Jump to content

Foenika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qyteti Antik Foinike
Emri amëtar
shqip: Finiqi
LlojiArkeologji
VendndodhjaFiniq, Delvinë, Vlorë, Shqipëri
Koordinatat39°54′47″N 20°03′31″E / 39.913056°N 20.058611°E / 39.913056; 20.058611
NdërtuarShek. V-IV p. Kr.
Organi drejtuesDRKK VLORË
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
LlojiNën mbrojtje
KriteretI
Përcaktuar586, 17/031948
4874, 23/09/1971
396,31/03/2005
Nr. i referencësDL021
TipologjiaQytet Antik
Foenika is located in Earth
Foenika (Earth)

Foinika është një qytet i lashtë ilir dhe kryeqyteti i kaonëve.[1][2] Është gjithashtu vendi ku u hartua Marrëveshja e Finiqit, me të cilën u përfundua Lufta e Parë Maqedone.[3] Gjendet 10 km në jugerëndim të Delvinës, mbi një kodër bri fshatit Finiq.

Finiqi njihet si monument i trashëgimisë kulturore, i llojit "Arkeologji" me emrin zyrtar Qyteti Antik Finiqit , i miratuar me numër "NR. 586, DT, 17. 03. 1948 , NR. 4874, DT, 23. 09. 1971 VKM Nr. 396, dt. 31. 03.2005".[4]

  1. ^ Lewis & Boardman 1994, p. 443: "To the north the Chaonians had expelled the Corcyraeans from their holdings on the mainland and built fortifications at Butrinti, Kalivo and Kalaja-Ali-Bey; and they had a citadel at their political centre, Phoenice."
  2. ^ Hansen & Nielsen 2004, p. 348.
  3. ^ Allen 1983, p. 49.
  4. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI DELVINËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 28 tetor 2019. Marrë më 11 tetor 2016.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Foenika.