Jump to content

Finalja e Kupës së Botës FIFA 2022

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Finalja e Kupës së Botës FIFA 2022 ishte një ndeshje futbolli, kulmi i Kupës së Botës FIFA 2022, edicioni i 22-të i garës së FIFA -s për ekipet kombëtare të futbollit për meshkuj . Ndeshja u luajt në stadiumin Lusail në Lusail, Katar, më 18 dhjetor 2022 dhe fituesi u diskutua mes Argjentinës dhe Francës. Finalja u zhvillua para 88.966 tifozëve dhe u gjykua nga Szymon Marciniak nga Polonia.

Argjentina kryesonte 2–0 në pjesën e parë, por një dyolësh nga Kylian Mbappé për Francën, një gol shtesë për Argjentinën e më pas Francën e lanë ndeshjen të barabartë 3–3 pas kohës shtesë . Më pas, Argjentina fitoi gjuajtjen e penalltive 4–2 për të ngritur titullin e tretë të Kupës së Botës FIFA dhe të parin që nga viti 1986 . Finalja e Kupës së Botës FIFA 2022 u vlerësua gjerësisht për natyrën e saj dinamike dhe disa komentues e përshkruan atë si një nga ndeshjet më të mira të futbollit të të gjitha kohërave dhe ndoshta "finalja më e mirë e Kupës së Botës". [1] [2] [3]

Prapavija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampionia në fuqi nga Kupa e Botës 2018 ishte Franca, dhe hera e parë që një ekip pati paraqitje të njëpasnjëshme në finale, dhe e para që nga viti 1998 ku titullarët u kualifikuan në finalen pasuese – të dyja u arritën nga Brazili . Franca ka marrë dy Kupa Botërore, në 1998 dhe 2018. Francezët arritën gjithashtu në finalen e 2006, por humbën kundër Italisë me penallti. Nën drejtimin e Didier Deschamps, i cili fitoi turneun e vitit 1998 si lojtar, francezët nuk arritën të fitonin Kupën e Botës 2014, UEFA Euro 2016 dhe 2020, por fituan titullin e Kupës së Botës 2018. [4] [5] Për shkak të statusit si kampione e botës, Franca erdhi në Katar si një nga favoritët për të fituar. [6] Franca synonte gjithashtu të imitonte arritjen e Italisë në 1934 dhe 1938 dhe atë të Brazilit në 1958 dhe 1962 si vendi i tretë që mbrojti me sukses titullin e Kupës së Botës. Didier Deschamps po kërkonte të bëhej trajneri i dytë që fiton dy tituj të Kupës së Botës FIFA, pas Vittorio Pozzos me Italinë në 1934 dhe 1938 . [7] Pasi fitoi turneun e vitit 1998 si lojtar, Deschamps po kërkonte gjithashtu të bëhej personi i tretë që fiton tre tituj të Kupës së Botës FIFA, pas legjendave braziliane Pelé (të gjitha si lojtar) dhe Mário Zagallo (dy si lojtar, një si trajner) . [8] [9]

Argjentina, ashtu si Franca, ka fituar dy herë më parë Kupën e Botës, në 1978 dhe 1986 . [10] Ata kanë përfunduar gjithashtu si finalistë humbës tri herë, në 1930, 1990 dhe 2014 . Pas humbjes së finales në vitin 2014, ata humbën dy finale radhazi të Copa Américas ndaj Kilit, në 2015 dhe 2016 . Pas një sërë paraqitjesh zhgënjyese në Kupën e Botës FIFA 2018, ku humbën ndaj Francës në raundin e parë eliminator, dhe Copa América 2019, [11] ku ata përfunduan të tretët, trajneri i sapoemëruar Lionel Scaloni udhëhoqi Argjentinën drejt titullit të parë ndërkombëtar në 28 vjet, pasi Argjentina mposhti Brazilin 1–0 në finalen e Copa América 2021, duke i dhënë kapitenit Lionel Messit titullin e tij të parë ndërkombëtar me Argjentinën. [12] [13] Pasi fitoi Finalissima 2022, duke mposhtur 3–0 kampionët e Evropës, Italinë, [14] Argjentina hyri në Katar si një nga favoritët për të fituar. [15] [16]

