Florent Muslija

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Florent Muslija

Muslija me Karlsruher SC më 2018
Të dhënat vetjake
Emri i plotëFlorent Muslija
Datëlindja6 korrik 1998
VendlindjaAchern, Gjermani
Gjatësia1.72 m (5 ft 8 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Hannover 96
Numri35
Karriera me të rinjtë
2004–2007SV Sasbach
2007–2017Karlsruher SC
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2017–2018Karlsruher SC43(2)
2018–Hannover 9623(3)
Karriera ndërkombëtare
2018Gjermania nën-205(1)
2019–Kosovo3(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 5 tetor 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 10 tetor 2019

Florent Muslija (lindur më 6 korrik 1998) është një futbollist profesionist shqiptar nga kosova që luan si mesfushor për klubin gjerman Hannover 96 dhe ekipin kombëtar të Kosovës.[1]

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karlsruher SC[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 21 maj 2017, Muslija bëri debutimin e tij si futbollist profesionist në një humbje 2–1 jashtë ndeshjes kundër Eintracht Braunschweig pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 70-të në vend të Kai Luibrand.[2] Tri ditë pas debutimit, ai nënshkroi një kontratë profesionale dyvjeçare me Karlsruher SC.[3] Më 9 nëntor 2017, Muslija zgjati kontratën e tij para kohe deri në vitin 2021.[4]

Hannover 96[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 gusht 2018, Muslija në ditën e fundit të transferimit të verës 2018 iu bashkua skuadrës së Bundesligës Hannover 96, me një kontratë katërvjeçare.[5] Hannover 96 thuhet se ka paguar një tarifë transferimi prej 2 milionë €.[6] Debutimi i tij me Hannover 96 erdhi më 30 shtator në Matchday 6 të Bundesligës 2018–19 kundër Eintracht Frankfurt pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 69-të në vend të Julian Korb.[7]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjermani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën-20 vjeç[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 gusht 2017, Muslija pranoi një thirrje nga Gjermania U20 për ndeshjen miqësore jozyrtare kundër Greuther Fürth dhe 2017–18 nën 20 ndeshjen e Ligës së Elitës kundër Republikës Çeke U20.[8] Më 7 shtator 2018, ai bëri debutimin e tij me Gjermaninë U20 në një ndeshje 2018–19 Nën 20 Elite League kundër Republikës Çeke U20, pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 62-të në vend të Linton Maina.[9]

Kosovë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 21 qershor 2019, Federata e Futbollit e Kosovës konfirmoi përmes një komunikate se Muslija kishte vendosur të luante për kombëtaren e Kosovës.[10] Më 30 gusht 2019, Muslija pranoi një thirrje nga Kosova për ndeshjet kualifikuese të UEFA Euro 2020 kundër Çekisë dhe Anglisë.[11] Më 7 shtator 2019, ai bëri debutimin e tij me Kosovën në një ndeshje kualifikuese të UEFA Euro 2020 kundër Çekisë, pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 56-të në vend të Edon Zhegrovës.

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 5 tetor 2019 [12][13]
Paraqitjet dhe golat sipas klubeve, sezonave dhe garave
Klub Sezoni Liga Kupa Kontinentale Tjera Total
Divizioni Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Karlsruher SC 2016–17 2. Bundesliga 1 0 0 0 1 0
2017–18 3. Liga 37 1 1 0 6 0 44 1
2018–19 5 1 1 0 6 1
Total 43 2 2 0 6 0 51 2
Hannover 96 2018–19 Bundesliga 17 2 1 0 18 2
2019–20 2.Bundesliga 8 1 1 0 9 1
Total 23 3 2 0 25 3
Totali në karrierë 66 5 4 0 6 0 76 5

Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 10 tetor 2019 [14]
Skuadra kombëtare Viti Aplikimet Qëllimet
Kosovë 2019 3 0
Total 3 0

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Florent Muslija". worldfootball.net (në anglisht). HEIM:SPIEL. Marrë më 22 korrik 2017.
 2. ^ "Spielschema/Eintracht Braunschweig–Karlsruher SC 2:1" (në gjermanisht). Kicker. 21 maj 2017.
 3. ^ "KSC bindet Nachwuchstalente: Buchta, Mehlem & Muslija unterschreiben bis 2019" (në gjermanisht). Karlsruher SC. 24 maj 2017.
 4. ^ "Bis 2021: KSC verlängert Vertrag mit Florent Muslija" (në gjermanisht). Karlsruher SC. 9 nëntor 2017.
 5. ^ "U20-Nationalspieler: Offensivmann Muslija kommt vom KSC" (në gjermanisht). Hannover 96. 31 gusht 2018.
 6. ^ Dankert, René (31 gusht 2018). "Muslija verlässt den KSC". Badischen Neusten Nachrichten (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2019.
 7. ^ "Spielanalyse/Eintracht Frankfurt–Hannover 96 4:1" (në gjermanisht). Kicker. 30 shtator 2018. Die Hannoveraner, bei denen Muslija noch zu seinem Bundesliga-Debüt kam, blieben zwar bemüht, allerdings auch weiterhin völlig harmlos
 8. ^ "U20-Trainer Kramer nominiert 22 Spieler" (në gjermanisht). German Football Association. 25 gusht 2017. Mittelfeld und Sturm: Eduard Löwen (1. FC Nürnberg), Dennis Geiger (1899 Hoffenheim), Görkem Saglam (VfL Bochum), Bote Baku (1. FSV Mainz 05), Salih Özcan (1. FC Köln), David Raum (SpVgg Greuther Fürth), Philipp Ochs (TSG 1899 Hoffenheim), Robin Hack (TSG 1899 Hoffenheim), Florent Muslija (Karlsruher SC), Etienne Amenyido (VVV Venlo), Tobias Warschewski (Preußen Münster)
 9. ^ "Deutschland U20 (3:2) Tschechische Republik U20" (në gjermanisht). German Football Association. 7 shtator 2018. 62' Florent Muslija für Linton Maina
 10. ^ "Florent Muslija i bashkohet Kosovës". Football Federation of Kosovo. 21 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2019.
 11. ^ "Challandes publikon listën për ndeshjet me Çekinë dhe Anglinë". Football Federation of Kosovo. 30 gusht 2019. Arkivuar nga origjinali më 30 gusht 2019.
 12. ^ Florent Muslija në Soccerway. Marrë më 18 May 2019.
 13. ^ "Florent Muslija/Bundesliga 2018–19" (në gjermanisht). Kicker. Marrë më 18 maj 2019.
 14. ^ "Florent Muslija". EU-Football.info (në anglisht). Marrë më 7 shtator 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]