Filloreta Raçi (Fifi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Filloreta Raçi (Fifi) është këngëtare dhe tekstshkruese shqipëtare nga Kosova.[1]

Filloreta Raçi
Informacione
Pseudonim(e)Fifi
Lindja31 Mars 1994
Herten, Gjermani
PrejardhjaFlag of Kosovo.svg Kosovo
ZhanriPop, Rap
Profesion(e)Këngëtare, Tekstshkruese,

|Fillimi i karrieres = 2016

Sinopsi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në 31.03.1994 , në Herten, Gjermani. Fëmijërinë e ka kaluar pjesërisht në dy vende në Kosovë dhe Gjermani. Dalja e parë publike ka qënë në show-n televiziv 'Albanians Got Talent' në moshën 15 vjeçare.

Fëmijeria dhe Studimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fëmijërinë e kaloi pjesërisht në Kosovë dhe Gjermani. Ka studiuar në Akedeminë e Arteve, dega e arteve dramatike për regji teatri. Pasioni për muzikën ka lindur që në vogëli ku ka mbaruar shkollën 8 vjeçare „Prenk Jakova“  për muzikë në Prishtinë. Pasion tjetër përveç muzikës ka shkrimin, teatrin dhe gjithçka lidhur me botën e artit.

Karriera Muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera muzikore e ka nisur që në moshën 10 vjeçare ku ka qënë pjesmarrëse në korin e shkollës.

Dalja e parë publike ka qënë në moshën 15 vjeçare në show-n televiziv Albanians Got Talent.

Në poshën 16 vjeçare ka qënë pjese e Top Fest me këngën “Se engjull ishe ti”.

Ka qënë pjesmarrëse në Top fest 9 me këngën “Si qiell si diell”.

Bashkëpunimet e para muzikore kanë qënë me Çiljetën dhe Lil Kolin me këngën “Big Booty” e publikuar në vitin 2015-të gjithashtu“Kus kus” në bashkëpunim me Eri Dee e publikuar në vitin 2016-të ndërsa kënga e parë ka qënë “Frymom Mu”.

Pas gati afro 7 muajsh rikthehet në Janar të 2017-tës me këngën “Dashnia nuk osht falas”, pas tre muajsh publikonë këngën “Dope”.

Kënga “Limonat” është publikuar në Korrik të 2017-tës dhe më pas rikthehet sërish në të njëjtin muaj me bashkëpunimin më këngëtaren Aurela Gace “S’nuk”.

Ka qënë pjesmarrëse në Këngën  Magjike 2017 më këngën “Zhurmë” ku u vlerësua edhe me çmimet “Best hit” dhe “vendi i tretë”.

Në shkurt të 2018-tës Fifi solli dy projekte brënda ditës „Nanush 1“ dhe “Nanush 2”.

Ndërkohë në gusht të 2018-tës u rikthye në bashkëpunim me Lamar më këngën “Habibi”.

Diskografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e këngëve (singles)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Fifi ft. Lamar - Habibi, publikuar më 21.08.2018[2]
 • Fifi - Nanush 1, publikuar më 10.02.2018[3]
 • Fifi - Nanush 2, publikuar më 10.02.2018[3]
 • Fifi – Zhurme, publikuar më 29.10.2017[4]
 • Aurela Gace ft. Fifi - S' nuk, publikuar më 29.07.2017[5]
 • Fifi – Limonat, publikuar më 07.07.2017
 • Fifi & Eri Dee - Dope, publikuar më 01.04.2017
 • Fifi - Dashnia nuk osht falas, publikuar më 28.01.2017
 • Fifi & Eri Dee - Kus kus, publikuar më 30.04.2016
 • Ciljeta ft. Lil Koli & Filloreta - Big Booty, publikuar më 22.12.2015

Festivalet dhe Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Festivali Çmimi Kënga
2017 Kënga Magjike Vendi i Tretë[6] Fifi - Zhurmë
Çmimi “Best hit”[6]

Aneks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emrin artistik Fifi e ka marrë nga shkurtimi i emrit të saj Filloreta, ky emër i ka ngelur nga menaxheri i saj muzikorë Blendi Kalivaçi.

Ndër këngët e saj të preferuara mbetet „Dashnia nuk osht falas“ ndërkohë kënga pjesmarrëse në Këngën Magjike “Zhurmë” ka qënë e inspiruar nga një histori e vërtetë por jo dedikim.

Fifi inspirohet nga shumë artistë të huaj ku mund të rendisim: Jessie j, Katy Perry, Eminem, Beyoncé, Nina Simone, Christina Aguilera, Adele, Nicki Minaj, Lady Gaga, Tupac, Dr.Dre , Celine Dion, Etta James.

Momentalisht ka lidhur një marrëveshje me BuzzSneakerStation me përfaqësi në Shqipëri.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Biografia: FILLORETA RAÇI (FIFI)". Lyrics.al. fq. http://www.lyrics.al. Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 gusht 2018. Marrë më 1 shtator 2018.
 2. ^ "PREMIERË: Fifi publikon këngën e re 'Habibi', në duet me marokenen Lamar". Lajmi.net. 2018. fq. lajmi.net.
 3. ^ a b "Fifi sjell "Nanush 1" dhe "Nanush 2"". KOHAnet. 2018. fq. www.koha.net.
 4. ^ "Fifi, me shumë 'Zhurmë' në Kënga Magjike". Telegrafi.com. 2017. fq. telegrafi.com.
 5. ^ "Aurela Gace dhe Fifi vijnë me "S'nuk"". RTV21. 2017. fq. http://rtv21.tv.
 6. ^ a b "Të gjitha çmimet në "Kënga Magjike 2017"". Telegrafi.com. 2017. fq. telegrafi.com.

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Profili zyrtare në Instagram: Fifi.official

Faqja zyrtare në Facebook: Fifi.official