Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë 2013

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës për fëmijë 2013
Finalja 30 nëntor 2013
TV Organizatorë Ukraina NTU
Vendi Pallati "Ukraine"
Sistemi votues
Ç'do votues nga ç'do shtet i cili do votoj përmes telefonit apo mesazheve do ti llogaritet 50% që do me thënë nga votat e ç'do votuesi çdo shtet do i jep nga 1 deri në 12 pikë. Edhe këtë vit 50% e pikëve jep televotimi dhe 50% juria. Ç'do shtet merr 12 pikë në fillim të votimit
Vendet e larguara Belgjika Belgjika
Festivali Europian I Këngës Për Fëmijë
◄2012        2014►

Festivali Evropian i Këngës për fëmijë 2013 (ang: Junior Eurovision Song Contest 2013) është edicioni i 11-të i këtij festivali, i cili do të mbahet në KievUkrainës.

Shqipëria do të marrë pjesë edhe këtë vit. Këngëtari dhe kënga do të selektohen përmes Junior Fest Albania 2013 i cili do të mbahet në shtator.

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja do jetë nata e vetme për zgjedhjen e fituesit të këtij festivali. Për ta bërë një gjë të tillë, ç'do shtet do votoj sipas mënyrës së vjetër të Eurovizionit duke dhënë pikët nga 1 deri 12. Gjithashtu sikur vitet e kaluara në fillim të votimit, ç'do shtet do marrë 12 pikë.

Participating countries[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shteti Pjesmarrësi Kënga Përkthimi
Shqipëria Shqipëria[1]
Armenia Armenia[2] "Monica Avanesyan" "Choco fabric"
Bjellorusia Bjellorusia [3] "Ilya Volkov"
Gjeorgjia Gjeorgjia [4] "The Smile Shop" "Give me your Smile"
Holanda Holanda[3] "Mylene & Rosanne" "Double me"
Rusia Rusia[3] Dayana Kirillova[5] "Mechtay" (Мечтай)[5] Ëndërr[5]
Suedia Suedia[3] Elias Elffors Elfström[6] "Det är dit vi ska"[6] Aty do shkojmë[6]
Ukraina Ukraina[7] Sofia Tarasova "We Are One"

Shtetet tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Belgjika Belgjika Televizioni belg vendosi të tërhiqej nga festivali që të koncentrohet më shumë në festivalet brenda Belgjikës.
  • Kosova Kosova Pavarësisht se (RTK)-ja nuk është pjesmarrëse aktive e EBU, Kosovës iu ka lejuar të marrë pjesë në festivale të organizuara nga EBU-ja, si festivali Eurovision Young Dancers, ku Kosova mori pjesë në vitin 2011.

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Al Kaziri, Ghassan (28 maj 2013). "JESC2013: Albania is entering again". Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2013. Marrë më 31 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ ""Ինչու՞ է փակվել Գոհար Գասպարյանի «Գտնված երազ» հաղորդումը". Zham.am. 28 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2013. Marrë më 5 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c d "JESC 2013: Two not interested, one considering". escXtra. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2013. Marrë më 13 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Georgia: Junior Eurovision Participation Confirmed". Eurovoix.com. Marrë më 10 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b c http://eurovoix.com/2013/06/02/russia-dayana-kirillova-is-off-to-kiev/
  6. ^ a b c http://eurovoix.com/2013/06/06/sweden-eliasis-off-to-junior-eurovision/
  7. ^ Waddell, Nathan (10 qershor 2013). "Ukraine: 20 Junior finalists announced". ESCXtra.com. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2013. Marrë më 11 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)