Jump to content

Festivali i 62-të i Këngës në RTSH

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali i Këngës 2023
Datat
Gjysmëfinalja e parë19 dhjetor 2023
Gjysmëfinalja e dytë20 dhjetor 2023
Gjysmëfinalja e tretë21 dhjetor 2023
Finalja22 dhjetor 2023
Pritës
VendiPallati i Kongreseve
Tiranë, Shqipëri
Prezantues
KryetarPali Kuke
Mbikëqyrës ekzekutivAlfred Peza
Transmetuesi pritësRadio Televizioni Shqiptar (RTSH)
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve31
Votimi
Sistemi i votimitJuria do të zgjedhë fituesin; publiku do të zgjedhë përfaqësuesin Shqiptar për Festivalin Evropian të Këngës 2024

Festivali i Këngës 2023 është edicioni i 62-të i konkursit të përvitshëm të muzikës shqiptare Festivali i Këngës, organizuar nga Radio Televizioni Shqiptar (RTSH). Ai mbahet nga data 19 deri më 22 dhjetor 2023 në Pallatin e KongreseveTiranë, me nikoqire Adriana Matoshi dhe Kledi Kadiu me Xhuliano Dulen dhe Krisa Çaushin. [1] [2] Për të dytin vit radhazi, fituesi i një televotimi të dedikuar do të përfaqësojë ShqipërinëEurovision 2024. [3] [4]

Edicioni i 62-të i Festivalit të Këngës përbëhet nga dy gjysmëfinale më 19 dhe 20 dhjetor 2023, një "natë nostalgjie" më 21 dhjetor 2023 dhe një finale më 22 dhjetor 2023. Detajet mbi formatin u zbuluan në një konferencë shtypi më 1 nëntor 2023. [2]

Struktura e votimit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një juri prej 11 anëtarësh do të votojë për të përcaktuar artistët që kalojnë në finale nga faza kualifikuese, që do të shpallet në fund të natës së tretë, si dhe fituesin e finales. Televotimi i prezantuar në edicionin e kaluar do të përbëjë sërish një përzgjedhje më vete kushtuar përfaqësueses shqiptare në Eurovizion. [4] Dy votimet fillimisht u krijuan për t'u kombinuar në një raport 50/50 ose 60/40 për të përcaktuar një fitues të vetëm. [5] [6]

RTSH hapi një periudhë aplikimi për artistët dhe kompozitorët e interesuar për të marrë pjesë në Festivalin e Këngës më 1 shtator 2023, [3] më vonë duke vendosur një afat deri më 10 tetor 2023. [7] Në mbyllje të periudhës së dorëzimit, ishin pranuar mbi 80 aplikime. [8] [9] Pavarësisht planit fillestar për të zgjedhur 14 artistë të themeluar dhe 13 të ardhur, [5] gjithsej 31 artistë u shfaqën në listën e akteve të përzgjedhura konkurruese, e cila u publikua më 17 tetor. [10] [11] Megjithatë, pas konferencës për shtyp më 1 nëntor 2023, Kejsi Tola dhe Samanta Karavella, të cilat ishin paraqitur në listën e pjesëmarrësve, njoftuan tërheqjen e tyre nga konkursi; [2] [4] [12] ata u zëvendësuan nga Irma Lepuri dhe PeterPan Quartet. [2] Më 1 dhjetor 2023, edhe Sardi Strugaj njoftoi tërheqjen e tij; [13] ai u zëvendësua nga Eden Baja. [14] Ndër artistet e përzgjedhura është edhe Elsa Lila, e cila fitoi festivalet e 1996, 1997 dhe 2022.