Rruga për në finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rruga e Argjentinës për në finale
Kundërshtari Rezultati
1  Arabia Saudite 1–2
2  Meksika 2–0
3  Polonia 2–0
R16 Australia 2–1
QF  Holanda 2–2 (a.e.t.)
(4–3
SF  Kroacia 3–0

E vendosur në grupin C dhe pas një serie trevjeçare prej 36 ndeshjesh të pamposhtur, [17] Argjentina u mund në ndeshjen e saj hapëse 2–1 nga Arabia Saudite . [18] [19] Lionel Messi shënoi nga pika e bardhë e cila u pasua me disa gola të cilët u shpallën jashtëloje. [20] Menjëherë pas pjesës së parë, Arabia Saudite shtangu Argjentinën me dy gola nga Saleh Al-Shehri dhe Salem Al-Dawsari në një hark kohor prej pesë minutash për ta mbyllur ndeshjen në shifrat 1-2. [21] Megjithatë, argjentinasit u rimëkëmbën nga humbja shokuese për të kapërcyer Meksikën 2–0 pas një goli nga largësia nga Messi, i cili më pas i dha asistin Enzo Fernándezit për të dytën, duke rindezur shpresat e tyre për kualifikim. [22] E nxitur nga fitorja, Argjentina më pas mundi Poloninë me të njëjtin rezultat me golat e Alexis Mac Allister dhe Julián Álvarez si dhe pati një penallti të humbur në pjesën e parë nga Messi, duke zënë vendin e parë në Grupin C. [23]

Në raundin e të 16-ave, argjentinasit u gjendën kundër Australisë ; Goli i parë i Messit në fazën eliminatore u pasua nga një gol i mprehtë nga Álvarez, teksa Argjentina mposhti Australinë 2–1, pavarësisht nga një autogol i Fernándezit që krijoi një përfundim të furishëm kur Australia për pak sa nuk barazoi por gjuajtja u prit nga Emiliano Martínez . [24] Duke patur përballë Holandën në çerekfinale, një ripërsëritje e takimit gjysmëfinal në 2014, Argjentina mori dy gola epërsi një nga Nahuel Molina dhe një penallti nga Messi, por iu nënshtrua dy golave të vonë nga Wout Weghorst ndërsa ndeshja përfundoi 2 – 2 në 90 minuta; asnjëra palë nuk mundi të gjente golin në kohët shtesë dhe penalltitë u përdorën për të vendosur fituesin. Emiliano Martínez priti dy penalltitë e para holandeze nga Virgil van Dijk dhe Steven Berghuis, ndërsa vetëm Fernández humbi për Argjentinën pasi Lautaro Martínez shënoi goditjen vendimtare të lojës për ta dërguar Argjentinën në gjysmëfinale ku do të ndeshej me nënkampionët e vitit 2018, Kroacinë . [25] Në një ripërsëritje të përballjes së vitit 2018, kur Kroacia fitonte 3–0, Argjentina u hakmor për humbjen e saj, duke mposhtur Kroacinë me të njëjtin rezultat. Lionel Messi shënoi një penallti në pjesën e parë përpara se Álvarez të shënonte pesë minuta më vonë. Messi më pas asistoi Álvarez për dopietën e tij në pjesën e dytë duke prerë një biletë për në finale. [26]

Franca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rruga e Francës për në finale
Kundërshtari Rezultati
1 Australia 4–1
2  Danimarka 2–1
3 Tunizia 0–1
R16  Polonia 3–1
QF  Anglia 2–1
SF Maroku 2–0

Franca e filloi fushatën e saj në Kupën e Botës si kampione e botës në fuqi dhe u vendos në grupin D. Takimi i tyre i parë ishte kundërAustralisë . Francezët pësuan një tronditje kur u gjetën në disavantazh pas nëntë minutash për shkak të një goli të Craig Goodwin, por mundën të reagonin me një dopietë nga Olivier Giroud, së bashku me golat e Adrien Rabiot dhe Kylian Mbappé, për të fituar 4–1. [27] E fuqizuar nga fitorja, Franca kapërceu Danimarkën me Mbappén që goditi dy herë në pjesën e dytë, pavarësisht se hëngri golin e barazimit nga Andreas Christensen, duke fituar 2–1 dhe duke u bërë skuadra e parë që kalon në fazën eliminatore të Kupës së Botës Katar 2022.[28] Me përparimin e siguruar, Franca la në stol pjesën më të madhe të ekipit të saj, duke pushuar lojtarët e saj kryesorë për ndeshjen e fundit kundër një Tunizie të dëshpëruar; Franca e humbi ndeshjen 1–0 nga një goli nga Wahbi Khazri me origjinë franceze përpara se të anulohej goli i barazimit nga Antoine Griezmann . Franca mbajti kreun e grupit për shkak të diferencës më të mirë të golave ndaj Australisë. [29]

