Fokat murgesha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Fokat murgesha
Sanc1297 - Flickr - NOAA Photo Library.jpg
Dy foka të Havait
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Familja: Phocidae
Fisi: Monachini
Llojet

Monachus monachus
Neomonachus schauinslandi
Neomonachus tropicalis

Hawaiian Monk Seal area.png
Përhapja e fokave të Havait
Monachus monachus distribution.png
Përhapja e fokave të Mesdheut

Fokat murgesha janë foka pa veshë të fisit Monachini. Janë fokat e vetme pa veshë që gjendet në rajonet me klimë tropikale. Ka dy gjini të fokave murgesha, Monachus dhe Neomonachus, që përmbajnë tre lloje: fokën e Mesdheut (Monachus monachus), fokën e Havait (Neomonachus schauinslandi) dhe fokën e Karaibeve (Neomonachus tropicali), që u zhduk në shekullin e 20-të. Të dy llojet e gjalla janë shumë të rralla dhe janë në rrezik të zhdukjes.[1][2]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pastor, T.; etj. (2004). "Low Genetic Variability in the Highly Endangered Mediterranean Monk Seal". Journal of Heredity. 95 (4): 291–300. :10.1093/jhered/esh055. 
  2. ^ Kretzmann, M.; etj. (1997). "Low Genetic Variability in the Hawaiian Monk Seal". Conservation Biology. 11 (2): 482–490. :10.1046/j.1523-1739.1997.96031.x. 

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]