Jump to content

Florac Trois Rivières

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Floraku Tre Lumenjtë
Florac-Tres-Rius (Ocitanisht)
Florac Trois Rivières (Frëngjisht)
Nënprefekturë dhe komunë
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiLozère
QarkuFlorac
KantoniFlorac Trois Rivières
NdërkomunalitetGorges Causses Cévennes
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Flore Thérond[1]
Sipërfaqja
1
48.390 km2 (18.683 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
2.082
 • Dendësia43/km2 (110/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
48061 /48400
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Florac Trois Rivières ( shqiptimi frëngjisht[flɔʁak tʁwɑ ʁivjɛʁ]  ( dëgjoni), fjalë për fjalë 'Tre lumenjtë Florac'; Ocitanisht: Florac-Tres-Rius ; Shqip: Florak-Tre-Lumenjtë) është një komunëdepartamentin Lozerrë, Franca jugore . Bashkia u krijua më 1 janar 2016 nga bashkimi i ish-komunave Florac dhe La Salle-Prunet . [2] Është selia (nënprefektura) e qarkut Florac .

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19681.842—    
19752.090+13.5%
19822.171+3.9%
19902.180+0.4%
19992.125−2.5%
20072.058−3.2%
20122.139+3.9%
20172.075−3.0%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ Arrêté préfectoral 2–14 December 2015 (in frëngjisht)