Forca Ajrore Gjermane (1935–1945)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shqiponjë ari e Luftwaffe.

Forca Ajrore Gjermane (Gjermanisht: Luftwaffe) ishte dega e luftës ajrore e Wehrmacht-it gjerman para dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore. Armët ajrore ushtarake të Gjermanisë gjatë Luftës së Parë Botërore, Luftstreitkräfte e Ushtrisë Perandorake dhe Marine-Fliegerabteilung e Marinës Perandorake, ishin shpërndarë në maj 1920 në përputhje me kushtet e Traktatit të Versajës të vitit 1919, i cili e ndalonte Gjermaninë të kishte ndonjë forcë ajrore. .

Gjatë periudhës ndërmjet dy luftërave, pilotët gjermanë u trajnuan fshehurazi në kundërshtim me traktatin në bazën ajrore Lipetsk në Bashkimin Sovjetik. Me ngritjen e Partisë Naziste dhe refuzimin e Traktatit të Versajës, ekzistenca e Luftwaffe-s u pranua publikisht më 26 shkurt 1935, pak më shumë se dy javë përpara se kundërshtimi i hapur i Traktatit të Versajës përmes riarmatimit dhe rekrutimit gjerman të shpallej më 16 mars. Legjioni Condor, një detashment Luftwaffe i dërguar për të ndihmuar forcat nacionaliste në Luftën Civile Spanjolle, i dha forcës një terren të vlefshëm testimi për taktika dhe avionë të rinj. Pjesërisht si rezultat i kësaj përvoje luftarake, Luftwaffe ishte bërë një nga forcat ajrore më të sofistikuara, më të avancuara teknologjikisht dhe me përvojë në betejë në botë kur shpërtheu Lufta e Dytë Botërore në vitin 1939. Në verën e vitit 1939, Luftwaffe kishte njëzet -tetë Geschwader (krahë). Luftwaffe operonte gjithashtu njësi parashutiste Fallschirmjäger.

Luftwaffe rezultoi i rëndësishëm në fitoret gjermane në të gjithë Poloninë dhe Evropën Perëndimore në 1939 dhe 1940. Gjatë Betejës së Britanisë, megjithatë, pavarësisht se shkaktoi dëme të rënda në infrastrukturën e RAF dhe, gjatë Blitz-it pasues, duke shkatërruar shumë qytete britanike, forcat ajrore gjermane nuk arriti të godiste britanikët e rrethuar në nënshtrim. Nga viti 1942, fushatat e bombardimeve aleate shkatërruan gradualisht krahun luftarak të Luftwaffe. Nga fundi i vitit 1942, Luftwaffe përdori mbështetjen e tepërt të saj tokësore dhe personelin tjetër për të ngritur divizionet e fushës së Luftwaffe. Përveç shërbimit të saj në Perëndim, Luftwaffe operonte mbi Bashkimin Sovjetik, Afrikën e Veriut dhe Evropën Jugore. Pavarësisht përdorimit të vonuar të avionëve të avancuar turbojet dhe raketave për shkatërrimin e bombarduesve aleatë, Luftwaffe ishte i mbingarkuar nga numrat superiorë të aleatëve dhe taktikat e përmirësuara, si dhe nga mungesa e pilotëve të trajnuar dhe karburantit të aviacionit. Në janar 1945, gjatë fazave mbyllëse të Betejës së Bulge, Luftwaffe bëri një përpjekje të fundit për të fituar epërsinë ajrore dhe u ndesh me dështim. Me pakësimin e shpejtë të furnizimeve të naftës, naftës dhe lubrifikantëve pas kësaj fushate, dhe si pjesë e të gjithë forcave ushtarake të kombinuara të Wehrmacht në tërësi, Luftwaffe pushoi së qeni një forcë luftarake efektive.

Pas humbjes së Gjermanisë, Luftwaffe u shpërbë në vitin 1946. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, pilotët gjermanë pretenduan afërsisht 70,000 fitore ajrore, ndërsa mbi 75,000 avionë Luftwaffe u shkatërruan ose u dëmtuan ndjeshëm. Nga këto, rreth 40,000 u humbën plotësisht. Luftwaffe kishte vetëm dy komandantë të përgjithshëm gjatë gjithë historisë së saj: Hermann Göring dhe më vonë Generalfeldmarschall Robert Ritter von Greim për dy javët e fundit të luftës.

Luftwaffe ishte thellësisht i përfshirë në krimet e luftës naziste. Në fund të luftës, një përqindje e konsiderueshme e prodhimit të avionëve e kishte origjinën në kampet e përqendrimit, një industri që punësonte dhjetëra mijëra të burgosur. Kërkesa e Luftwaffe për punë ishte një nga faktorët që çoi në dëbimin dhe vrasjen e qindra mijëra hebrenjve hungarezë në 1944. Luftwaffe bombardonte shpesh objektiva joushtarake, Oberkommando der Luftwaffe organizoi eksperimente njerëzore naziste dhe trupat tokësore të Luftwaffe kryen masakrat në Itali, Greqi dhe Poloni.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]