Jump to content

Filipi III i Maqedonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Monedhë e Filipit III Arrhidaios 323 - 317 p.e.s. AR Tetradrachm (17.20 g, 1h). [BASILEWS FILIPPOU]

Filipi III Arrhidaeus ( Ancient Greek  ; c. 359 p.e.s.– 25 Dhjetor 317 p.e.s) sundoi si mbret i Maqedonisë nga 11 qershori 323 p.e.s deri në vdekjen e tij. Ai ishte djalë i mbretit Filipi II të Maqedonisë dhe Filinës nga Larisa, dhe kështu një gjysmë vëlla i moshuar i Aleksandrit të Madh. Me emrin e lindjes Arrhidaeus ai u quajt Filip kur u ngjit në fron. [1] [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Elizabeth Donnelly Carney (2006). Olympias: mother of Alexander the Great (në anglisht). Taylor & Francis. fq. 24–25. ISBN 978-0-415-33316-0. Marrë më 14 qershor 2011.
  2. ^ Siculus, Diodorus. Bibliotheca Historica, 18.2.1-4 (në anglisht).

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Christian, Habicht (1998), Ελληνιστική Αθήνα (Hellenistic Athens), Odysseas, Athens, (Greqisht) ISBN 960-210-310-8
  • Smith, William (editor); Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology, "Arrhidaeus (1)" Arkivuar 26 tetor 2005 tek Wayback Machine, "Eurydice (3)" Arkivuar 31 dhjetor 2005 tek Wayback Machine, Boston, (1867)