Forca e Sigurisë së Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK))
Shko te: navigacion, kërko
Forca e Sigurisë së Kosovës
KSF logo.svg
Emblema e FSK
Themeluar 21 Janar 2009
Qendra e Bazës Prishtinë
Komanda
Presidentja Atifete Jahjaga
Ministri i Mbrojtjes Agim Çeku
Shefi i Shtabit Kadri Kastrati
Fuqia njerëzore
Ushtria mosha 18 vjeç
Të Aftë për
shërbim ushtarak
818,716, mosha 15–49
Personel aktiv 2,500
Personeli rezervë 800
Shpenzimet
Buxheti €35,472,819 (2011)
Përqind e GDP-së 0,64% (2011)
Industria
Furnitorë të jashtëm Shqipëria
Austria
Gjermania
SHBA
Turqia
Artikuj të ndyshëm
Historia Ushtria Çlirimtare e Kosovës (1997—2000)
Trupat e Mbrojtjes së Kosovës (2000-2009)


Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK), serb. Kosovske Snage Bezbednosti, u formuar me 21 janar 2009, pas shpërbërjes se TMK-se (Trupave Mbrojtëse te Kosovës). FSK-ja ndodhet ne fazën paraprake drejt formimit te një ushtrie plotësisht funksionale dhe përbehet nga 2.500 ushtar aktiv dhe nga 800 rezerviste. Me këtë formacion plotësohen parakushtet e bëra ne planin e kryenegociatorit te OKB-se Martti Ahtissarit.

Kundër formimit te FSK-se është shprehur fuqishëm qeveria e Serbisë. Sipas pikëpamjeve te saj, FSK-ja e forcën, siç thonë ata, me tutje pavarësinë “ilegale” te Kosovës dhe me tutje e shkel Rezolutën 1244 te OKB-se.

Armët dhe paisjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Arma Fisheku Vendi i prodhimit Shënime Figura
Pistoleta
Glock 17 9x19mm Parabellum Austria Austria Glock17.jpg
H&K MP5 9x19mm Parabellum Gjermania Gjermania / Turqia Turqia Variante të ndryshme MP5A3 Marinir.jpg
UZI / ERO 9x19mm Parabellum Kroacia Kroacia / Izraeli Izraeli Uzi ImgID1.jpg
Pushkë Sulmi
AK-47 / AKs-47 7.62x39mm Shqipëria Shqipëria / Rusia Rusia 100px
AKM / AKMS 7.62x39mm Shqipëria Shqipëria / Rusia Rusia AKM Izhevsk 1960.jpg
Tipi 56 / ASH-82 7.62x39mm Shqipëria Shqipëria / Kina AK-47 and Type 56 DD-ST-85-01269.jpg
Zastava M70 7.62x39mm Flag of SFR Yugoslavia.svg Jugosllavia Zastava M-70.jpg
AK SOPMOD 7.62x39mm Flag of Kosovo.svg Kosovo Modifikuar në Vend
AK të gjitha variantet.
AK47.svg
M16 5.56x45mm NATO Flag of the United States.svg SHBA M16a2m203 afmil.jpg
H&K HK G36 5.56x45mm NATO Gjermania Gjermania Arma e shërbimit Domok g36.JPG
Karabina
Zastava M59/66 7.62x39mm Flag of SFR Yugoslavia.svg Jugosllavia Për perdorim cermonial Yugo SKS.jpg
M4 SOPMOD 5.56x45mm NATO Flag of the United States.svg SHBA Për policinë ushtarake PEO M4 Carbine RAS M68 CCO.jpg
Granatalëshues
M203 40x46mm grenade Flag of the United States.svg SHBA Bashkangjitur Pushkës M203 1.jpg
H&K AG36 40x46mm grenade Gjermania Gjermania Bashkangjitur Pushkës Latvian G36KV.JPEG

Shiko dhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]