Flamuri i Belgorodit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Belgorodit

Flamuri i Belgorod është një nga simbolet zyrtare (së bashku me stemën) e qytetit të Belgorod, Rajoni Belgorod, Federata Ruse. Flamuri është simbol i unitetit dhe ndërveprimit të banorëve të qytetit.

Flamuri aktual u miratua më 22 korrik 1999 me vendim të Këshillit të Deputetëve të Qytetit të Belgorodit nr. 321 dhe u regjistrua në Regjistrin Shtetëror Heraldik të Federatës Ruse me numër regjistrimi 978 në 2002.[1]

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i qytetit të Belgorodit (kanavacë blu me një shirit të bardhë në fund) përshkruan një luan të verdhë që qëndron në këmbët e tij të pasme me një shqiponjë të bardhë që fluturon sipër tij. Simbolet e qytetit janë më shumë se 300 vjet të vjetra dhe u shfaqën gjatë sundimit të Pjetrit I. Cari rus ia prezantoi stemën popullit të Belgorodit për nder të fitores ndaj suedezëve në betejën e Poltava (1709). Në 1712, stema u përshkrua në flamurin e regjimentit Belgorod, i cili mundi armikun, dhe në 1727 u bë një simbol i provincës së sapoformuar.[2]

Lidhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Решение Белгородского городского Совета депутатов от 22.07.1999 № 321 «О внесении изменений в решение городского Совета депутатов от 18 июня 1999 года № 279 „Об утверждении Положения о флаге города Белгорода“» Arkivuar 14 shkurt 2019 tek Wayback Machine
  2. ^ https://militaryarms.ru/simvolika/goroda/flag-belgoroda/