Festivali i 19-të i Këngës në RTSH

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Festivali i 19-të i Këngës në RTSH
Edicioni 19-të
Qyteti Tirana
Vendi Tirane
Viti 1980
Datat 25, 26, 27 dhjetor
Prezantues Silvana Braçe dhe Dhimiter Gjoka
Artisti Fitues Vaçe Zela dhe Mefarete Laze
Kënga Fituese Shoqet tona ilegale Muzika Agim Prodani Teksti Zhuliana Jorganxhi
 Crystal Clear action 2leftarrow.png             1979 1981             Crystal Clear action 2rightarrow.png 

Festivali i 19-të i Këngës në RTSH u zhvillua në dhjetor të vitit 1980 në Tiranë.

Kënga fituese “Shoqet tona ilegale”, kënduar nga Vaçe Zela.

Çmimi i pare[redakto | redakto tekstin burimor]

  • "Shoqet tona ilegale", muzika Agim Prodani, teksti Zhuliana Jorganxhi, kënduar nga Vaçe Zela dhe Mefarete Laze.

Çmimi i dyte[redakto | redakto tekstin burimor]

  • "Rrjedh ne kënge e ligjërime", muzika Fehim Ibrahimi, teksti Gjoke Beci, kënduar nga Vaçe Zela dhe Gaqo Cako.
  • "Njerëzit e agimeve", muzika Kujtim Laro, teksti Xhevahir Spahiu, kënduar nga Irma Libohova dhe Alida Hisku.

Çmimi i trete[redakto | redakto tekstin burimor]

  • "Lule molle, lule ftua", muzika Tonin Harapi, teksti Vasil Dede, kënduar nga Fatma Zyberi dhe Zina Zdrava.
  • "Nen kurorën e ullirit", muzika Enver Shengjergji, teksti Zaho Puci, kënduar nga Lindita Theodhori dhe Mefarete Laze.
  • "Kur jemi bashke te dy", muzika Aleksander Lalo, teksti Jorgo Papingji, kënduar nga Luan Zhegu dhe Liliana Kondakçi.

Ky është festivali i fundit ku merr pjese Vaçe Zela.