Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë 2020

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë 2020
#MoveTheWorld!
Datat
Finalja29 nëntor 2020
Pritës
VendiSelia e TVP, Varshava, Polonia[1]
PrezantuesIda Nowakowska
Małgorzata Tomaszewska
Rafał Brzozowski
Mbikëqyrës ekzekutivMartin Österdahl[2]
Producent ekzekutivMarta Piekarska[3]
Transmetuesi pritësTelewizja Polska (TVP)
Akti hapësViki Gabor performoi "Superhero"
Akti intervalDuncan Laurence, Viki Gabor dhe Roksana Węgiel me "Arcade"
Alicja Szemplińska me "Empires"
Të gjithë pjesëmarrësit performuan "Move The World"
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve12
Shtetet debutueseGjermania
Shtetet që kthehenAsnjë
Shtetet që nuk kthehen
Votimi
Sistemi i votimitJuria profesionale e secilit shtet jep 12, 10, 8-1 pikë për dhjetë këngë. Shikuesit rrth gjithë botës votojnë për 3 këngë, dhe votat e tyre shpërndahen përpjesëtimisht. Votat e jurisë dhe audienca përbëjnë 50% të të gjitha votave.[4]
Kënga fitueseFranca
"J'imagine"

Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë 2020 ishte edicioni i 18-të i Festivalit Evropian të Këngës për Fëmijë, organizuar nga Telewizja Polska (TVP) dhe Bashkimi Evropian i Transmetimeve (EBU). Konkursi u zhvillua më 29 nëntor 2020 dhe u mbajt në Varshavë, Poloni, pas fitores së vendit në konkursin 2019. Kjo ishte hera e parë që konkursi mbahej në të njëjtin vend për dy vjet rresht.[5]

Dymbëdhjetë shtete morën pjesë në konkurs, duke pasur numrin më të vogël të pjesëmarrësve që nga konkursi i vitit 2013 (disa shtete duke treguar situatën pandemike me COVID-19 dhe kufizimet e udhëtimit si arsyen e tërheqjes së tyre), ku Gjermania mori pjesë për herë të parë. Valentina e Francës dhe kënga e saj "J'imagine" fitoi me 200 pikë duke shënuar fitoren e parë të Francës. Kjo ishte fitorja e parë e Francës në Eurovision që nga Festivali Evropian i Kërcimtarëve të Rinj 1989.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Selia e TVP, vendi i Festivalit për Fëmijë 2020.

Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë 2020 u zhvillua në Studio 5 në Selinë TVP të vendosur në Varshavë, Poloni, pasi vendi fitoi edicionin e vitit 2019 në tokën e shtëpisë në Gliwice me këngën "Superhero" nga Viki Gabor. Sidoqoftë, për shkak të pandemisë së COVID-19, për herë të parë, të gjitha këngët konkurruese u interpretuan në një studio në secilin vend pjesëmarrës.[6]

Ishte hera e tretë që Varshava organizoi një ngjarje në Eurovision (pas Festivalit Evropian të Muzikantëve të Rinj 1994 dhe Festivalit Evropian të Kërcimtarëve të Rinj 2005), dhe hera e parë që konkursi mbahet në të njëjtin shtet në dy vjet rresht.

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Performancat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për herë të parë në historinë e konkursit, shumica e pjesëmarrësve ishin duke performuar në distancë, në një studio televizive në vendin e tyre të origjinës. EBU deklaroi se, "Për të siguruar vazhdimësinë dhe drejtësinë e konkurrencës, Anëtarët e EBU në 13 shtetet pjesëmarrëse kanë rënë dakord të përdorin një skemë të ngjashme skenare dhe teknike të ngritur për të kapur performancën e artistit të tyre." Katër shtetet e vetme që performuan në Varshavë janë Malta, Polonia, Serbia dhe Ukraina.[7]

Ceremonia e hapjes dhe aktet e intervalit u transmetuan gjithashtu drejtpërdrejt nga Varshava, me, sipas EBU, "të gjithë prezantuesit dhe ekuipazhi i nevojshëm shoqëror i distancuar". Ishte i pranishëm një audiencë e vogël.[8] Gjatë akteve të intervalit, Viki Gabor këndoi dy këngë: këngën e saj fituese "Superhero", dhe këngën fituese të Festivalit Evropian të Këngës 2019 "Arcade" me Roksana Węgiel dhe fituesin e Eurovision 2019 Duncan Laurence.[9] Alicja Szemplińska këndoi Empires, hyrja e synuar polake për konkursin e anuluar të Festivalit 2020.[10]

Shtetet pjesëmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 8 shtator 2020, EBU lëshoi listën fillestare të pjesëmarrësve me 13 vende konkurruese. Gjermania do të bënte paraqitjen e tyre debutuese, ndërsa Shqipëria, Australia, Irlanda, Italia, Maqedonia e Veriut, Portugalia dhe Uellsi nuk do të ktheheshin, pasi kishin marrë pjesë në vitin 2019.

