Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Kiev "Molodist"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Kiev "Molodist" ( ukrainisht: Київський Міжнародний Кінофестиваль "Молодість" ) është një festival ndërkombëtar filmik i cili zhvillohet çdo Tetor në Kiev, Ukrainë . Filloi në vitin 1970 si një festival dy-ditor i filmave, i xhiruar nga studentët e Institutit të Arteve Teatrale të Kyivit, duke paraqitur 33 filma atë vit. Në vitin 2010, u prezantuan 439 filma, duke e bërë atë festivalin më të madh të filmit në Ukrainë, me një audiencë prej 127,000.eKryetari i festivalit është Andrii Khalpakhchi (Андрій Халпахчі). [1] [2] [3] [4]

Eshtë i vetmi festival i filmit në Ukrainë i akredituar nga FIAPF (që nga viti 1991). I përket listës së 26 festivaleve të specializuara ndërkombëtare të konkursit.

Prodhuesit evropianë të njohur aktualisht kanë debutuar në festivalin Molodist: Fred Keleman, Tom Tykwer, Danny Boyle, Francois Ozon, Andras Monori, Ildikó Enyedi, Hera Popelaars, Jacques Odiar, Sergiy Masloboychykova, Oleksiy Balabanov, Denys Evstigneev, Stephen Doldri.

Pjesëmarrësit Melodist u nderuan më vonë me Palmën e Artë ( Bruno Dumont ) dhe Oscar ( Alan Berliner ).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Facts & figures of Molodist 2010". Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 9 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "UT Exclusive: Molodist Film Festival opens in Kyiv". uatoday.tv. Marrë më 2016-05-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Molodist - Kyiv International Film Festival - festivals". Filmitalia. Marrë më 2016-05-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Pulver, Andrew (2013-10-30). "Ukraine film festival targeted by anti-LGBT protesters". the Guardian. Marrë më 2016-05-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]