Në raundin e 16-të, Franca mposhti Poloninë 3–1 me golat e Giroud dhe Mbappé, pavarësisht se hëngri gol me penallti nga Robert Lewandowski . [30] Në çerekfinale Franca u ndesh me Anglinë, me Francën që e mundi Anglinë 2–1 falë golave të Aurélien Tchouaménitdhe Giroud-së; Anglia gjeti golin e barazimit me një penallti të Harry Kane, por një penallti e dytë dhe shans i artë për të barazuar ndeshjen u shpërdorua nga Kane, duke i dhënë Francës një vend në gjysmëfinale. [31] Franca më pas u përball me surprizën më të madhe të turneut, Marokun, i cili kishte mundur të dy përfaqësueset iberike, Spanjën dhe Portugalinë; francezët i dhanë fund ëndrrës së kombit afrikan me dy gola nga Théo Hernandez dhe Randal Kolo Muani, duke e çuar Francën në finalen e dytë radhazi të Kupës së Botës për herë të parë në histori. [32]

Ndeshja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Franca e nisi ndeshjen në orën 18:00 me kohën lokale (15:00 UTC ) përpara një turme prej 88,966. [33] Argjentinës iu dha një penallti në minutën e 23-të kur Ángel Di María u faullua në zonën e rreptësisë nga Ousmane Dembélé teksa preu nga e majta. Lionel Messi realizoi penalltinë me një goditje të ulët në këndin e djathtë. Ata dyfishuan epërsinë me golin e Di Marias në minutën e 38-të. [34] Franca bëri dy zëvendësime në pjesën e parë dhe kaloi në fund të pjesës 0–2. [35] Franca nuk arriti të bënte një tentativë për portën deri në minutën e 70-të dhe më pas iu dha një penallti pasi Randal Kolo Muani u rrëzua në zonën e rreptësisë. Mbappé shënoi penalltinë dhe shtoi një golin e dytë më pak se dy minuta më vonë për të barazuar rezultatin. [35] Me rezultatin e barabartë, ndeshja shkoi në kohën shtesë. Messi shënoi sërish për Argjentinën në pjesën e dytë të shtesës. Mbappe iu akordua një penallti e dytë në minutën e 115-të pasi gjuajtja e tij fillestare goditi në krahun e Gonzalo Montiel . Mbappé shënoi golin e tretë, duke u bërë lojtari i dytë që shënon një hat-trick në finalen e një Kupe Botërore. [35] Me rezultatin e barabartë 3–3, ndeshja u vendos në penallti. Argjentina fitoi finalen pasi shënoi të katër goditjet e penalltisë, duke fituar 4–2. [35]