Për herë të parë, paneli përzgjedhës u informua vetëm për identitetin e aplikantëve pas procesit, për të siguruar një rezultat më të drejtë; ishte gjithashtu hera e parë që dy poetë ishin pjesë e panelit. [15]

Çelës :      I tërhequr      Hyrja zëvendësuese

Artist(ët) Kënga Kantautor(ët)
Andi Tanko "Herë pas here" Andi Tanko
Anduel Kovaci "Nan'" Anduel Kovaci
Arsi Bako "Zgjohu" Arsi Bako, Denis Hima
Besa Kokëdhima "Zemrën n'dorë"
Besa Krasniqi "Esenciale" Besa Krasniqi
Big Basta dhe Vesa Luma "Mbinatyrale"
Bledi Kaso "Çdo gjë mbaroi"
Eden Baja "Ajër" Anxhela Llaha
Eldis Arrnjeti "Një kujtim"
 • Bujar Daci
 • Eldis Arrnjeti
Elsa Lila "Mars" Elsa Lila
Erina and the Elementals "Jetën n'skaj"
 • Altin Gjoni
 • Arvit Banishta
Festina Mejzini "Melos" Sokol Marsi
Irma Lepuri "Me prit" Irma Lepuri
Jasmina Hako "Ti"
 • Artemis Veizaj
 • Florian Zyka
Jehona Ponari "Evol" Jehona Ponari
Kastro Zizo "2073"
Kejsi Tola "Vallëzoj me dritën"
 • Kejsi Tola
 • Olti Curri
Kleansa Susaj "Pikturë"
 • Florian Zyka
 • Jeris Kaso
Luan Durmishi "Përsëritja"
 • Luan Durmishi
 • Tomor Kuci
Mal Retkoceri "Çmendur" Mal Retkoceri
Martina Serreqi "Vetëm ty"
 • A. Krroqi
 • Markelian Kapidani
Melodajn Mancaku "Nuk jemi ne"
 • Melodajn Mancaku
 • Wendy Mancaku
Michela Paluca "Për veten" Enis Mullaj
Olimpia Smajlaj "Asaj"
Olsi Ballta "Unë" Bledar Gramo
PeterPan Quartet "Edhe nje here"
 • PeterPan Quartet
 • Rael Hoxha
Samanta Karavella "N'majë"
 • PeterPan Quartet
 • Rael Hoxha
Santino De Bartolo "Dua të rri me ty" Santino De Bartolo
Sardi Strugaj "Boshatisur" Sardi Strugaj
Sergio Hajdini "Uragan" Sergio Hajdini
Shpat Deda "S'mund t'fitoj pa ty" Shpat Deda
Stivi Ushe "Askush si ty"
 • Aleks Gjonpalaj
 • Stivi Ushe
Tiri Gjoci "Në ëndërr"
Troy Band "Horizonti i ëndrrave"
 • Alda Çuka
 • Anton Lakuriqi

Gjysmëfinalet e Festivalit të Këngës zhvillohen më 19 dhjetor dhe 20 dhjetor 2023. [16] Rendi i garës për të dy gjysmëfinalet u hodh në një konferencë shtypi të mbajtur më 1 nëntor. [2]

Umberto Tozzi do të jetë i ftuar special në gjysmëfinalen 1; Aleksandër Gjoka, Adelina Ismaili dhe Indrit Mesiti do të jenë interpretuesit e ftuar të gjysmëfinales 2. [17] Të ftuar të tjerë gjatë festivalit do të jenë Aurela Gaçe, Elton Deda, Eneda Tarifa, Ilir Shaqiri, Sidrit Bejleri, Fitnete Tuda dhe Jehona Sopi.

Nata e nostalgjisë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

“Nata e nostalgjisë” e Festivalt të Këngës do të zhvillohet më 21 dhjetor 2023. Garuesit do të interpretojnë këngë nga historia e Festivalt të Këngës dhe Eurovizionit. [18]

Irma & Eranda Libohova dhe Eugent Bushpepa do të paraqiten si të ftuar specialë. [17]

Finalja e Festivali i Këngës</link> do të zhvillohet më 22 dhjetor 2023.

