Four Corners

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rajoni i Four Corners është rrethi i kuq në këtë hartë. Shtetet e Four Corners janë të theksuara me portokalli.
Një djalë i ri Navajo mbi kalë në Luginën e Monumentit. Kombi Navajo përfshin pjesën më të madhe të zonës së Four Corners, duke përfshirë luginën, e përdorur në shumë filma perëndimorë.
Flamujt që rrethojnë Four Corners Monument. Në rendin e akrepave të orës duke filluar nga flamuri më i përparmë, flamuri shtetëror i Arizonës, flamuri i Kombit Navajo (dy herë), Utah, rezervimi i Ute Mountain Ute Tribe, Kolorados, Nju Meksikos, Kombi Navajo (shkalla e tretë) dhe flamuri i Shteteve të Bashkuara Shtetet e Amerikës
Durango and Silverton Narrow Gauge Railroad, tani një hekurudhë e trashëgimisë, më parë lidhte zonën Four Corners me rrjetin hekurudhor kombëtar.

Four Corners është një rajon i Shteteve të Bashkuara Jugperëndimore që përbëhet nga këndi jugperëndimor i Kolorados, këndi juglindor i Utah, këndi verilindor i Arizonës dhe këndi veriperëndimor i Nju Meksikos. Zona e Four Corners është emëruar pas katërkëndëshit në kryqëzimin e gjerësisë gjeografike veriore afërsisht 37° me gjatësinë gjeografike perëndimore 109° 03', ku takohen kufijtë e katër shteteve dhe shënohen nga Four Corners Monument. Është i vetmi vend në Shtetet e Bashkuara ku takohen katër shtete. Pjesa më e madhe e rajonit Four Corners i përket kombeve gjysmë autonome vendase amerikane, më i madhi prej të cilëve është Kombi Navajo, i ndjekur nga rezervat dhe kombet fisnore Hopi, Ute dhe Zuni. Rajoni Four Corners është pjesë e një rajoni më të madh të njohur si Rrafshnalta e Kolorados dhe është kryesisht rural, i thyer dhe i thatë. Përveç monumentit, zonat e vizituara zakonisht brenda Four Corners përfshijnë Luginën e Monumentit, Parkun Kombëtar Mesa Verde, Kanionin Chaco, Kanionet e Monumentit Kombëtar të Lashtëve dhe Monumentin Kombëtar të Canyon de Chelly. Qyteti më i populluar në rajonin Four Corners është Farmington, New Mexico, i ndjekur nga Durango, Colorado.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtetet e Bashkuara fituan rajonin e katër anët nga Meksika pas përfundimit të Luftës Meksikano-Amerikane më 1848. Në vitin 1863 Kongresi krijoi Territorin e Arizonës nga pjesa perëndimore e Territorit të Nju Meksikos. Kufiri u përcaktua ligjërisht si një vijë që shkonte drejt jugut nga këndi jugperëndimor i Territorit të Kolorados, i cili ishte krijuar në vitin 1861. Ky ishte një akt i pazakontë i Kongresit, i cili pothuajse gjithmonë përcaktonte kufijtë e territoreve të reja si vija të gjerësisë ose gjatësisë gjeografike. ose pas lumenjve, por rrallë si zgjerime të kufijve të tjerë.

Duke përcaktuar një kufi si fillim nga cepi i një tjetri, Kongresi siguroi krijimin eventual të katër shteteve që takohen në një pikë, pavarësisht nga gabimet e pashmangshme të rilevimit të kufijve.[1] Për shkak të një gabimi "standard" të sondazhit të kohës, vendndodhja fillimisht e anketuar e pikës "Four Corners" u gjet pa dashje nga anketuesi i saj fillestar si 1,821 ft (555 m) në lindje të vendndodhjes origjinale të specifikuar në fakt nga Kongresi i SHBA në vitin 1863. Zona u anketua për herë të parë nga Qeveria e SHBA-së më 1868 si pjesë e një përpjekjeje për ta kthyer Territorin e Kolorados në një shtet, i pari nga shtetet e Katër Këndeve të formuar.

