Jump to content

Forcat e Armatosura të Singaporit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Forcat e Armatosura të Singaporit (FAS) janë ushtria e Republikës së Singaporit, përgjegjëse për mbrojtjen e Singaporit dhe interesat e sigurisë dhe sovranitetit të vendit. Një përbërës i Ministrisë së Mbrojtjes (MINMBRO), forcat e armatosura kanë katër degë shërbimi: Ushtria, Marina, Forca Ajrore dhe Shërbimi Dixhital dhe Inteligjent. Një forcë e integruar, ajo është një nga ushtritë më të afta, më të fuqishme, teknologjikisht të sofistikuara dhe më të fuqishme në rajonin e Azisë Juglindore. [1] FAS-i drejtohet nga shefi i forcave të mbrojtjes, i emëruar nga presidenti i Singaporit, me këshillën e kabinetit.

Që nga fillimi i tij, FAS-i është përfshirë në operacione të ndryshme, brenda dhe jashtë vendit. Këto përfshijnë misione paqeruajtëse në vende të tilla si Afganistani, Iraku, Nepali dhe Timor Leste, si dhe operacionet e ndihmës ndaj fatkeqësive në vende të ndryshme, duke përfshirë ciklonin Bhola të vitit 1970, tërmetin dhe cunamin në Oqeanin Indian 2004, Uragani Katrina, tërmeti në Sichuan 2008, tërmeti i Nepalit, prill 2015 Uragani Harvey, ndër të tjera. [2] [3] Përveç kësaj, FAS-i ka ndihmuar Kombet e Bashkuara për të mbikëqyrur dhe mbikëqyrur procesin zgjedhor në vende të tilla si Kamboxhia, Etiopia, Namibia dhe Afrika e Jugut. [4]

Ajo ka një forcë aktive të përafërt prej mbi 51,000 personeli me kohë të plotë dhe është në gjendje të mobilizojë mbi 252,500 rezervistë (të njohur edhe si Ushtarë Kombëtar, ose burraUK) në rast nevojash kombëtare ose një lufte në shkallë të plotë. Ajo gjithashtu ka një grup të madh rekrutësh (të njohur edhe si Ushtarë Kombëtar me kohë të plotë, ose UKK) në forcat aktive dhe rezervë, me rreth 50,000 që arrijnë moshën ushtarake çdo vit.

Në Vitet e fundit, SAF ka marrë gjithashtu një rol më aktiv në përpjekjet kundër terrorizmit. [5]

  1. ^ Tan, Andrew T. H. (1999). "Singapore's Defence: Capabilities, Trends, and Implications". Contemporary Southeast Asia. 21 (3): 451–474. doi:10.1355/CS21-3G. JSTOR 25798469. Marrë më 22 nëntor 2021. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Overseas Operations". www.mindef.gov.sg (në anglisht). Ministry of Defence. Marrë më 16 prill 2022.
  3. ^ Kamil, Asyraf (30 gusht 2017). "Flashback: 12 years after Hurricane Katrina, RSAF to lend US a helping hand again in disaster relief". TODAY (në anglisht). Marrë më 16 prill 2022.
  4. ^ "International Peacekeeping". www.mfa.gov.sg (në anglisht). Ministry of Foreign Affairs. Marrë më 16 prill 2022.
  5. ^ "Mindef History". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)