Fist of the North Star

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Manga Kenshiro

Fist of the North Star (Japonisht: 北斗の拳, Hepburn: Hokuro no Ken) është një manga japoneze e krijuar nga Buronson dhe Tetsuo Hara. Manga u botua prej vitit 1983 deri më 1988 në magazinën japoneze Weekly Shōnen Jump dhe gjithsej ka 245 kapituj.

Fist of the North Star ishte një nga mangat më të popullarizuar të Weekly Shōnen Jump gjatë viteve 1980. Sipas vitit 2007, manga u rradhit e shtata më e shitur gjatë gjithë kohës në Japoni.[1] Një anketë e bërë nga TV Asahl në vitin 2005, Fist of the North Star u rradhit anime e 26-të më e mirë në toplistën e 100 animeve.[2] Në anketën e dytë e bërë më 2006, animeja u rradhit e 89-ta.[3]

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prologi iFist of the North Star na informon se bota ishte e angazhuar në një luftë globale bërthamore në vitin 199X. Pas luftës, sipërfaqja e tokës u zhduk bimësi, detet u zhdukën dhe qytetërimi u hodh në kaos, duke e kthyer jetën e përditshme në një betejë për furnizime me ushqime dhe ujë të pangopur, ku të fortit mbijetojnë duke vrarë të dobëtit. Megjithatë, një njeri zotohet të bëjë një ndryshim. Kenshiro është pasardhësi i 64-të i artit të Hokuto Shinken, një stil vraseje vdekjeprurëse 1,800 vjeçar që kalon vetëm nga një mjeshtër tek një bir i zgjedhur. Kenshiro përdor aftësitë dhe njohuritë e tij për të mbrojtur të pafajshmit nga bandat e etur për gjak që kërcënojnë mbijetesën e tyre. Gjatë gjithë rrjedhës së serialit, Kenshiro takon disa aleatë dhe rivalë, shumica e të cilëve janë trajnuar edhe në stilet e ndryshme të arteve marciale.

Kapitulli i parë shërben për të futur Kenshiro dhe përshkruan takimin e tij fillestar me dy ndihmësit e tij të rinj, Bat dhe Lin. Historia fillestare më pas përqendron kërkimin e Kenshiros për të kërkuar të fejuarën e tij, Yuria, e cila është marrë nga ai nga të njohurit e vjetër të quajtur Shin, një mjeshtër i artit marcial Nanto Koshu Ken. Pas Shin arc, manga filloi të përqendrohej në rrethana të njëhershme të bazuara në arc, të tilla si Golan, Jackal dhe Klanin Kiba, edhe pse historia gradualisht ndryshon në kërkimin e Ken për tre vëllezërit e tij birësues, të cilët u stërvitën në stilin Hokuto Shinken nën të njëjtin mjeshtër, por nuk u zgjodhën të jenë pasardhës. Më i madhi i vëllezërve, Raoh, bëhet antagonisti kryesor i Kenit, një pushtues që përdor Hokuto Shinken për të sunduar me tirani. Një nën-komplot i madh paraqitet gjithashtu në formën e një konflikti të brendshëm brenda shkollës Nanto midis gjashtë mjeshtërve të saj të mëdhenj, Nanto Roku Seiken dhe përfshirja e vëllezërve Hokuto në këtë.

Vdekja e Raoh shënon fundin e epokës së parë të serisë, me ndihmësit e Kenit Bat dhe Lin që kanë arritur moshën e rritur. Kenshiro kthehet për të ndihmuar Bat dhe Lin të rrëzojnë të keqen Jakoh, një Guvernator i Përgjithshëm i korruptuar që ka uzurpuar fronin e Perandorisë Qiellore dhe po e detyron mjeshtërit Gento Kōken të bëjë ofertën e tij të keq. Pas humbjes së Jakoh, Lin është rrëmbyer dhe është marrë jashtë shtetit në Tokën e Asurit, një komb i shkatërruar nga lufta tani i sunduar nga tre gjeneralët e Asurit. Origjina e vëllezërve Hokuto dhe stili Hokuto Shinken zbulohet, si dhe ekzistenca e stilit të ndaluar Hokuto Ryūken, një degë e familjes Hokuto formuar së bashku me Hokuto Shinken.

Pas humbjes së Kaiohut, djali i Raoh, Ryu është prezantuar si nxënës i Kenshiros dhe pasuesi i mundshëm i stilit Hokuto Shinken. Pas Kenshiro rikthen rendin në dy mbretëritë fqinje të Sava dhe Blanca, kapitulli i fundit përqendrohet rreth trekëndëshit të dashurisë midis Ken, Lin dhe Bat.

Filmi live-actiom[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi amerikan live-action me versionin e Fist of the North Star u publikua më 1995, me regji të Tony Randel, ku me rolet kryesore ishin Gary Daniels, Costas Mandylor, Chris Penn, Isako Washio dhe Malcolm McDowell. Filmi u adoptua në arc e parë të mangës, ku Kenshiro shkon pas Shin, pasi ky i fundit i'a vrau mjeshtrin dhe kidnapoi të fejuarën e tij. Shin udhëheq si diktator një qytet dhe urdhëron njerëzit e tij ta vrasin Kenshiron.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shōnen Jump Manga Circulation Numbers". ComiPress. Marrë më 21 korrik 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Top Asahl 100 Anime". Anime News Network. Marrë më 21 korrik 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Japan's favourite TV Anime". Anime News Network. Marrë më 21 korrik 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)