Foundation for Economic Education

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Foundation for Economic Education (FEE) është një nga organizatat më të vjetra për tregun e lirë të ngritura në SHBA. Qëllimi i organizatës është studimi dhe avancimi i filozofisë së lirisë.

FEE promovon kërkime mbi tregun e lirë, ide libertariane dhe liberal-klasike nëpërmjet revistës së vet të përmuajshme, The Freeman, sikundër edhe përmes pamfletësh, leksionesh, dhe sponsorizimi akademik. Gjithashtu boton riprintime të teksteve të libertariane klasike dhe organizon seminare me figurat publike amerikane.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]