Fondacioni Xhordano Bruno

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Stampa:Infobox Stiftung Fondacioni Xhordano Bruno (gbs) eshte nje fondacion i te drejtes qytetare, qe kas si qellim mbeshtetjen e humanizmit evolucionar . Fondacioni u themelua me 2004 nga Herbert Steffen. Zëdhënës i kryesisë së fondacionit është Michael Schmidt-Salomon, i cili si i ngarkuar nga fondacioni ka shkruar Manifestin e humanizmit evolucionar. Qe nga fillimi fondacioni e sheh vten ne rrugene e kritikut te kishes dhe fese Karlheinz Deschner . Fondacione eshte emretuar sipas ish murgut domenikan Giordano Bruno. Sitz der Stiftung ist seit September 2011 Oberwesel in Rheinland-Pfalz.

Organe të fondacionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e këshilllit shkencor jane nder te tjere :

Quellenangaben[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Weblinks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]