Shenja e parë u vendos në vendin e vëzhguar dhe aktual në vitin 1868.[2] Në vitin 1925, rreth 57 vjet pasi Kongresi u përpoq për herë të parë të specifikonte vendin, problemet që rrethonin shënuesin fillimisht të gabuar u ngritën përpara Gjykatës së Lartë të SHBA-së. Për të korrigjuar miqësisht këtë gabim origjinal të anketimit, Gjykata e Lartë e SHBA-së më pas ripërcaktoi pikën e Four Corners, duke e zhvendosur zyrtarisht pikën e Katër Këndëve afërsisht 1800 këmbë (550 m) në lindje, ku sondazhi origjinal e kishte mbajtur fillimisht të gjithë së bashku, dhe ku ka mbetur edhe sot e kësaj dite, e shënuar siç duhet.[3] Ky gabim fillestar i sondazhit ka rezultuar në disa keqkuptime të kahershme në lidhje me vendndodhjen e saktë të shënuesit të Katër këndeve, disa prej të cilave mbeten edhe sot e kësaj dite.[4] Qeveria e parë fisnore Navajo u krijua në vitin 1923 për të rregulluar një numër në rritje të aktiviteteve të kërkimit të naftës në tokën Navajo.[5]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Four Corners është pjesë e rrafshnaltës së lartë të Kolorados. Kjo e bën atë një qendër për sistemet e motit, të cilat stabilizohen në rrafshnaltë dhe më pas vazhdojnë drejt lindjes përmes Kolorados dhe në shtetet qendrore. Ky sistem moti krijon borë dhe reshje shiu mbi Shtetet e Bashkuara qendrore.[6]

Zonat e mbrojtura federale në zonën Four Corners përfshijnë Monumentin Kombëtar të Canyon de Chelly, Monumentin Kombëtar Hovenweep, Parkun Kombëtar Mesa Verde dhe Kanionet e Monumentit Kombëtar të Lashtëve. Vargmalet malore në katër qoshet përfshijnë Malet Ute të Fjetura, Malet Abajo dhe Malet Chuska.[7]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjashtë qeveri kanë kufij juridiksioni në Four Corners Monuments: shtetet e Arizonës, Kolorados, Nju Meksikos dhe Utah, si dhe qeveritë fisnore të Kombit Navajo dhe Ute Mountain Ute Tribe.[8] Four Corners Monuments administrohet nga Departamenti i Parqeve dhe Rekreacionit të Kombit Navajo.[2] Kombe të tjera fisnore brenda rajonit të Four Corners përfshijnë Hopi dhe Ute të tjera.[9] The Four Corners është shtëpia e kryeqytetit të qeverisë fisnore Navajo në Window Rock, Arizona.[5] Selia e fiseve Ute Mountain Ute ndodhet në Towaoc, Kolorado. Qeveria federale e SHBA-së ka gjithashtu një prani të madhe në zonë, veçanërisht Departamenti i Brendshëm me Byronë e Çështjeve Indiane dhe Departamenti i Bujqësisë me Shërbimin Pyjor.

Qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni i Four Corners është kryesisht rural. Qendra ekonomike, qyteti më i madh dhe zona e vetme metropolitane në rajon është Farmington, New Mexico.[10] Vendbanimi i populluar më afër qendrës së Four Corners është Teec Nos Pos, Arizona.[11] Qytete të tjera në rajon përfshijnë Cortez dhe Durango në Kolorado; Monticello dhe Blanding në Utah; Kayenta dhe Chinle në Arizona; dhe Shiprock, Aztec, dhe Bloomfield në Nju Meksiko.[10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Hubbard, Bill Jr. (2009). American Boundaries: the Nation, the States, the Rectangular Survey (në anglisht). University of Chicago Press. fq. 164. ISBN 978-0-226-35591-7.
 2. ^ a b "Four corners Monument" (në anglisht). Navajo Nation. Marrë më 6 dhjetor 2016.
 3. ^ "The National Monument That's in the Wrong Place" (në anglisht). 2013. Marrë më 2020-12-06. Correction of mistaken federal survey.
 4. ^ "Why the Four Corners Monument is in Exactly the Right Place". www.ngs.noaa.gov (në anglisht). 2009. Marrë më 2021-07-01.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 5. ^ a b "Welcome to the Navajo Nation". navajo-nsn.gov (në anglisht). Navajo Nation. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2021. Marrë më 6 dhjetor 2016.
 6. ^ Ward, Kathleen. "Rainmaker, Go North – Nebraska Needs Help, Too" (në anglisht). Kansas State University Research and Extension. Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2006. Marrë më 8 maj 2008.
 7. ^ Arizona Road and Recreation Atlas (Hartë) (bot. 2004). 1:400,000 (në anglisht). Benchmark Maps. 2004. § D3. ISBN 0-929591-84-4.
 8. ^ "Ute Mountain Ute Indian Reservation" (PDF) (në anglisht). Departamenti i Energjisë i Shteteve të Bashkuara. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 26 qershor 2008. Marrë më 11 maj 2008.
 9. ^ "Four Corners Indian Tribes" (në anglisht). Farmington, New Mexico Convention and Visitors Bureau. Marrë më 6 dhjetor 2016.
 10. ^ a b "Four Corners Area Map" (në anglisht). Farmington, New Mexico Convention and Visitors Bureau. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2007. Marrë më 8 maj 2008.
 11. ^ "Google Maps" (në anglisht). Google Maps. Marrë më 8 maj 2008.