Jump to content

Forcat e Armatosura të Pakistanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Forcat e Armatosura të Pakistanit (FAP) janë forcat ushtarakePakistanit. Ushtria e Pakistanit është e gjashta më e madhe në botë e matur nga personeli aktiv dhe përbëhet nga tre shërbime zyrtare - Ushtria, Marina dhe Forca Ajrore, të cilat mbështeten nga disa forca paraushtarake si Garda Kombëtare dhe Forcat e Armatosura Civile. [1] Një komponent kritik i strukturës së forcave të armatosura është Forca e Divizionit të Planeve Strategjike, e cila është përgjegjëse për mirëmbajtjen dhe ruajtjen e stokut dhe aseteve të armëve bërthamore taktike dhe strategjike të Pakistanit. [2] Presidenti i Pakistanit është Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Pakistanit dhe zinxhiri i komandës është i organizuar nën Kryetarin e Komitetit të Shefave të Përbashkët të Shtabit (KShPSh) së bashku me shefat përkatës të shtabit të Ushtrisë, Marinës dhe Forcës së Ajrit. [2] Të gjitha degët janë të koordinuara sistematikisht gjatë operacioneve dhe misioneve të përbashkëta nën Shtabin e Shtabit të Përbashkët (ShShP) . [2]

Që nga Marrëveshja Sino-Pakistaneze e vitit 1963, ushtria pakistaneze ka pasur marrëdhënie të ngushta me Kinën, duke punuar së bashku për të zhvilluar JF-17-ën, K-8-ën dhe sisteme të ndryshme të armëve. Që prej 2021-it Kina ishte furnizuesi më i madh i huaj i pajisjeve ushtarake për Pakistanin. [3] Bashkëpunimi ushtarak midis Ushtrisë Popullore Çlirimtare Kineze dhe Pakistanit ka përshpejtuar ritmin e stërvitjeve të përbashkëta ushtarake dhe zinxhirët e furnizimit me armë gjithnjë e më të pajtueshme dhe sistemet e rrjetit të komunikimit kanë përshpejtuar integrimin e aftësive mbrojtëse midis dy palëve. [4] Të dy vendet bashkëpunojnë gjithashtu në zhvillimin e programeve të tyre bërthamore dhe të teknologjisë hapësinore. [5] [6] [7] Krahas kësaj, ushtria pakistaneze gjithashtu mban marrëdhënie me Shtetet e Bashkuara në histori, e cila i dha Pakistanit statusin e madh aleat jo-NATO në vitin 2004. Si i tillë, Pakistani blen pjesën më të madhe të pajisjeve të tij ushtarake nga Kina, Shtetet e Bashkuara dhe furnizuesit e tij vendas.

FAP-ja u formua në vitin 1947, kur Pakistani fitoi pavarësinë nga Perandoria Britanike. [8] Që atëherë, ata kanë luajtur një rol vendimtar në historinë moderne të Pakistanit, veçanërisht për shkak të luftimeve të mëdha me Indinë në vitet 1947-1948, 1965 dhe 1971. Forcat e armatosura kanë marrë kontrollin e qeverisë në disa raste, duke formuar për rrjedhojë atë që analistët e quajnë një shtet të thellë të cilësuar si “The Establishment”. [8] Nevoja për menaxhimin e kufirit çoi në krijimin e Gardës Kombëtare dhe Forcave të Armatosura Civile për t'u marrë me trazirat civile në Veri-Perëndim, si dhe sigurinë e zonave kufitare në Punxhab dhe Sind nga trupat paraushtarake. Në vitin 2017, Forcat e Armatosura të Pakistanit kishin afërsisht 654,000 personel aktiv, duke përjashtuar 25,000–35,000+ personel në Forcat e Divizionit të Planeve Strategjike dhe 482,000 personel aktiv në forcat e ndryshme paraushtarake. [9] Ushtria tradicionalisht ka pasur një grup të madh vullnetarësh, dhe për këtë arsye rekrutimi nuk është vënë kurrë në fuqi, megjithëse si Kushtetuta e Pakistanit ashtu edhe legjislacioni plotësues lejojnë rekrutim në gjendje lufte. [10]

Duke llogaritur për 18.3% të shpenzimeve të qeverisë kombëtare në vitin 2021, pas pagesave të interesit, ushtria e Pakistanit thith një pjesë të madhe të buxhetit vjetor të vendit. [11] Forcat e armatosura përgjithësisht janë shumë të miratuara në shoqërinë pakistaneze. [12] [13] Që prej April 2021-it Pakistani ishte kontribuesi i gjashtë më i madh në përpjekjet paqeruajtëse të Kombeve të Bashkuara, me 4,516 personel të vendosur jashtë shtetit. [14] Vendosje të tjera të huaja janë përbërë nga personeli ushtarak pakistanez që shërben si këshilltarë ushtarakë në vende të ndryshme afrikane dhe arabe. Ushtria pakistaneze ka mbajtur divizione luftarake dhe prani të fuqisë së brigadës në disa shtete arabe gjatë Luftërave Arabo-Izraelite, ka ndihmuar forcat e koalicionit të udhëhequr nga Amerika në Luftën e parë të Gjirit kundër Irakut dhe ka marrë pjesë aktive në konfliktet Somali dhe Boshnjak.

 1. ^ "Inter-Services Public Relations Pakistan". www.ispr.gov.pk. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2020. Marrë më 2020-10-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c Blood, Peter R. (1995). Pakistan. Washington D.C.: Diane Publishing Co. ISBN 978-0-7881-3631-3. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2023. Marrë më 4 dhjetor 2014. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "China cements its place as Pakistan's largest supplier of major arms: Report". Hindustan Times. 22 prill 2022. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2022. Marrë më 5 maj 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "A Threshold Alliance: The China-Pakistan Military Relationship". United States Institute of Peace (në anglisht). Marrë më 2023-03-23.
 5. ^ "News". BBC News. UK. 17 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2018. Marrë më 20 qershor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "World". News. CBS. 16 tetor 2008. Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2013. Marrë më 4 maj 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "South Asia". Asia Times. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2011. Marrë më 4 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Adresë e papërshtatshme (lidhja)
 8. ^ a b Singh, R.S.N. (2008). The military factor in Pakistan. New Delhi: Frankfort, IL. ISBN 978-0-9815378-9-4. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2023. Marrë më 18 tetor 2020. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ (Iiss), The International Institute of Strategic Studies (14 shkurt 2017). The Military Balance 2017 (në anglisht). Routledge, Chapman & Hall, Incorporated. fq. 319–320. ISBN 978-1-85743-900-7. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2023. Marrë më 18 tetor 2020.
 10. ^ "Pakistan". UNHCR. Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Budget in Brief 2020-22" (PDF). Ministry of Finance, Pakistan. fq. 15. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 18 qershor 2021. Marrë më 23 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "National Survey of Public Opinion in Pakistan" (PDF). International Republican Institute. 1–22 nëntor 2018. fq. 17. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 2 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Formati i datës (lidhja)
 13. ^ "Army most popular institution in Pakistan: Gallup survey". The Express Tribune (në anglisht). 2023-09-29. Marrë më 2023-09-29.
 14. ^ "Troop and Police Contributors". Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2019. Marrë më 2 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)