Jump to content

Forcat e Mbrojtjes Hungareze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Forcave të Mbrojtjes Hungareze.

Forcat e Mbrojtjes Hungareze (Hungarisht: Magyar Honvédség) është forca mbrojtëse kombëtare e Hungarisë. Që nga viti 2007, Forcat e Armatosura Hungareze janë nën një strukturë të unifikuar komanduese. Ministria e Mbrojtjes ruan kontrollin politik dhe civil mbi ushtrinë. Një komandë vartëse e Forcave të Përbashkëta po koordinon dhe komandon trupat e HDF. Në vitin 2020, forcat e armatosura kishin 22,700 personel në detyrë aktive. Në vitin 2019, shpenzimet ushtarake ishin 1.904 miliardë dollarë, rreth 1.22% e PBB-së së vendit, shumë më poshtë objektivit të NATO-s prej 2%. Në vitin 2016, qeveria miratoi një rezolutë në të cilën u zotua të rrisë shpenzimet e mbrojtjes në 2.0% të PBB-së dhe numrin e personelit aktiv në 37,650 deri në vitin 2026.

Shërbimi ushtarak është vullnetar, megjithëse rekrutimi mund të ndodhë në kohë lufte. Në një lëvizje të rëndësishme për modernizimin, Hungaria vendosi në vitin 2001 të blejë 14 avionë luftarakë JAS 39 Gripen për rreth 800 milionë euro. Hungaria bleu dy avionë të përdorur Airbus A319 dhe dy avionë transporti Falcon 7X. Tre avionë transporti C-17 III Globemaster operojnë nga Baza Ajrore Pápa nën shenjën e kombësisë hungareze, por mirëmbahen nga krahu i transportit të rëndë ajrore të NATO-s (HAW). Një program intensiv modernizimi filloi në vitin 2016 me emrin "Zrínyi 2026". Përveç të tjerave u blenë helikopterë të rinj, tanke, IFV dhe pajisje artilerie. Qendra Kombëtare Hungareze e Sigurisë Kibernetike u riorganizua në vitin 2016.

Në vitin 2016, ushtria hungareze ka rreth 700 trupa të stacionuara në vendet e huaja si pjesë e forcave paqeruajtëse ndërkombëtare, duke përfshirë 100 trupa HDF në forcën ISAF të udhëhequr nga NATO në Afganistan, 210 ushtarë hungarezë në Kosovë nën komandën e KFOR-it dhe 160 trupa në Bosnje. dhe Hercegovina. Hungaria dërgoi një njësi logjistike prej 300 trupash në Irak me qëllim që të ndihmonte pushtimin e SHBA-së me autokolona të transportit të armatosur, megjithëse opinioni publik kundërshtoi pjesëmarrjen e vendit në luftë. Një ushtar u vra në aksion nga një bombë në anë të rrugës në Irak.

Gjatë Revolucionit Hungarez të 1848, HDF dëboi forcat Habsburge nga vendi në Fushata e Pranverës së 1849, por u mund nga një ofensivë austro-ruse në verë. Honvéd Mbretëror Hungarez u krijua në 1868. Gjatë Luftës së Parë Botërore, nga tetë milionë burra të mobilizuar nga Austro-Hungaria, mbi një milion vdiqën. Rekrutimi u fut në bazë kombëtare në vitin 1939. Forca e Ushtrisë Mbretërore Hungareze në kohë paqeje u rrit në 80,000 burra të organizuar në shtatë komanda korpusi. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Ushtria e Dytë Hungareze u shkatërrua në brigjet e lumit Don në dhjetor 1942 në Betejën e Stalingradit. Gjatë epokës socialiste dhe të Traktatit të Varshavës (1947-1989), i gjithë Grupi i Forcave Jugore prej 200,000 personash u vendos në garnizon në Hungari, i kompletuar me artileri, regjimente tankesh, forca ajrore dhe trupa raketore me armë bërthamore.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]