Forcat e Armatosura të Iranit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Forcat e Armatosura iraniane, zyrtarisht Forcat e Armatosura të Republikës Islamike të Iranit, janë forcat e bashkuara ushtarake të Iranit, që përbëhen nga Ushtria e Republikës Islamike të Iranit (Artesh), nga Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike (Sepah) dhe nga Forca e Zbatimit të Ligjit (Faraja).

Forcat e Armatosura iraniane janë më të mëdhatë në Lindjen e Mesme për sa i përket trupave aktive. [1] Forcat ushtarake të Iranit përbëhen nga rreth 610,000 personel aktiv plus 350,000 personel rezervë dhe të trajnuar që mund të mobilizohen kur nevojitet, duke e çuar fuqinë njerëzore ushtarake të vendit në rreth 960,000[2] personel ushtarak total. Këto numra personelësh nuk përfshijnë Komandën e Zbatimit të Ligjit apo Basijin.

Shumica e armëve të importuara të Iranit përbëhen nga sisteme amerikane të blera përpara Revolucionit Islamik të vitit 1979, me blerje të kufizuara nga Rusia në vitet 1990 pas Luftës Iran-Irak. [3] [4] Megjithatë, vendi ka nisur që atëherë një program të fuqishëm riarmatimi vendas, [5] dhe inventari i tij është bërë gjithnjë e më vendës. Sipas zyrtarëve iranianë, shumica e pajisjeve ushtarake të vendit janë prodhuar në vend dhe Irani ishte bërë tashmë një eksportues i armëve që nga vitet 2000. [6] Kur ishte e pamundur për të importuar sisteme armësh nga jashtë për shkak të sanksioneve ndërkombëtare dhe të SHBA-së, dhe duke vuajtur nga një personel gjithnjë e më e vjetër e forcave ajrore, Irani ka investuar fonde të konsiderueshme në një program ambicioz të raketave balistike dhe të lundrimit për aftësinë e goditjes me rreze të gjatë, [7] dhe ka prodhuar lloje të ndryshme armësh dhe municionesh, duke përfshirë tanke, automjete të blinduara dhe dronë, si dhe mjete të ndryshme detare dhe sisteme të mbrojtjes ajrore. [8] [9] [10] [11]

Programi i raketave balistike dhe hapësinor i Iranit është një temë e nxehtë politike ndërkombëtare, mbi të cilën Irani ka refuzuar vazhdimisht të negociojë mbi. Autoritetet iraniane deklarojnë se programi i raketave të vendit nuk është projektuar për të ofruar ngarkesa bërthamore, por përdoret vetëm për sulme kirurgjikale, dhe për këtë arsye nuk është i rëndësishëm për asnjë negociatë bërthamore me P5+1-in. [12] [13]

Programi i dronëve në Iran ka ngritur gjithashtu shqetësime në të gjithë Lindjen e Mesme dhe në pjesën më të madhe të botës perëndimore, veçanërisht me përhapjen midis forcave aleate iraniane në Lindjen e Mesme, si dhe eksportet në vendet armiqësore ndaj SHBA-së. [14] Sipas Komandës Qendrore të SHBA-së shef- gjenerali Kenneth McKenzie, SHBA-ja "për herë të parë që nga Lufta Koreane vepron pa kontroll të plotë ajrore" për shkak të kërcënimeve të paraqitura nga dronët iranianë. [15]

Të gjitha degët e forcave të armatosura bien nën komandën e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura iraniane. Ministria e Mbrojtjes dhe Logjistika e Forcave të Armatosura është përgjegjëse për planifikimin e logjistikës dhe financimin e forcave të armatosura dhe nuk është e përfshirë në komandën operacionale ushtarake në terren. Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura është Udhëheqësi Suprem.

 1. ^ "2021 Military Strength Ranking". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "The Iranian Army: Tasks and Capabilities". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Larson, Caleb (2020-04-01). "How Iran Got Russia's Deadly MiG-29 Fighter". The National Interest (në anglisht). Marrë më 2021-04-12.
 4. ^ Larson, Caleb (2020-04-01). "How Iran Got Russia's Deadly MiG-29 Fighter". The National Interest (në anglisht). Marrë më 2021-04-12.
 5. ^ "Analysis of Defence Sector in Iran (2018 - 2023) | Size | Share". www.mordorintelligence.com (në anglisht). Marrë më 2021-03-28.
 6. ^ "How Iran's Revived Weapons Exports Could Boost Its Proxies". The Washington Institute (në anglisht). Marrë më 2021-03-27.
 7. ^ "Pentagon says Iran's missiles unrivaled in Middle East". news.yahoo.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-03-28.
 8. ^ "Iran Develops Air Defense Capability for Possible Regional Role". The Washington Institute (në anglisht). Marrë më 2021-03-28.
 9. ^ Sutton, H. I. "Iranian Navy Building New Submarines And A 6,000-Ton Destroyer". Forbes (në anglisht). Marrë më 2021-03-28.
 10. ^ Beckhusen, Robert (2019-09-07). "How Does Iran's Karrar Tank Compare to The Best of the Best?". The National Interest (në anglisht). Marrë më 2021-03-28.
 11. ^ "How to Combat the Iranian Drone Threat". The Defense Post (në anglishte amerikane). 2020-09-01. Marrë më 2021-03-28.
 12. ^ "Iran's missile programme is non-negotiable, says Rouhani". Reuters (në anglisht). 2020-12-14. Arkivuar nga origjinali më 14 dhjetor 2020. Marrë më 2021-03-27.
 13. ^ Sharafedin, Bozorgmehr (2016-03-30). "Khamenei says missiles, not just talks, key to Iran's future". Reuters (në anglisht). Marrë më 2021-04-12.
 14. ^ "SFRC Approves Stop Iranian Drones Act | United States Senate Committee on Foreign Relations". www.foreign.senate.gov (në anglisht). Marrë më 2022-08-20.
 15. ^ "Iran's Game of Drones". The Washington Institute (në anglisht). Marrë më 2022-08-20.