Jump to content

Forcat e Armatosura Suedeze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Forcave të Armatosura Suedeze

Forcat e Armatosura Suedeze janë agjencia qeveritare që formon forcat e armatosura të Suedisë, të ngarkuara me mbrojtjen e vendit, si dhe me promovimin e interesave më të gjera të Suedisë, mbështetjen e paqeruajtjes ndërkombëtare dhe ofrimin e ndihmës humanitare. Ai përbëhet nga Ushtria Suedeze, Forca Ajrore Suedeze dhe Marina Suedeze, si dhe një forcë rezervë ushtarake, Garda Kombëtare. Që nga viti 1994, të gjitha degët ushtarake suedeze janë të organizuara brenda një agjencie të vetme të unifikuar qeveritare, të kryesuar nga Komandanti Suprem, edhe pse shërbimet individuale ruajnë identitetin e tyre të dallueshëm.

Forcat e Armatosura Suedeze përbëhen nga 23.600 personel aktiv, 11.200 rezervë ushtarake, 24.000 Garda Kombëtare dhe 5.200 rekrutë (do të shtohen për 2800 deri në vitin 2024) që nga viti 2022.

Njësitë e Forcave të Armatosura Suedeze janë aktualisht në dislokim në disa operacione ndërkombëtare ose në mënyrë aktive ose si vëzhgues ushtarakë, duke përfshirë Afganistanin si pjesë e Misionit të Mbështetjes së Vendosur, dhe në Kosovë (KFOR). Për më tepër, Forcat e Armatosura Suedeze kontribuojnë si shteti udhëheqës në Grupin e Betejes të Bashkimit Evropian afërsisht një herë në tre vjet përmes Grupit të Betejës Nordik. Suedia ka marrëdhënie të ngushta me anëtarët e NATO-s dhe NATO-s dhe merr pjesë në stërvitje si Admiral Pitka Recon Challenge, dhe Exercise Trident Juncture 2018. Suedia gjithashtu ka një bashkëpunim të fortë me aleatët e saj më të ngushtë të vendeve nordike që janë pjesë e Bashkëpunimit të Mbrojtjes Nordike dhe ushtrime të përbashkëta si Ushtrimi Verior Wind 2019.

Suedia nuk ka marrë pjesë në një luftë të shpallur zyrtarisht që nga Lufta Suedi-Norvegjeze e vitit 1814, megjithëse forcat e saj, nën flamurin e OKB-së, janë përfshirë në konflikte si kriza e Kongos dhe ndërhyrja ushtarake në Libi. Qeveria suedeze ka arritur ta mbajë Suedinë jashtë luftës përmes një politike neutraliteti.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Swedish Armed Forces", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-04, marrë më 2022-12-20