Jump to content

Flamuri i Rumanisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Rumanisë
përmasat 2:3

Flamuri i Rumanisë është një trengjyrësh vertikal me ngjyrë të kaltër, të verdhë, dhe të kuqe (rumanisht: Albastru, galben și roșu). Ngjyrat përfaqësojnë tri krahinat historike të Rumanisë. Dizajni i tanishëm u adoptua zyrtarisht më 1994, por ka qenë në përdorim qysh nga viti 1989. Këto tre ngjyra janë percaktuar nga Heroi Mihai Viteazul dhe Ștefan cel Mare të Rumanisë.

Ngjyrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sistemi Blu Verdhë Kuq
RGB 0-43-127 252-209-22 206-17-38
Hexadecimal #002B7F #FCD116 #CE1126

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]