Festivali Evropian i Këngës 1999

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 1999
Datat
Finalja29 maj 1999
Pritës
VendiUssishkin Auditorium at the
International Convention Center
Jeruzalem, Izrael
Prezantues
  • Dafna Dekel
  • Yigal Ravid
  • Sigal Shachmon
KryetarHagai Mautner
Mbikëqyrës ekzekutivChristine Marchal-Ortiz
Producent ekzekutivAmnon Barkai
Transmetuesi pritësIsrael Broadcasting Authority (IBA)
Akti hapësAnimim digjital "From Birmingham to Jerusalem" i shndërruar në një film për Jeruzalemin
Akti interval"Freedom Calling", me këngën "Free" performuar si përzierje me një version të lutjeve tradicionale për liri, "Dror Yikra" nga Dana International
Akti reprizëTë gjithë pjesëmarrësit performuan versionin anglisht të "Hallelujah" në nder të viktimave të Luftës së Ballkanit
Faqja zyrtarehttps://eurovision.tv/event/jerusalem-1999
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve23
Shtetet debutueseAsnjë
Shtetet që kthehen
Shtetet që nuk kthehen
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep nga 12, 10, 8–1 pikë për 10 këngët e tyre të preferuara.
Zero pikëAsnjë
Kënga fituese
  • Flag of Suedia Suedia
  • "Take Me to Your Heaven"

Festivali Evropian i Këngës 1999 ishte edicioni i 44 i Festivalit vjetor Evropian të Këngës. Ai u zhvillua në Jeruzalem, Izrael, pas fitores së Dana Internationalkonkursin e vitit 1998Birmingham, Mbretëria e Bashkuar me këngën "Diva". Kjo ishte fitorja e tretë e Izraelit në konkurs (pas 1978 dhe 1979), dhe hera e dytë që organizoi këtë ngjarje (pas 1979).

Fitues i Konkursit ishte Charlotte Nilsson, duke përfaqësuar Suedinë me "Take Me to Your Heaven", e cila shënoi 163 pikë. Kjo ishte fitorja e katërt e Suedisë në Konkurs dhe e dyta në vitet 1990 (pas fitores së Carola për Suedinë në 1991).

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qendra Ndërkombëtare e Konventave, Jeruzalem - vendi pritës i konkursit të vitit 1999.

Në vazhdën e konkursit, shumë spekuluan se ai nuk do të mbahej në Izrael, por do të transferohej në Maltë ose do të qëndronte në Mbretërinë e Bashkuar (vendet që përfunduan 3 vendet e para të Konkursit të vitit 1998). Kjo erdhi pasi shqetësimet e mëdha për financimin e ngjarjes nga qeveria izraelite u shfaqën, së bashku me kundërshtimin e hebrenjve ortodoksë se ata do të përpiqeshin të ndalonin konkursin për të ardhur në Izrael pasi Dana International fitoi Konkursin e vitit të kaluar. Sidoqoftë, kjo nuk siguroi asnjë pengesë për IBA-në ose ekipin organizativ të ngjarjes dhe Auditoriumi Ussishkin në Qendrën Ndërkombëtare të Konventave në Jeruzalem u zgjodh si vendi i konkursit të 44-t.[1]

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Shteti Artisti Kënga Gjuha[2] Vendi Pikë
01 Flag of Lituania Lituania Aistė "Strazdas" Samogitianisht 20 13
02 Flag of Belgjika Belgjika Vanessa Chinitor "Like the Wind" Anglisht 12 38
03 Flag of Spanja Spanja Lydia "No quiero escuchar" Spanjisht 23 1
04 Flag of Kroacia Kroacia Doris Dragović "Marija Magdalena" Kroatisht 4 118
05 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe Precious "Say It Again" Anglisht 12 38
06 Flag of Sllovenia Sllovenia Darja Švajger "For a Thousand Years" Anglisht 11 50
07 Flag of Turqia Turqia Tuğba Önal & Grup Mistik "Dön Artık" Turqisht 16 21
08 Flag of Norvegjia Norvegjia Stig Van Eijk "Living My Life Without You" Anglisht 14 35
09 Flag of Danimarka Danimarka Trine Jepsen & Michael Teschl "This Time I Mean It" Anglisht 8 71
10 Flag of Franca Franca Nayah "Je veux donner ma voix" Frëngjisht 19 14
11 Flag of the Netherlands Holanda Marlayne "One Good Reason" Anglisht 8 71
12 Flag of Polonia Polonia Mietek Szcześniak "Przytul mnie mocno" Polonisht 18 17
13 Flag of Islanda Islanda Selma "All Out of Luck" Anglisht 2 146
14 Flag of Qiproja Qiproja Marlain "Tha'nai Erotas" (Θα'ναι έρωτας) Greqisht 22 2
15 Flag of Suedia Suedia Charlotte Nilsson "Take Me to Your Heaven" Anglisht 1 163
16 Flag of Portugalia Portugalia Rui Bandeira "Como tudo começou" Portugalisht 21 12
17 Flag of Republika e Irlandës Irlanda The Mullans "When You Need Me" Anglisht 17 18
18 Flag of Austria Austria Bobbie Singer "Reflection" Anglisht 10 65
19 Flag of Izraeli Izraeli Eden "Yom Huledet (Happy Birthday)" (יום הולדת) Anglisht, hebraisht 5 93
20 Flag of Malta Malta Times Three "Believe 'n Peace" Anglisht 15 32
21 Flag of Gjermania Gjermania Sürpriz "Reise nach Jerusalem – Kudüs'e seyahat" Gjermanisht, turqisht,

anglisht, hebraisht
3 140
22 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Dino & Béatrice "Putnici" Boshnjakisht, frëngjisht 7 86
23 Flag of Estonia Estonia Evelin Samuel & Camille "Diamond of Night" Anglisht 6 90

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ O'Connor, John Kennedy (2007). The Eurovision Song Contest: The Official History (në anglisht). UK: Carlton Books. fq. 156–159. ISBN 978-1-84442-994-3.
  2. ^ "Eurovision Song Contest 1999" (në anglisht). The Diggiloo Thrush. Marrë më 5 mars 2012.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]