 Argjentina 3-3 (a.e.t)  Franca
Penalltitë
Messi

Dybala

Paredes

Montiel

4-2 Mbappé

Coman

Tchouaméni

Kolo Muani

Argjentina
Franca
GK 23 Emiliano Martínez Yellow card 120+5'
RB 26 Nahuel Molina downward-facing red arrow 91'
CB 13 Cristian Romero
CB 19 Nicolás Otamendi
LB 3 Nicolás Tagliafico downward-facing red arrow 120+1'
DM 24 Enzo Fernández Yellow card 45+7'
CM 7 Rodrigo De Paul downward-facing red arrow 102'
CM 20 Alexis Mac Allister downward-facing red arrow 116'
RF 10 Lionel Messi (c)
CF 9 Julián Álvarez downward-facing red arrow 102'
LF 11 Ángel Di María downward-facing red arrow 64'
Zëvendësimet:
MF 8 Marcos Acuña Yellow card 90+8' upward-facing green arrow 64'
DF 4 Gonzalo Montiel Yellow card 116' upward-facing green arrow 91'
MF 5 Leandro Paredes Yellow card 114' upward-facing green arrow 102'
FW 22 Lautaro Martínez upward-facing green arrow 102'
DF 6 Germán Pezzella upward-facing green arrow 116'
FW 21 Paulo Dybala upward-facing green arrow 120+1'
Trajneri:
Lionel Scaloni
GK 1 Hugo Lloris (c)
RB 5 Jules Koundé downward-facing red arrow 120+1'
CB 4 Raphaël Varane downward-facing red arrow 113'
CB 18 Dayot Upamecano
LB 22 Théo Hernandez downward-facing red arrow 71'
CM 8 Aurélien Tchouaméni
CM 14 Adrien Rabiot Yellow card 55' downward-facing red arrow 96'
RW 11 Ousmane Dembélé downward-facing red arrow 41'
AM 7 Antoine Griezmann downward-facing red arrow 71'
LW 10 Kylian Mbappé
CF 9 Olivier Giroud Yellow card 90+5' downward-facing red arrow 41'
Zëvendësimet:
FW 12 Randal Kolo Muani upward-facing green arrow 41'
FW 26 Marcus Thuram Yellow card 87' upward-facing green arrow 41'
FW 20 Kingsley Coman upward-facing green arrow 71'
MF 25 Eduardo Camavinga upward-facing green arrow 71'
MF 13 Youssouf Fofana upward-facing green arrow 96'
DF 24 Ibrahima Konaté upward-facing green arrow 113'
DF 3 Axel Disasi upward-facing green arrow 120+1'
Trajneri:
Didier Deschamps

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas ndeshjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kapiteni i Argjentinës, Lionel Messi, fitoi Topin e Artë si lojtari më i mirë i turneut.

Argjentina fitoi titullin e tretë të Kupës së Botës FIFA për të kaluar Francën dhe Uruguain, duke u renditur pas pesë titujve të Brazilit dhe katër titujve të Italisë dhe Gjermanisë . Ata u bënë gjithashtu skuadra e parë amerikano-jugore dhe jo-evropiane që fitoi Kupën e Botës që prej Brazilit në 2002, dhe kampionët e parë në fuqi të Kupës së Amerikës që fituan Kupën e Botës. [38] Ishte titulli i dhjetë i Kupës së Botës për një ekip të Amerikës së Jugut dhe fitorja e tetë e Amerikës së Jugut në njëmbëdhjetë finalet me kundërshtarët evropianë. Franca u bë kampionia e tretë në fuqi që humbet në finalen e ardhshme, pas Argjentinës në 1990 dhe Brazilit në 1998. [10] Ndeshja ishte finalja e tretë e Kupës së Botës FIFA që u vendos me penallti, pas viteve 1994 dhe 2006, nga të cilat humbi edhe Franca. [10] Gjashtë golat në finale e çuan numrin total të golave në turne në 172, duke tejkaluar 171 golat e shënuar në 1998 dhe 2014 . [39]

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino ishte i pranishëm në skenën mbi fushë gjatë ceremonisë së ndarjes së çmimeve për të ndarë medaljet dhe për t'ia dorëzuar trofeun kapitenit argjentinas Lionel Messi. Atij iu bashkuan Emiri i Katarit Tamim bin Hamad Al Thani, presidenti francez Emmanuel Macron, presidenti i Federatës Argjentinase të Futbollit Claudio Tapia, presidenti i Federatës Franceze të Futbollit Noël Le Graët, presidenti i CONMEBOL-it Alejandro Domínguez dhe presidenti i UEFA -s Aleksander Čeferin . [40] Sergio Batista dhe Nery Pumpido, fitues të Kupës së Botës me Argjentinën në vitin 1986, sollën trofeun në fushë për ceremoninë. [41] Messi iu dha një bisht (veshje tradicionale e rajonit) nga Emiri përpara festës së trofeut. [42]