Pavarësisht konfirmimit fillimisht si një shtet pjesëmarrës, Armenia u tërhoq nga konkursi më 5 nëntor 2020 për shkak të luftës në vazhdim të Nagorno-Karabakut, duke ulur numrin e shteteve pjesëmarrëse në 12.[11] Ky është numri më i ulët i shteteve pjesëmarrëse që nga viti 2013, i cili gjithashtu kishte dymbëdhjetë shtete pjesëmarrëse.

Renditja[12] Shteti Artist Kënga Gjuhë(t) Vendi Pikë Vendndodhja
01 Gjermania Susan "Stronger with You" Gjermanisht, anglisht 12 66 Hamburg[13]
02 Kazakistani Karakat Bashanova "Forever" Kazakisht, anglisht 2 152 Almaty[14]
03 Holanda Unity "Best Friends" Holandisht, anglisht 4 132 Aalsmeer[15]
04 Serbia Petar Aničić "Heartbeat" Serbisht, anglisht 11 85 Warsaw
05 Bjellorusia Arina Pehtereva "Aliens" Rusisht, anglisht 5 130 Minsk[16]
06 Polonia Ala Tracz "I'll Be Standing" Polonisht, anglisht 9 90 Warsaw
07 Gjeorgjia Sandra Gadelia "You Are Not Alone" Gjeorgjisht, anglisht 6 111 Tbilisi[17]
08 Malta Chanel Monseigneur "Chasing Sunsets" Anglisht 8 100 Warsaw
09 Rusia Sofia Feskova "My New Day" Rusisht, anglisht 10 88 Moscow[18]
10 Spanja Soleá "Palante" Spanjisht 3 133 Madrid[19]
11 Ukraina Oleksandr Balabanov "Vidkryvai (Open Up)" (Відкривай) Ukrainisht, anglisht 7 106 Warsaw
12 Franca Valentina "J'imagine" Frëngjisht 1 200 Paris[20]

Tabela e rezultateve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet e jurisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet
Rezultati total
Votimi online
Gjermania
Kazakistani
Holanda
Serbia
Bjellorusia
Polonia
Gjeorgjia
Malta
Rusia
Spanja
Ukraina
Franca
Garuesit
Gjermania 66 39 5 2 3 2 2 5 2 6
Kazakistani 152 69 3 8 10 10 3 12 10 12 4 7 4
Holanda 132 64 12 7 4 5 8 6 6 2 10 5 3
Serbia 85 50 3 4 4 5 2 3 1 1 12
Bjellorusia 130 57 7 12 1 12 12 3 7 6 5 6 2
Polonia 90 44 2 6 5 8 2 8 8 4 2 1
Gjeorgjia 111 42 5 10 6 5 1 5 1 7 12 12 5
Malta 100 49 1 7 1 6 6 10 1 7 4 8
Rusia 88 44 6 4 3 8 4 3 3 3 10
Spanja 133 73 10 2 10 6 7 7 1 4 5 8
Ukraina 106 54 4 1 2 3 10 7 10 8 7
Franca 200 112 8 8 12 7 12 1 4 12 8 6 10

12 pikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

N. Garues Kombi që jep 12 pikë
3 Bjellorusia Bjellorusia Kazakistani Kazakistan
Polonia Polonia
Franca Serbia
Franca Franca Bjellorusia Bjellorusia
Malta Malta
Holanda Holandë
2 Gjeorgjia Gjeorgjia Spanja Spanja
Ukraina Ukrainë
Kazakistani Kazakistan Gjeorgjia Gjeorgjia
Rusia Rusia
1 Holanda Holandë Gjermania Gjermania
Serbia Serbia Franca Franca

Shtete te tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që një vend të jetë i pranueshëm për pjesëmarrje të mundshme në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë, ai duhet të jetë një anëtar aktiv i EBU-së.[21]

