François Fillon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
François Fillon
François Fillon 2010.jpg
Kryeministri i Francës
Në zyrë
17 maj 2007 – 16 maj 2012
PasardhësiDominique de Villepin
Pasuar ngaJean-Marc Ayrault
Ministri i Ekologjisë, Zhvillimit, Transporteve dhe Ndërtimit
Në zyrë
22 shkurt 2012 – 16 maj 2012
PasardhësiNathalie Kosciusko-Morizet
Pasuar ngaNicole Bricq
Ministër i Arsimit
Në zyrë
31 mars 2004 – 2 qershor 2005
PasardhësiLuc Ferry
Pasuar ngaGilles de Robien
Ministër i Punëve Sociale
Në zyrë
7 maj 2002 – 31 mars 2004
PasardhësiÉlisabeth Guigou
Pasuar ngaJean-Louis Borloo
Të dhënat vetjake
Lindur më (1954-03-04) 4 Mars, 1954 (68 vjeç)
Le Mans, Francë
KombësiaFrancez
Partia politikeRigrupimi për Republikë(Para 2002)
Unioni për Lëvizje Popullore(2002–në vazhdim)
ProfesioniJurist
Ekonomist

François Charles Armand Fillon (4 mars, 1954, Le Mans), politikan Francez, Kryeministër i Francës nga 2007 deri në 2012.