Messi u emërua si lojtari i ndeshjes, [43] dhe fitoi çmimin e tij të dytë të Topit të Artë pas 2014 si lojtari më i mirë i turneut, duke u bërë lojtari i parë që merr çmimin dy herë. [44] Ai gjithashtu fitoi çmimin Këpuca e Argjendtë për vendin e dytë si golashënues në turne, shtatë. [45] Paraqitja e Messit gjithashtu nënkuptonte se ai e kaloi Lothar Matthäus si lojtari me më shumë paraqitje në Kupën e Botës . [46] Me golat e tij, Messi u bë gjithashtu lojtari i dytë që shënon në raundin e 16-të, çerekfinalet, gjysmëfinalet dhe finalet e një turneu të Kupës së Botës, pas hungarezit György Sárosi në 1938 . [47] Francezi Kylian Mbappé u bë lojtari i dytë që shënon tri gola në një finale të Kupës së Botës për meshkuj, pas Geoff Hurst për Anglinë në 1966 . Pasi shënimit në finalen e mëparshme, Mbappé u bë lojtari me më shumë gola në finalen e Kupës së Botës me katër gola, duke lënë pas tre të Hurst, Pelé, Vavá dhe Zinedine Zidane . [48] Përveç kësaj, me tre golat e tij ai e kaloi Messin për të fituar çmimin Këpuca e Artë si golashënuesi më i mirë i turneut me tetë gola dhe gjithashtu iu dha Topi i Argjendtë si lojtari i dytë më i mirë i Kupës së Botës. [49] Emiliano Martínez i Argjentinës fitoi çmimin Doreza e Artë si portieri më i mirë i turneut, ndërsa shoku i tij i skuadrës Enzo Fernández fitoi çmimin e lojtarit të ri si lojtari më i mirë në Kupën e Botës që është e shumta 21 vjeç (i lindur më ose pas 1 janarit 2001). [44]