 • Armenia Armenia
 • Australia Australia
 • Bullgaria Bullgaria
 • Greqia Greqia
 • Islanda Islanda
 • Republika e Irlandës Irlanda
 • Italia Italia
 • North Macedonia Maqedonia e Veriut
 • Portugalia Portugalia
 • Scotland Skocia
 • Suedia Suedia
 • Shqipëria Shqipëria
 • Uellsi Uellsi

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Eurowizja Junior 2020 – Prowadzący: dobre ciepło!". TVP VOD (në polonisht). 2020-10-07.
 2. ^ Farren, Neil (2020-01-20). "Martin Österdahl Appointed Eurovision Executive Supervisor". eurovoix.com (në anglisht).
 3. ^ "How to create a remote show in 2020". eurovision.tv (në anglisht). 2020-11-29.
 4. ^ Granger, Anthony (2020-10-16). "Junior Eurovision'20: Voting To Be Tweaked With Discussions On Going Around Points Presentation". Eurovoix (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2020-10-16.
 5. ^ "It's time to #MoveTheWorld!". Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë (në anglisht). 2020-05-16.
 6. ^ "13 countries will 'Move the World' at Junior Eurovision 2020". junioreurovision.tv (në anglisht). EBU. 2020-09-08.
 7. ^ Stojanović, Nikola (2020-10-28). "Four Countries Are Going To Record Their JESC Performances At TVP?". ESCBubble (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2020-11-01. (...) four countries are going to record their performances at TVP those countries are Poland, Serbia, Ukraine and Malta.
 8. ^ Granger, Anthony (2020-11-28). "Junior Eurovision'20: Small Audience Will Be in Attendance For The Show". Eurovoix (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2020-11-29.
 9. ^ Waarden, Franciska van (2020-11-27). "Duncan Laurence, Viki Gabor and Roksana Wegiel to Perform at Junior Eurovision 2020". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 2020-11-27.
 10. ^ "Even more music at Junior Eurovision 2020!". junioreurovision.tv (në anglisht). 2020-11-27. Marrë më 2020-11-27.
 11. ^ "Armenia withdraws from Junior Eurovision 2020". Junioreurovision.tv (në anglisht). EBU. 2020-11-05.
 12. ^ "This is the running order for Junior Eurovision 2020". Junioreurovision.tv (në anglisht). EBU. 2020-11-23. Arkivuar nga origjinali më 2020-11-23.
 13. ^ Granger, Anthony (2020-11-27). "Junior Eurovision 2020 Rehearsal Diaries – Germany – Susan – Stronger With You". Eurovoix (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2020-11-27. The recording of the performance took place at the NDR studios in Hamburg.
 14. ^ "Казахстанская исполнительница Каракат Башанова готовится к гранд-финалу «Junior Eurovision»". Qazaq TV (në kazakisht). 2020-10-27. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2020. Marrë më 29 nëntor 2020.
 15. ^ "Maud gaat met Unity voor 'Douze Points'". aalsmeervandaag.nl (në holandisht). 2020-11-27. Leuk voor Maud is dat de opname plaats vond in de studio's van Crown. Dat was dus een thuiswedstrijd voor haar.
 16. ^ Granger, Anthony (2020-11-02). "Belarus: Arina Pehtereva Will Film Junior Eurovision Performance Tomorrow". Eurovoix (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2020-11-03. Arina Pehtereva will film her performance of "Aliens" for the Junior Eurovision Song Contest 2020 tomorrow in Minsk.
 17. ^ Granger, Anthony (2020-11-26). "Junior Eurovision 2020 Rehearsal Diaries – Georgia – Sandra Gadelia – You Are Not Alone". Eurovoix (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2020-11-28. Sandra Gadelia recorded her performance for the contest in Tbilisi at the GPB studios.
 18. ^ Granger, Anthony (2020-11-24). "Junior Eurovision 2020 Rehearsal Diaries – Russia – Sofia Feskova – My New Day". Eurovoix (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2020-11-24. The recording of the Russian performance took place in Moscow at the end of October.
 19. ^ Granger, Anthony (2020-11-23). "Junior Eurovision 2020 Rehearsal Diaries – Spain – Soleá – Palante". Eurovoix (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2020-11-24. The recording of the Spanish performance took place in Madrid in mid-October.
 20. ^ Granger, Anthony (2020-11-26). "Junior Eurovision 2020 Rehearsal Diaries – France – Valentina – J'imagine". Eurovoix (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2020-11-26. The French performance was recorded in Paris at the end of October.
 21. ^ "EBU - Junior Eurovision Song Contest Steering Group" (në anglisht). 2014-05-28. Arkivuar nga origjinali më 2014-05-28. Marrë më 2019-10-05.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]