Foenika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qyteti Antik Foenikë (Finiq)
Teatro di Phoinike.jpg
LlojiArkeologji
VendndodhjaFiniq, Delvinë, Vlorë, Shqipëri
Koordinatat39°54′47″V 20°03′31″L / 39.913056°V 20.058611°L / 39.913056; 20.058611Koordinatat: 39°54′47″V 20°03′31″L / 39.913056°V 20.058611°L / 39.913056; 20.058611
NdërtuarShek. V-IV p. Kr.
Organi drejtuesDRKK VLORË
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
LlojiNën mbrojtje
KriteretI
Përcaktuar586, 17/031948
4874, 23/09/1971
396,31/03/2005
Nr. i referencësDL021
TipologjiaQytet Antik
Foenika is located in Shqipëria
Foenika
Foenika në hartë

Foenika (greqisht: Φοινίκη) është një qytet i lashtë grek dhe kryeqyteti i kaonëve.[1][2] Është gjithashtu vendi ku u hartua Marrëveshja e Foenikës, me të cilën u përfundua Lufta e Parë Maqedone.[3] Gjendet 10 km në jugerëndim të Delvinës, mbi një kodren bri fshatit Finiq.

Foenika njihet si monument i trashëgimisë kulturore, i llojit "Arkeologji" me emrin zyrtar Qyteti Antik Foenikë (Finiq), i miratuar me numër "NR. 586, DT, 17. 03. 1948 , NR. 4874, DT, 23. 09. 1971 VKM Nr. 396, dt. 31. 03.2005".[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lewis & Boardman 1994, p. 443: "To the north the Chaonians had expelled the Corcyraeans from their holdings on the mainland and built fortifications at Buthrotum, Kalivo and Kara-Ali-Bey; and they had a citadel at their political centre, Phoenice."
  2. ^ Hansen & Nielsen 2004, p. 348.
  3. ^ Allen 1983, p. 49.
  4. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI DELVINËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 28 tetor 2019. Marrë më 11 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]