Finistère

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Finistère
Penn-ar-Bed
Departament
noform
Prefektura e departamentit Finistère në Quimper
Stema_figura
Stema
Drapeau Finistère.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Bretanja
Prefektura Bourg-en-Bresse
Nën-prefektura Brest
Châteaulin
Morlaix
Presidenti Nathalie Sarrabezolles (Partia Socialiste)
Prefekti Pascal Lelarge
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6,733 km2
Popullsia 905,855 banorë (2014)
Dendësia 135 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Finistériens
Kodi Insee 20
Kodi ISO 3166-2
Kodi Eurostat NUTS-3
Nënndarjet
Qarqe 4
Kantone 27
Komuna 279

Finistère (Bretonisht: Penn-ar-Bed) është departamentrajonin Bretanja, Francë. Qyteti më i popullarizuar në Finistère është Bresti.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finistère është departamenti ku folet gjuha bretoneze. Shkollat e gjuhës bretoneze quhen Diwan, Divyezh dhe Dihun.

Festivali i Cornouaille është festë e muzikës dhe traditës bretoneze. Në Finistère mbahet festivali Vieilles Charrues e cila është festival i madh i muzikës. Ky festival është themeluar më 1992 në Landeleau, një fshat i vogël në qendër të Finistères