Jump to content

Flamuri i Barbadosit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Barbadosit

Flamuri i Barbados u projektua nga Grantley W. Prescod dhe u miratua zyrtarisht për të përfaqësuar kombin e Barbadosit në mesnatën e 30 nëntorit 1966, ditën kur vendi fitoi pavarësinë. Flamuri u zgjodh si pjesë e një konkursi të hapur mbarëkombëtar të mbajtur nga qeveria, me dizajnin e Prescod që u zgjodh si fitues i një fushe prej mbi një mijë aplikimesh. Flamuri është një dizajn me tre vija, më të jashtme me ngjyrë ultramarine, për të përfaqësuar detin dhe qiellin, dhe shiritin e mesëm me ngjyrë ari, për të përfaqësuar rërën. Një sfurk tridhëmbësh i zi ndodhet në mes të vijës së verdhë. Kjo sfurk ka për qëllim të përfaqësojë sfurkun tridhëmbësh të Poseidonit, e dukshme në stemën koloniale të Barbados, dhe fakti që është thyer ka për qëllim të përfaqësojë lidhjet e ndërprera midis Barbados dhe Mbretërisë së Bashkuar, prej së cilës ishte një koloni prej kohësh.

Pasi dizajni i Prescod u zgjodh si fitues i konkursit, atij iu kërkua të bënte disa flamuj si një kërkesë personale nga Errol Barrow, kryeministri i parë i vendit. Prescod ndërtoi shtatë flamuj nga pëlhura të blera nga një dyqan. Flamuri u ngrit për herë të parë në një ceremoni nga toger Hartley Dottin i Regjimentit Barbados. Që nga pavarësia e tij në 1966, Barbados kishte gjithashtu një standard mbretëror për Mbretëreshën Elizabeth II dhe një standard për guvernatorin e përgjithshëm, megjithëse këta flamuj u tërhoqën në vitin 2021 pasi Barbados u bë zyrtarisht një republikë. Në vend të tyre, përdorimi i një standardi presidencial filloi në vitin 2021.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas ca kohësh si një koloni britanike, Barbados u bë pjesë e British Windward Islands në vitin 1833, me Union Jack si flamurin e tij zyrtar.[1] Ajo u rivendos si koloni e Barbadosit në vitin 1885 dhe mbeti e tillë deri në vitin 1958; gjatë kësaj kohe, flamuri i kolonisë përbëhej nga një Blue Ensign i cili ishte dëmtuar me vulën koloniale.[1] Nga viti 1958 deri në vitin 1962, Barbados ishte nën kontrollin e Federatës së Indëve Perëndimore, e cila përdori të ashtuquajturin "Flamuri i Diellit dhe Deteve", i përbërë nga një "diell" portokalli rrethor në majë të një fushe blu me katër vija të bardha të valëzuara.[2] Pasi kontrolli u rimor nga Mbretëria e Bashkuar nga viti 1962 deri në vitin 1966, pas shpërbërjes së Federatës së Indëve Perëndimore, legjislatura barbadiane bëri kërkesën e tyre për pavarësi.[3] Barbados u bë një komb i pavarur më 30 nëntor 1966.[3] Në mesnatën e asaj dite, flamuri i ditëve moderne hyri në fuqi si flamuri i parë zyrtar i një Barbadosi të pavarur dhe u ngrit për herë të parë në një ceremoni nga toger Hartley Dottin, një anëtar i Regjimentit të Barbados.[3]

Dizajni i flamurit u krijua nga Grantley W. Prescod, një mësues arti, dhe u zgjodh si fitues i një konkursi të hapur të organizuar nga Qeveria e Barbadosit dhe i gjykuar nga shtatë individë.[4] U pranuan mbi një mijë hyrje,[5] me numrin e saktë 1,029.[6] Atij iu dha një çmim prej 500 dollarësh, i cili iu dhurua një kompanie të njohur gazetash botuese, një rrotull nga qeveria barbadiane dhe një medalje ari.[4] Përveç dizajnimit të flamurit, Prescod ndërtoi edhe flamurin e parë fizik, me kërkesë të kryeministrit Errol Barrow.[4] Pasi zgjodhi pëlhurat e ngjyrave të duhura në një dyqan, Prescod bëri "afërsisht shtatë flamuj".[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Barbados National Flag History & Facts". Flagmakers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2022. Marrë më 5 korrik 2022.
  2. ^ "Flags, Symbols & Currency of Barbados". WorldAtlas (në anglisht). 30 nëntor 2020. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2022. Marrë më 4 korrik 2022.
  3. ^ a b c "Independence in Barbados". Caribbean Elections (në anglisht). 5 korrik 2022. Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2022. Marrë më 5 korrik 2022.
  4. ^ a b c d "Flag of Barbados". Barbados Pocket Guide (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2021. Marrë më 5 korrik 2022.
  5. ^ "The National Flag of Barbados". Barbados Government Information Service (në anglisht). 12 nëntor 2003. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2010. Marrë më 4 korrik 2022.
  6. ^ "Barbados". Flamujt e Botës (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2022. Marrë më 5 korrik 2022.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]