Jump to content

Foça

Coordinates: 43°30′N 18°47′E / 43.500°N 18.783°E / 43.500; 18.783
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Foça (Serbe Cirilik: Фоча) është një qytet, një komunë në Bosnje dhe Hercegovinë pranë lumit Drina, në entitetin Republika Srpska.

Sahatkulla e vjetër në Foça
Xhamia e Mehmed Pashës me dinamit u hodh në erë më 28 maj 1992. Gjatë luftës, të gjitha xhamitë të cilat ndodheshin në qytetin Foça u shkatërruan.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 43°30'N 18°47' / 43.500°N 18.783°D / 43.500; 18.78343°30′N 18°47′E / 43.500°N 18.783°E / 43.500; 18.783