Festivali Evropian i Këngës 2003

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 2003
Magical Rendez-vous
Datat
Finalja24 maj 2003
Pritës
VendiSkonto Hall
Riga, Letoni
Prezantues
  • Marija Naumova
  • Renārs Kaupers
KryetarSven Stojanovic
Mbikëqyrës ekzekutivSarah Yuen
Producent ekzekutivBrigita Rozenbrika
Transmetuesi pritësLatvijas Televīzija (LTV)
Akti intervalNjë film që shfaq 4 llojet e ndryshme të muzikës së skenës të Letonisë feat. Iļģi, Brainstorm, Marie N dhe Raimonds Pauls
Faqja zyrtarehttps://eurovision.tv/event/riga-2003
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve26
Shtetet debutueseFlag of Ukraina Ukraina
Shtetet që kthehen
Shtetet që nuk kthehen
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep nga 12, 10, 8–1 pikë për dhjetë këngët e tyre të preferuara.
Zero pikëFlag of the United Kingdom Britania e Madhe
Kënga fituese

Festivali Evropian i Këngës 2003 ishte edicioni i 48-të i Festivalit Evropian të Këngës. Ai u zhvillua në Riga, Letoni, pas fitores së Marie Nkonkursin e vitit 2002Talin, Estoni me këngën "I Wanna". Ishte hera e parë që Letonia kishte organizuar konkursin - vetëm 3 vjet pasi vendi bëri debutimin e saj. Organizuar nga Bashkimi Evropian i Transmetuesve (EBU) dhe transmetuesi pritës Latvijas Televīzija (LTV), konkursi u mbajt në Sallën Skonto, me finalen më 24 maj 2003. Shfaqja live u prit nga Marie N dhe Renārs Kaupers.[1] Ishte konkursi i parë i këngës në Eurovizion që u mbajt në një vend që flet gjuhë baltike.

Fitues ishte Turqia me këngën "Everyway That I Can", interpretuar nga Sertab Erener, e cila e shkruajti atë me Demir Demirkan. Kjo ishte fitorja e parë e Turqisë në konkurs, në 28 vjet pjesëmarrje. Belgjika, Rusia, Norvegjia dhe Suedia rrumbullakuan pesë të parat. Më tej poshtë tabelës, Mbretëria e Bashkuar arriti rezultatin e tyre më të keq deri më tani, duke përfunduar e njëzetegjashta (vendi i fundit) pa pikë. Sidoqoftë, ata shmangën largimin për shkak të një prej shteteve "Big Four" në atë kohë.[2] Vendi pritës Letonia u vendos e njëzetekatërta (e treta nga fundi) - kjo ishte hera e parë që nga 1995 që hyrja e nikoqirit nuk u vendos në 10 vendet e para, dhe ishte, në përgjithësi, rezultati më i keq për një hyrje të pritësit, që nga 1992.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skonto Hall, Riga - vendi pritës i konkursit 2003.

Më 22 gusht 2002, transmetuesi publik letonez Latvijas Televīzija (LTV) njoftoi se kishte zgjedhur Sallën Skonto në Riga si vendin pritës për garën 2003.[3]

Letonia fitoi në Festivalin Evropian të Këngës 2002 më 25 maj 2002 në Talin, Estoni me këngën "I Wanna" interpretuar nga Marie N. Kjo ishte fitorja e parë e Letonisë në konkurs, e cila gjithashtu mbartte të drejtën që LTV të organizonte konkursin e vitit 2003. LTV fillimisht kishte shqetësime buxhetore për organizimin e konkursit. Kryetari i Këshillit Kombëtar të Radios dhe Televizionit Ojārs Rubenis deklaroi se nëse qeveria nuk paraqiste garanci buxhetore, këshilli, i cili zotëron aksione në LTV, do të votonte kundër organizimit të konkursit. Rubenis shtjelloi që LTV ishte e përgatitur për të mbuluar anën krijuese dhe transmetimin e konkursit, por fonde shtesë do të duheshin për infrastrukturën, hotelet dhe çështje të tjera financiare.[3]

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtetet me shkronja të trasha u kualifikuan automatikisht për finalen e Festivalit Evropian të Këngës 2004.

