Flamuri i Tajlandës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Tajlandës

Flamuri i Mbretërisë së Tajlandës (Tajlandisht: ธงไตรรงค์, Thong Trairong që do të thotë "flamur tringjyrëshe") është flamur me pesë vija horizontale me ngjyrë të kuqe, kaltërt, bardhë dhe kuqe. me vijë qendrore të kaltërt e cila është dy herë më e gjerë se katër tjetra. Dizajni u adoptua më 28 shtator 1917.

Ngjyra e kuqe domethënë për vendin dhe popullin, e kaltërta domethënë për fetë dhe e bardha domethënë për monarkinë.[1]

Historia e flamurit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri Data Përdorimi
c.1700–c.1790 Flamuri kombëtar gjatë kohës së fundit të Ayutthaya dhe Thonburi
c.1790–1855 Flamuri civil
c.1790–c.1820 Flamuri i shtetit e urdhëruar nga Mbreti Phutthayotfa Chulalok (Rama I)
c.1820–1855 E ndryshuar nga Mbreti Buddha Loetla Nabhalai (Rama II)
1855–1893 Flamuri kombëtar e urdhëruar nga Mbreti Mongkut (Rama IV)
1893–1916 Flamuri i civilëve deri në vitin 1916
1893–1898 Flamuri i shtetit dhe marinarëve
1898–1912 Flamuri i shtetit dhe marinarëve
1912–1917 Flamuri i shtetit, e urdhëruar nga Mbreti Vajiravudh (Rama VI)
1917 Flamuri i civilëve
1917– Flamuri kombëtar, shtetit dhe civil

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Thailand: A Country Study". Country Studies Program, formerly the Army Area Handbook Program, from the Library of Congress (në anglisht). Mongabay.com. Marrë më 23 korrik 2011. Sarit Thanarat revived the motto "Nation-Religion-King" as a fighting political slogan for his regime, which he characterized as combining the paternalism of the ancient Thai state and the benevolent ideals of Buddhism.