Flamuri i Romëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Romët

Flamuri i Romëve është i ngjashëm me flamurin e Indisë, nga të cilët vijnë nga ciganë të vendit. Flamuri ose flamuri Romani i Romëve (Romani) është flamuri ndërkombëtar i popullit Rom. Ai u aprovua nga përfaqësuesit e komuniteteve të ndryshme rome në Kongresin e parë Botëror të Romëve (WRC), të mbajtur në Orpington në 1971. Flamuri përbëhet nga një sfond i kaltër dhe jeshil, që përfaqëson përkatësisht qiejt dhe tokën; ajo gjithashtu përmban një chakra të kuqe 16-folëse, ose timon kartoni, në qendër. Elementi i fundit qëndron për traditën shëtitëse të popullit Rom dhe është gjithashtu një homazh për flamurin e Indisë, shtuar në flamur nga studiuesi Weer Rajendra Rishi. Ky model ishte veçanërisht i popullarizuar në Jugosllavinë Socialiste, e cila i dha asaj njohje zyrtare pas miratimit.

Flamuri i vitit 1971 zëvendësoi një version mes luftës, dyngjyrëshin blu-jeshil të thjeshtë, i cili thuhet se u krijua nga aktivisti Gheorghe A. Lazareanu-Lazurica. Një version trengjyrësh, i fluturuar nga të mbijetuarit e gjenocidit Romak, ra nga përdorimi për shkak të akuzave se qëndronte për komunizmin. Varianti përfundimtar i hartuar në Orpington fitoi popullaritet gjatë dekadave të mëvonshme, duke u shoqëruar veçanërisht me grupe që promovojnë unitetin transnacional të njerëzve dhe duke luftuar emërtimin e tij si "ciganë". Flamuri u promovua nga aktori Yul Brynner dhe violinisti Yehudi Menuhin, dhe gjithashtu u miratua nga Florin Cioabă, i vetëshpallur "Mbreti i Romëve".

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa burime të shekullit të 15-të raportojnë ekzistencën e simboleve heraldike të lidhura me "Princat Cigan" nomade nga Perandoria e Shenjtë Romake. Një figurë e tillë, e quajtur Panuel, përdorte një shqiponjë të artë të kurorëzuar, ndërsa një tjetër, Bautma, kishte një stemë komplekse, duke përfshirë një skimitar ; të dy figurat gjithashtu përdorën zagarë si kafsha e tyre heraldike, me një simbol të Panuelit. [1] Një epitaf i vitit 1498 në Pforzheim përkujton një Freigraf të "Egjiptit të Vogël", në fakt një udhëheqës fisnor Romak. Stema e tij e bashkangjitur ka yllin dhe gjysmëhënën në kombinim me drerin. [2] Simbole të tjera të hershme rome përfshijnë një banderolë të kuqe të mbajtur nga romakët turq, të organizuar si një esnaf i Perandorisë Osmane.[3]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Heinrich von Wlislocki, Vom wandernden Zigeunervolke: Bilder aus dem Leben der Siebenbürger Zigeuner, p. 14. Hamburg: Aktien-Gesellschaft, 1890
  2. ^ J. G. F. Pflueger, Geschichte der Stadt Pforzheim, pp. 184–185. Pforzheim: J. M. Flammer, 1862
  3. ^ Elena Marushiakova, Veselin Popov, "Commencement of Roma Civic Emancipation", in Studies in Arts and Humanities, Vol. 3, Issue 2, 2017, p. 12