Fet (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Fet (kthjellim).


Fet
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Fet (Norvegjia)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Akershus
Kryeqëndra Fetsund
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Lisbet Lofthus Gabrielsen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°52′V 11°13′L / 59.867°V 11.217°L / 59.867; 11.217 (Fet)Koordinatat: 59°52′V 11°13′L / 59.867°V 11.217°L / 59.867; 11.217 (Fet)
Sipërfaqja 176 km2
Popullsia 9.485 banorë 2004
Dendësia 53,89 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Fetsokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1003
Vendndodhja
Fetsund is located in Norvegjia
Fetsund
Fetsund
Fet – harta_foto
www.fet.kommune.no

Fet është një komunëqarkun Akershus, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 176 km² dhe popullsi 9485 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Fet – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]