Follorina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Follorinë
Φλώρινα
Qytet
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Maqedonia Perëndimore
Qarku i Follorinës
Komuna e Follorinës

Follorinë apo Fëllërinë, (bullgarisht/maqedonisht: Лерин/Lerin; greqisht: Φλώρινα/Flórina) është një qytet i Greqisë dhe qendra administrative e Rrethit të Follorinës. Popullata e qytetit, sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2001, ishte 17,622 banorë. Emri i qytetit rrjedh nga fjala greko-maqedone φλωρός floros (χλωρός hloros në greken standarde) që përkthehet si "gjelbër" ose "freskët". Gjysma e popullsisë së Follorinës ishte me prejardhje shqiptare dhe mysliman në shek. e 19-të. Sot populli shqipfolës janë ortodokse dhe një pakicë që shumica nuk e tregojnë hapur kombësinë e tyre në publik.