Jump to content

For the New Intellectual

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Për intelektualët e rinj ( ang. For the New Intellectual)
Autorja Ayn Rand
Shteti Shtetet e Bashkuara
Gjuha Anglisht
Subjekti Objektivisëm
Publikues Random House
Data e publikimit 1961
Lloji i medias E printuar
Faqet 242 (edicioni i printuar)

192 (edicioni njëqind vjeçar )

ISBN 0-451-16308-7 (edicioni Centenial)
OCLC 36698277

For the New Intellectual është libri i parë jo-fiksion nga filozofja Ayn Rand, i botuar në SHBA në vitin 1961. Një pjesë e mirë e materialit të librit është e përbërë nga pjesë të shkëputura nga novela të autores të botuara më parë, si Burimi i jetës apo Revolta e Atlasit. Libri nis me një ese të gjatë që fokusohet mbi historinë e filozofisë.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]