 1. ^ "Albania: 'Festivali i Këngës 62' lineup is announced". Eurovision.tv. European Broadcasting Union (EBU). 18 tetor 2023. Marrë më 18 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c d e Bijuvignesh, Darshan (2023-11-01). "Albania: More Details of Festivali i Këngës 62 Announced Including Line-up Change". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 2023-11-01. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":0" defined multiple times with different content
 3. ^ a b Ibrayeva, Laura (1 shtator 2023). "Albania: RTSH Opens Submissions for Festivali i Këngës 62". Eurovoix. Marrë më 1 shtator 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "ibrayeva" defined multiple times with different content
 4. ^ a b c Argyropoulos, Dimitris (2023-11-01). "Albania: The public will choose the 2024 Eurovision representative, while the jury the winner of Festivali i Këngës 62!". Eurovisionfun. Marrë më 2023-11-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "televote" defined multiple times with different content
 5. ^ a b Ntinos, Fotios (2023-10-09). "Albania: A 50/50 combination of jury and public vote will decide the winner of Festivali i Këngës 62!". Eurovisionfun. Marrë më 2023-10-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "newrules" defined multiple times with different content
 6. ^ "Fest' 62 në RTSH, drejtori artistik Bojken Lako: Përzgjedhja ishte e drejtë, s'mbajtëm anë" [Fest 62 on RTSH, artistic director Bojken Lako: The selection was fair, we did not take sides]. RTSH Lajme. RTSH. 2023-10-20. Marrë më 2023-10-21.
 7. ^ Van Dijk, Sem Anne (2023-09-19). "Albania: RTSH Announces Submissions Deadline for Festivali i Këngës 62". Eurovoix. Marrë më 2023-09-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Farren, Neil (2023-10-12). "Albania: More Than 80 Submissions for Festivali i Këngës 62". Eurovoix. Marrë më 2023-10-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Toroveci, Keti (2023-10-12). "Festivali i këngës në RTSH/ Mbyllen aplikimet, mbi 80 krijime nga të gjith" [Festivali i Këngës në RTSH/ Applications are closed, over 80 entries in total]. Festivali i Këngës. RTSH. Marrë më 2023-10-17.
 10. ^ "Festivali 62 i Këngës në RTSH, shpallen artistët pjesëmarrës në ngjarjen" [Festivali 62 i Këngës në RTSH, the artists participating in the event have bene announced]. RTSH Lajme. RTSH. 2023-10-17. Marrë më 2023-10-17.
 11. ^ Juhász, Ervin (2023-10-17). "Meet all the participants of the 62nd Festivali i Këngës!". ESCBubble (në anglishte britanike). Marrë më 2023-10-17.
 12. ^ Tejeci, Erdi (2023-11-01). "Albania: Kejsi Tola and Samanta have withdrawn from Festivali i Këngës 62". Wiwibloggs (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-11-01.
 13. ^ Papadopoulos, Giorgos (2023-12-02). "Albania: Another performer drops out of Festivali i Këngës 62!". Eurovisionfun. Marrë më 2023-12-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Van Dijk, Sem Anne (2023-12-11). "Albania: Eden Baja Replaces Sardi Strugaj in Festivali i Këngës". Eurovoix. Marrë më 2023-12-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Granger, Anthony (2023-10-26). "Albania: Song Selection Process Was Revamped For Festivali i Këngës 62". Eurovoix. Marrë më 2023-10-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Granger, Anthony (2023-10-15). "Albania: Festivali i Këngës 62 to be Held December 19 to 22". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 2023-11-01.
 17. ^ a b Davies, Megan (2023-12-18). "Albania: More Guests Announced For Festivali i Këngës 62". Eurovoix. Marrë më 2023-12-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "guests" defined multiple times with different content
 18. ^ "Festivali i 62-të, 'Natën e Nostalgjisë' artistët pjesëmarrës performojnë këngët që kanë bërë histori" [62nd Festival, 'Nostalgia Night' participating artists perform the songs that made history]. Festivali i Këngës. RTSH. 2023-12-13. Marrë më 2023-12-17.