Flutra Açka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flutra Açka
Fotoporteti
Emri Flutra
Mbiemri Açka
Lindur më 1966
Lindur në Elbasan
Kombësia shqiptare
Shtetësia shqiptare
Profesioni shkrimtare, ekonomiste

Flutura Açka lindi në qytetin e Elbasanit, më 1966. Është poeteshë, shkrimtare dhe botuese shqiptare. Është diplomuar për Statistikë në Fakultetin e Ekonomisë në Universitetin e Tiranës më 1988 dhe për Gjuhë-Letërsi më 2001 në Universitetin e Elbasanit. Pas studimeve universitare, punoi për disa vite si gazetare dhe më pas administratore dhe redaktore e botimeve në shtëpi botuese. Më 2001, bashkë me të shoqin e saj holandez, ngriti shtëpinë e saj botuese me qendër në Tiranë. Flutura Açka është shumë e njohur me poezinë e saj. Në vitin 1997 ajo mori çmimin ndërkombëtar "Lira e Strugës" në Netët e Poezisë Strugane ku e ka përfaqësuar poezinë shqipe për disa vite. Në vitin 1998 u zgjodh ndër 13 poetët më të mirë evropianë të gjeneratës së re në konkurrimin për çmimin e madh Tivoli-Europa në Itali. Përfaqësohet me poezitë e saj në pjesën më të madhe të antologjive të poezisë shqipe në gjuhë të huaj dhe poezi dhe cikle të saj janë botuar në shumë gjuhë. Edhe proza e saj po tërheq gjithnjë e më shumë vëmendje, edhe jashtë vendit. Romani i saj Vetmi gruaje është përkthyer në gjuhen bullgare nga Viktor Genkov[1].

Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Vetmi gruaje - Tiranё, 1998 - roman
përkthyer në bullgarisht - nga Viktor Genkov : Самотата на една жена [2]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Albanologjia në Bullgari - Përkthime
  2. ^ Myzhden Mehmedova (Мюжден Мехмедова) : Самотата на една жена