Rendi Shteti Artisti Kënga Gjuha[4] Vendi Pikë[5]
01 Flag of Islanda Islanda Birgitta "Open Your Heart" Anglisht 8 81
02 Flag of Austria Austria Alf Poier "Weil der Mensch zählt" Gjermanisht 6 101
03 Flag of Republika e Irlandës Irlanda Mickey Harte "We've Got the World" Anglisht 11 53
04 Flag of Turqia Turqia Sertab Erener "Everyway That I Can" Anglisht 1 167
05 Flag of Malta Malta Lynn Chircop "To Dream Again" Anglisht 25 4
06 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Mija Martina "Ne brini" Kroatisht, anglisht 16 27
07 Flag of Portugalia Portugalia Rita Guerra "Deixa-me sonhar" Portugalisht, anglisht 22 13
08 Flag of Kroacia Kroacia Claudia Beni "Više nisam tvoja" Kroatisht, anglisht 15 29
09 Flag of Qiproja Qiproja Stelios Constantas "Feeling Alive" Anglisht 20 15
10 Flag of Gjermania Gjermania Lou "Let's Get Happy" Anglisht 11 53
11 Flag of Rusia Rusia t.A.T.u. "Ne ver', ne boysia" (Не верь, не бойся) Rusisht 3 164
12 Flag of Spanja Spanja Beth "Dime" Spanjisht 8 81
13 Flag of Izraeli Izraeli Lior Narkis "Words for Love" Hebraisht 19 17
14 Flag of the Netherlands Holanda Esther Hart "One More Night" Anglisht 13 45
15 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe Jemini "Cry Baby" Anglisht 26 0
16 Flag of Ukraina Ukraina Olexandr "Hasta la Vista" Anglisht 14 30
17 Flag of Greqia Greqia Mando "Never Let You Go" Anglisht 17 25
18 Flag of Norvegjia Norvegjia Jostein Hasselgård "I'm Not Afraid to Move On" Anglisht 4 123
19 Flag of Franca Franca Louisa Baïleche "Monts et merveilles" Frëngjisht 18 19
20 Flag of Polonia Polonia Ich Troje "Keine Grenzen – Żadnych granic" Gjermanisht, polonisht, rusisht 7 90
21 Flag of Letonia Letonia F.L.Y. "Hello from Mars" Anglisht 24 5
22 Flag of Belgjika Belgjika Urban Trad "Sanomi" Imagjinare 2 165
23 Flag of Estonia Estonia Ruffus "Eighties Coming Back" Anglisht 21 14
24 Flag of Rumania Rumania Nicola "Don't Break My Heart" Anglisht 10 73
25 Flag of Suedia Suedia Fame "Give Me Your Love" Anglisht 5 107
26 Flag of Sllovenia Sllovenia Karmen "Nanana" Anglisht 23 7

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bakker, Sietse (1 dhjetor 2002). "Renars Kaupers and Marie N hosts 2003 show" (në anglisht). ESCToday.com. Marrë më 16 nëntor 2013.
  2. ^ "UK act hits Eurovision low". BBC News (në anglisht). BBC News. 25 maj 2003. Marrë më 16 nëntor 2013.
  3. ^ a b Mikheev, Andy (22 gusht 2002). "Archived news. Part 1" (në anglisht). Marrë më 27 tetor 2013. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "EUR20032" defined multiple times with different content
  4. ^ "Eurovision Song Contest 2003" (në anglisht). The Diggiloo Thrush. Marrë më 5 mars 2012.
  5. ^ "Final of Riga 2003". eurovision.tv (në anglisht). Marrë më 2020-04-15.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]