. Prezantuesit ishin Cynthia Ní Mhurchú dhe Gerry Ryan. Dyshja priti mbrëmjen në frëngjisht, anglisht dhe irlandisht. Irlanda fitoi konkursin për herë të tretë me radhë, kur Paul Harrington dhe Charlie McGettigan ishin fituesit me një këngë të shkruar nga Brendan Graham, "Rock 'n' Roll Kids". Kjo ishte një fitore rekord e gjashtë për Irlandën, duke i dhënë asaj numrin rekord të plotë të fitoreve në Festivalin Evropian të Këngës, dhe gjithashtu hera e dytë që Irlanda fitoi në tokën e brendshme. Ishte gjithashtu hera e parë — dhe deri më sot e vetmja kohë — që konkursi ishte fituar nga i njëjti vend në tre vjet rresht.

Për herë të parë në historinë e Eurovision, votimi u bë me anë të satelitit në vend të me telefon, dhe si rezultat, shikuesit mund të shihnin zëdhënësit në ekran.[1]

Akti i intervalit ishte shfaqja e parë përherë e irlandezëve që kërcenin Riverdance spektakolare, duke shfaqur Michael Flatley dhe Jean Butler.

Teatri Point, Dublin - vendi pritës i konkursit 1994.

Irlanda priti garën për herë të pestë pasi fitoi garën më 1993 në Millstreet. Dublini u zgjodh të ishte qyteti pritës, duke e bërë herën e katërt që Festivali Evropian i Këngës u vu në skenë në kryeqytetin irlandez. Për herë të parë, vendi i konkursit ishte Teatri Point, që ndodhet në murin verior të lumit Liffey, midis Dublin Docklands.

Shtetet me shkronja të zeza u lejuan të garojnë në Festivalin Evropian të Këngës 1995.

Rendi Shteti Artist Kënga Gjuha[2][3] Vendi Pikë
01 Flag of Suedia Suedia Marie Bergman & Roger Pontare "Stjärnorna" Suedisht 13 48
02 Flag of Finlanda Finlanda CatCat "Bye Bye Baby" Finlandisht, anglisht 22 11
03 Flag of Republika e Irlandës Irlanda Paul Harrington & Charlie McGettigan "Rock 'n' Roll Kids" Anglisht 1 226
04 Flag of Qiproja Qiproja Evridiki "Ime anthropos ki ego" (Είμαι άνθρωπος κι εγώ) Greqisht 11 51
05 Flag of Islanda Islanda Sigga "Nætur" Islandisht 12 49
06 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe Frances Ruffelle "We Will Be Free (Lonely Symphony)" Anglisht 10 63
07 Flag of Kroacia Kroacia Tony Cetinski "Nek' ti bude ljubav sva" Kroatisht 16 27
08 Flag of Portugalia Portugalia Sara Tavares "Chamar a música" Portugisht 8 73
09 Flag of Zvicra Zvicra Duilio "Sto pregando" Italisht 19 15
10 Flag of Estonia Estonia Silvi Vrait "Nagu merelaine" Estonisht 24 2
11 Flag of Rumania Rumania Dan Bittman "Dincolo de nori" Rumanisht 21 14
12 Flag of Malta Malta Chris and Moira "More than Love" Anglisht 5 97
13 Flag of the Netherlands Holanda Willeke Alberti "Waar is de zon" Holandisht 23 4
14 Flag of Gjermania Gjermania MeKaDo "Wir geben 'ne Party" Gjermanisht 3 128
15 Flag of Sllovakia Sllovakia Tublatanka "Nekonečná pieseň" Sllovakisht 19 15
16 Flag of Lituania Lituania Ovidijus Vyšniauskas "Lopšinė mylimai" Lituanisht 25 0
17 Flag of Norvegjia Norvegjia Elisabeth Andreassen & Jan Werner Danielsen "Duett" Norvegjisht 6 76
18 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Alma & Dejan "Ostani kraj mene" Boshnjakisht 15 39
19 Flag of Greqia Greqia Kostas Bigalis & The Sea Lovers "To trehandiri" (Το τρεχαντήρι) Greqisht 14 44
20 Flag of Austria Austria Petra Frey "Für den Frieden der Welt" Gjermanisht 17 19
21 Flag of Spanja Spanja Alejandro Abad "Ella no es ella" Spanjisht 18 17
22 Flag of Hungaria Hungaria Friderika Bayer "Kinek mondjam el vétkeimet?" Hungarisht 4 122
23 Flag of Rusia Rusia Youddiph "Vechny strannik" (Вечный странник) Rusisht 9 70
24 Flag of Polonia Polonia Edyta Górniak "To nie ja!" Polonisht 2 166
25 Flag of Franca Franca Nina Morato "Je suis un vrai garçon" Frëngjisht 7 74
  1. ^ "Winners of the 1990s - What happened to them?" (në anglisht). Eurovision.tv. Marrë më 9 nëntor 2014.
  2. ^ "Eurovision Song Contest 1994" (në anglisht). The Diggiloo Thrush. Marrë më 5 mars 2012.
  3. ^ "Eurovision Song Contest 1994". 4Lyrics.eu (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2020. Marrë më 16 shtator 2020.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]