Jump to content

Festivali i 21-të i Këngës në RTSH

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali i 21-të i Këngës në RTSH
Edicioni 21-të
Qyteti Tirana
Vendi Tirane
Viti 1982
Datat 24, 25, 26 dhjetor
Prezantues Dhurata Kasmi dhe Dhimiter Gjoka
Artisti Fitues
Kënga Fituese Një djep në barrikadë
              1981 1983              


Parathënie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbledhjet, këngët pjesëmarrëse të secilës natë, fituesit, deri në festivalin e 30-të, këtu e kudo që t'i lexoni, janë hedhur nga Jozef Zamputti që i ka të regjistruara direkt nga festivalet[1]. Njëlloj janë rregjistruar nga Jozef Zamputti koncertet "Kur vjen pranvera".

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i 21-të u zhvillua nga data 24 deri 26.12.1982. Prezantohet nga Dhurata Kasmi e Dhimitër Gjoka. Marrin pjesë 24 këngë: 12 natën e parë, 12 natën e dytë dhe 12 në finale. Dirigjentë: Ferdinand Deda e Eno Koço me Orkestrën Sinfonike dhe Alqi Kareco me Orkestren e Vogël. Kënga fituese "Një djep në barrikadë" me muzikë të Avni Mulës e tekst të Hysni Milloshit është me temë nga lufta dhe kënga e fundit fituese e çmimit të parë ku përmendet emri i Partisë dhe i Enverit. U këndua nga Marina Grabovari, që e ka pjesëmarrjen në festivale të parën dhe të fundit, dhe nga Luan Zhegu. Tematika e këngëve është më e larmishme. Ka edhe këngë për dashurinë si p:sh: "Kur zemrat rrahin si një zemër", "Dashuria jonë". Për herë të parë merr pjesë autori i teksteve Agim Doçi që do të ketë një karrierë të gjatë.

.

Nata e parë - 24.12.1982[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radha e

prezantimit

Titulli i kenges Muzika Teksti Interpretuesi i parë Interpretuesi i dytë
1 Më të fortë se kurrë Luan Sula Pjerin Logoreci Luan Sula

Aleksandër Rrapi

Stefi Panariti

Dhimitër Dushi

2 Ç'është ky def-o që po bie Estref Shaqiri Agim Pepa Vitore Rusha Petrit Lulo
3 Kur ty te prisja Maksim Shehu Haxhi Rama Parashqevi Simaku Jolanda Dhamo
4 Qyteza e rinisë Shaqir Kodra Petraq Risto Muharrem Herri Çlirim Denaj
5 Kur çelin bozhuret Limos Dizdari Gaqo Apostoli Ema Qazimi Mefarete Laze
6 Bijtë e tu të mirë Gazmend Mullahi Dritëro Agolli Arta Babaramo Gaqo Çako
7 Malli për atdhe Pjetër Gaci Gjokë Beci Valdete Hoxha Arif Vladi
8 Mes dritash Tish Daija Jorgo Papingji Burbuqe Rada Adriana Thano
9 Vrulleve të jetës Riza Zdrava Ruzhdi Qatipi Tatjana Isai Nazmie Kasmi
10 Rruga jonë Hajg Zaharian Bashkim Hoxha Gresa Doko

Telemak Papapano

Jolanda Dhamo

Pëllumb Elmazi

11 Kur zemrat rrahin si një zemër Kujtim Laro Xhevahir Spahiu Adriana Ceko Irma Libohova
12 Gjuha jonë e bukur Agim Prodani Zhuliana Jorganxhi Mefarete Laze

Liliana Kondakçi

Gaqo Çako

.

Nata e dytë - 25.12.1982[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi i parë Interpretuesi i dytë
1 Jam me ty o shok proletar Lejla Agolli Zaho Puci Arta Babaramo Pëllumb Elmazi
2 Begatisë i këndojmë Arqile Pilkati Nexhipe Jupi Petrit Lulo Vitore Rusha
3 Në ballë të brigadës Tonin Rrota Agim Doçi Bashkim Alibali Pranvera Myftari

Nazmie kasmi

4 Ne lindëm në pranverë Agim Krajka Arben Duka Liliana Kondakçi Irma Libohova
5 Prehri yt o nënë Alfons Balliçi Zhuliana Jorganxhi Afërdita Laçi Kozma Dushi
6 Mes nesh përherë Spartak Tili Foto Malo Hysen Koçia Gaqo Çako
7 Gëzuar shokë Ferdinand Deda Kudret isai Parashqevi Simaku

Lindita Theodhori

Valdete Hoxha

Bashkim Alibali

8 Një grusht dhé nga toka mëmë Vladimir Kotani Agim Hila Arta Babaramo

Telemak Papapano

Pranvera Myftari

Dhimitër Dushi

9 Kur diga shtatin rrit Thoma Simaku Luan Malaj Adriana Ceko

Muharrem Herri

Emirieta Çela

Gramos Burba

10 Unë biri yt Feim Ibrahimi Ali Podrimja Tatjana Isai Hysen Koçia
11 Dashuria jonë Flamur Shehu Zhuliana Jorganxhi Lindita Theodhori Ema Qazimi
12 Një djep në barrikadë Avni Mula Hysni Milloshi Marina Grabovari Luan Zhegu

.

Nata finale - 26.12.1982[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në finale dolën 12 këngë sipas kësaj renditje:

 1. Gëzuar shokë
 2. Prehri yt o nënë
 3. Vrulleve të jetës
 4. Ne lindëm në pranverë
 5. Kur çelin bozhuret
 6. Një djep në barrikadë
 7. Dashuria jonë
 8. Në ballë të brigadës
 9. Unë biri yt
 10. Kur ty të prisja
 11. Gjuha jonë e bukur
 12. Kur zemrat rrahin si një zemër

.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Një djep në barrikadë - muzika Avni Mula, teksti Hysni Milloshi

Çmimi i dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gëzuar shokë - muzika Ferdinand Deda, teksti Kudret Isai
 • Dashuria jonë - muzika Flamur Shehu, teksti Zhuliana Jorganxhi

Çmimi i tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Unë biri yt - muzika Feim Ibrahimi, teksti Ali Podrimja
 • Kur zemrat rrahin si një zemër - muzika Kujtim Laro, teksti Xhevahir Spahiu
 • Prehri yt o nënë - muzika Alfons Balliçi, teksti Zhuliana Jorganxhi

.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Shënim i autorit i cili kontribuoi me artikujt për Festivalet e këngës ne RTSH, në Wikipedia-n shqip dhe këto të dhëna janë direkt nga Fletorja e tij e Shënimeve për këto Festivale