Jump to content

Feyzin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fejzini
Fêsins (Arpitanisht)

Feyzin (Ocitanisht)

Feyzin (Frëngjisht)
Komunë
Një pamje e përgjithshme e Fejzinit
Një pamje e përgjithshme e Fejzinit
Stema Fejzini
VendiFranca
RajoniAuvergne-Rhône-Alpes
MetropolLyon Metropolis
QarkuLyon
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Murielle Laurent[1]
Sipërfaqja
1
9.640 km2 (3.722 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
9.926
 • Dendësia1,000/km2 (2,700/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
69276 /69320
Lartësia155–234 m (509–768 ft)
(avg. 204 m or 669 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Feyzin ( shqiptimi frëngjisht: [fɛzɛ̃] ; Shqip: Fejzin ; Ocitanisht: Feyzin ; Arpitanisht: Fêsins) është një komunë në Metropolin e Lionit në rajonin Auvergne-Rhône-AlpesFrancën lindore.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rafineria pranë Fejzinit ishte skena e një shpërthimi dhe zjarri më 4 janar 1966 që rezultoi në vdekjen e 18 personave dhe plagosjen e 81 të tjerëve.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19685.604—    
19757.346+31.1%
19827.753+5.5%
19908.520+9.9%
19998.469−0.6%
20079.357+10.5%
20129.370+0.1%
20179.857+5.2%

Transportet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka shumë linja autobusësh dhe linja tramvaji për drejtimin e stacionit Vénissieux dhe arondissementit të 8-të.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 4 maj 2022.