Në Argjentinë, festimet shpërthyen në të gjithë vendin, veçanërisht në kryeqytetin Buenos Aires dhe në Rosario, vendlindja e Messit. Megjithatë, në Francë, trazira shpërthyen në të gjithë vendin, të ngjashme me ato pas fitores së tyre në Kupën e Botës 2018, si dhe pas fitoreve kundër Anglisë dhe Marokut më herët në turne.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "2022 World Cup final: Argentina vs. France highlights and reactions". ESPN. 18 dhjetor 2022. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Summerscales, Robert (18 dhjetor 2022). "Argentina beat France on penalties in best World Cup Final ever". Sports Illustrated. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Damien Duff declares World Cup final the 'best final ever' on RTE". Irish Mirror. 18 dhjetor 2022. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "France 0–1 Germany". BBC Sport (në anglishte britanike). Marrë më 15 dhjetor 2022.
 5. ^ Borden, Sam (10 korrik 2016). "At Euro 2016 Final, Portugal Loses Ronaldo but Defeats France". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 15 dhjetor 2022.
 6. ^ Collings, Simon (18 nëntor 2022). "Rating the World Cup favourites: Brazil, Argentina and France". Evening Standard (në anglisht). Marrë më 15 dhjetor 2022.
 7. ^ "Who is Vittorio Pozzo French World Cup coach Didier Deschamps is trying to emulate". FIFA. Marrë më 14 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "World Cup Champions Squads 1930–2018". RSSSF. 15 shtator 2021. Marrë më 14 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ West, Jenna (15 korrik 2018). "Didier Deschamps Becomes Third to Win World Cup as Player and Manager". Sports Illustrated. Marrë më 16 korrik 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b c "World Cup 1930–2022". RSSSF. 1 dhjetor 2022. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Brewin, John (3 korrik 2019). "Brazil 2–0 Argentina: Copa América semi-final – as it happened". The Guardian. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Argentina stun Brazil in Copa América final to end 28-year trophy drought". the Guardian. 11 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Argentina beat Brazil 1–0 to win Copa America, 1st major title in 28 yrs". Reuters. 11 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Messi echoes Maradona in masterclass as Argentina sends epic World Cup statement". Fox Sports. 1 qershor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Argentina are favourites for World Cup 2022 win in Qatar with 'happy' Lionel Messi, says Joe Cole". Eurosport. 22 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "World Cup 2022 betting odds: which team are favourites to win?". Reuters. 14 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Cons, Roddy (18 nëntor 2022). "When could Argentina break the world record unbeaten streak at the 2022 World Cup?". Diario AS. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Qatar's World Cup has seen the biggest upsets in recent history". The Economist. 9 dhjetor 2022. Marrë më 19 dhjetor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Smith, Rory (22 nëntor 2022). "Saudi Arabia Leaves Another Scar on Argentina's Soul". The New York Times. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ King, Kieran (22 nëntor 2022). "Argentina stunned as they have three goals ruled out in Saudi Arabia World Cup defeat". The Mirror. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Saudi shock: Argentina stunned in historic World Cup upset". 1 News (në anglisht). Marrë më 15 dhjetor 2022.
 22. ^ "Argentina 2–0 Mexico: Lionel Messi and Enzo Fernandez stunners keep La Albiceleste alive with crucial victory". Eurosport (në anglisht). 26 nëntor 2022. Marrë më 15 dhjetor 2022.
 23. ^ "Argentina coast past Poland 2–0 to top World Cup Group C". Al Jazeera (në anglisht). Marrë më 15 dhjetor 2022.
 24. ^ Waugh, Chris; Dominski, Michael (4 dhjetor 2022). "Reaction to Argentina's win over Australia". The Athletic (në anglisht). Marrë më 15 dhjetor 2022.
 25. ^ Fisher, Ben (9 dhjetor 2022). "Argentina edge Netherlands in shootout to win World Cup quarter-final thriller". The Guardian (në anglisht). Marrë më 15 dhjetor 2022.
 26. ^ "Argentina Sweeps Past Croatia 3–0 to Reach World Cup Final". VOA (në anglisht). Marrë më 15 dhjetor 2022.
 27. ^ "France 4–1 Australia: Olivier Giroud strikes twice to equal Les Bleus goal-scoring record in come-from-behind win". Eurosport UK (në anglisht). 22 nëntor 2022. Marrë më 15 dhjetor 2022.
 28. ^ "France 2–1 Denmark: Kylian Mbappe lights up World Cup with double". Sky Sports (në anglisht). Marrë më 15 dhjetor 2022.
 29. ^ Das, Andrew (30 nëntor 2022). "In a Wild Finish, Tunisia Goes Out With a Win Against France". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 15 dhjetor 2022.
 30. ^ "France aren't playing well and they don't even need to, for the moment". MARCA (në anglisht). 4 dhjetor 2022. Marrë më 15 dhjetor 2022.
 31. ^ "France beat England 2–1 after a nail-biting match at the World Cup". euronews (në anglisht). 10 dhjetor 2022. Marrë më 15 dhjetor 2022.
 32. ^ "France end Morocco dream to set up Argentina final". BBC Sport (në anglishte britanike). Marrë më 15 dhjetor 2022.
 33. ^ Goff, Steven (18 dhjetor 2022). "Lionel Messi earns World Cup glory as Argentina tops France in a chaotic, captivating final". The Washington Post. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Murray, Scott (18 dhjetor 2022). "2022 World Cup final: Argentina 3–3 France (aet, 4–2 on pens) – as it happened". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2022. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ a b c d Madani, Doha; Li, David K.; Burman, Max (18 dhjetor 2022). "Argentina wins World Cup on penalty kicks over France". NBC News. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2022. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ a b c d "World Cup: Argentina vs France". Sofascore. 18 dhjetor 2022. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ a b c d "Argentina vs France: live info and stats - FIFA World Cup 2022". Diario AS. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "Copa América". RSSSF. 7 tetor 2021. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "World Cup » Statistics » Goals per season". WorldFootball.net. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ Hangst, Matthias (18 dhjetor 2022). "Argentina v France: Final – FIFA World Cup Qatar 2022". Getty Images. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Argentina wins World Cup, presentation ceremony highlights: Messi wins Golden Ball, Martinez gets Golden Glove, Mbappe takes Golden Boot". Sportstar. 18 dhjetor 2022. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "The bizarre act that ruined the greatest moment in World Cup history". The Daily Telegraph. 18 dhjetor 2022. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Argentina and Messi spot on for World Cup glory". FIFA. 18 dhjetor 2022. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ a b "Messi makes Golden Ball history". FIFA. 18 dhjetor 2022. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ Mackey, Ed (18 dhjetor 2022). "World Cup 2022 top goalscorers: Mbappe pips Messi to Golden Boot in unbelievable final". The Athletic. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "The World Cup records Messi owns and is chasing". FIFA. 18 dhjetor 2022. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Messi – 2nd player to score in last-16, quarters, semis and final of WC". BeSoccer. 18 dhjetor 2022. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ Andrews, Connor (18 dhjetor 2022). "Kylian Mbappe becomes first player to score World Cup final hat-trick since Geoff Hurst as he twice brings France back level with Argentina and overtakes Pele and Zinedine Zidane". Talksport. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ "World Cup Golden Ball: Full winners list & how best player award is decided". Goal.com. 18 dhjetor 2022. Marrë më 18 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "note", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="note"/>