Jump to content

Francezët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Francezët
Français
Popullsia e përgjithshme
rr. 100 milion
Francë: 67,413,000[1]
Mërgata dhe prejardhja franceze: rr. 30 milion[2]
Rajone me popullsi të konsiderueshme
Franca Franca67.413.000
(përfshirë departamentet përtejdetit)[1]
Shtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara10.329.000 (përfshirë prejardhjen)[3]
Kanadaja Kanada7.167.000 (përfshirë prejardhjen)[4]
Argjentina Argjentina6.000.000 (përfshirë prejardhjen)[5]
Brazil Brazili1.000.000 (përfshirë prejardhjen)[6]
Kili Kili800.000 (përfshirë prejardhjen)[7]
Britania e Madhe Mbretëria e Bashkuar300.000[8]
Zvicra Zvicra159.000[9][10]
Madagaskari Madagaskari124.000[11]
 Belgium123.000[12]
Spanja Spanja122.000[13]
Stampa:Country data AUS Australia118.000[14][15]
Gjuhët
Kryesisht frëngjishtja

Fetë
Krishterimi (kryesisht Katolik[16]
me pakicat protestante dhe ortodokse lindore)
Islami dhe fe të tjera[17]
Afetaria[18]
Grupe etnike të lidhura

Francezët (frëngjisht: Français) është një grup etnik dhe komb i vendosur kryesisht në Evropën Perëndimore që ndajnë një kulturë, histori dhe gjuhë të përbashkët franceze, të identifikuara me vendin e Francës.

Populli francez, veçanërisht folësit vendas të langues d'oïl nga Franca veriore dhe qendrore, janë kryesisht pasardhës të Galëve (përfshirë Belgae) dhe Romakëve (ose Gallo-Romakëve, popujve kelt dhe italik të Evropës Perëndimore), si dhe gjermanikë. popuj të tillë si frankët, visigotët, Suebi dhe Burgonjët që u vendosën në Gaul nga lindja e Rhine pas rënies së Perandorisë Romake, si dhe valë të ndryshme të mëvonshme të migrimit të parregullt të nivelit më të ulët që kanë vazhduar deri në ditët e sotme. Nordikët u vendosën gjithashtu në Normandi në shekullin e 10-të dhe kontribuan ndjeshëm në prejardhjen e normanëve. Për më tepër, pakicat etnike rajonale ekzistojnë gjithashtu brenda Francës që kanë prejardhje, gjuhë dhe kultura të dallueshme si bretonëtBrittany, oksitanëtOksitani, baskëtVendin Baske Franceze, katalanasitKatalonjën Veriore, gjermanëtAlsace dhe flamandëtFlanders Franceze.

Nga mesi i shekullit të 19-të, Franca përjetoi një shkallë të lartë të migrimit të brendshëm, kryesisht i përbërë nga arab-berber, hebrenj, afrikanë nën-saharianë, kinezë dhe popuj të tjerë nga Afrika, Lindja e Mesme dhe Azia Lindore, dhe qeveria, duke përcaktuar Francën si një komb gjithëpërfshirës me vlera universale, mbrojti asimilimin përmes të cilit pritej që emigrantët t'u përmbaheshin vlerave dhe normave kulturore franceze. Në ditët e sotme, ndërkohë që qeveria i ka lënë të sapoardhurit të ruajnë kulturat e tyre të veçanta që nga mesi i viteve 1980 dhe kërkon prej tyre një integrim të thjeshtë,[19] qytetarët francezë ende e barazojnë kombësinë e tyre me shtetësinë siç bën ligji francez.[20]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Démographie – Population au début du mois – France". Insee.fr (në frëngjisht). Institut national de la statistique et des études économiques. Marrë më 28 shkurt 2016.
 2. ^ "La diaspora française, nouvel acteur de diplomatie ?". Le Monde.fr. 17 mars 2015. Certains spécialistes avancent que la diaspora française serait composée de 30 millions de personnes. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "2013 ACS Ancestry estimates" (në anglisht). Factfinder2.census.gov. 2013. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2020. Marrë më 15 tetor 2015.
 4. ^ Statistics Canada (8 maj 2013). "2011 National Household Survey: Data tables" (në anglisht). Marrë më 8 mars 2014.
 5. ^ "Les merveilleux francophiles argentins-1". www.canalacademie.com (në frëngjisht).
 6. ^ "Archived copy" (PDF) (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 janar 2014. Marrë më 11 shkurt 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 7. ^ Parvex R. (2014). Le Chili et les mouvements migratoires, Hommes & migrations, Nº 1305, 2014. doi: 10.4000/hommesmigrations.2720.
 8. ^ "Présence française" (në frëngjisht). Ministry of Europe and Foreign Affairs.
 9. ^ "Les Français établis hors de France" (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2014. Marrë më 30 prill 2022. Au 31 décembre 2012, 1 611 054 de nos compatriotes étaient inscrits au registre mondial des Français établis hors de France.
 10. ^ "Etat et structure de la population – Données détaillées, Population résidante selon le sexe et la nationalité par pays, (su-f-01.01.01.03), Office fédéral de la statistique OFS" (në frëngjisht). Bfs.admin.ch. 29 janar 2010. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2011. Marrë më 12 nëntor 2011.
 11. ^ Kevin Shillington, Encyclopedia of African History, CRC Press, 2005, pp. 878–883
 12. ^ SPF Intérieur – Office des Étrangers Arkivuar 7 shkurt 2009 tek Wayback Machine
 13. ^ "Avance del Padrón municipal a 1 de enero de 2011. Datos provisionales. 2011. INE" (PDF) (në spanjisht). Ine.es. Marrë më 12 nëntor 2011.
 14. ^ "20680-Ancestry (full classification list) by Sex – Australia". 2006 Census (në anglisht). Australian Bureau of Statistics. Arkivuar nga origjinali (Microsoft Excel download) më 10 mars 2008. Marrë më 19 maj 2008.
 15. ^ "20680-Country of Birth of Person (full classification list) by Sex – Australia". 2006 Census. Australian Bureau of Statistics. Arkivuar nga origjinali (Microsoft Excel download) më 25 dhjetor 2018. Marrë më 27 maj 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Cook, Malcolm; Davie, Grace, red. (2002). Modern France: Society in Transition. Routledge. ISBN 9781134734757. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Epstein, Irving; Limage, Leslie, red. (2008). The Greenwood Encyclopedia of Children's Issues Worldwide, Volume 3 (në anglisht). Greenwood Publishing Group. ISBN 9780313336195.
 18. ^ {në frëngjisht) La carte de l'athéisme dans le monde : la France numéro 4 Arkivuar 26 nëntor 2016 tek Wayback Machine, L'Obs, 2015
 19. ^ "French Government Revives Assimilation Policy". Migrationpolicy.org (në anglisht). 1 tetor 2003. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2015. Marrë më 12 dhjetor 2017.
 20. ^ "France shall be an indivisible, secular, democratic and social Republic. It shall ensure the equality of all citizens before the law, without distinction of origin, race or religion", Constitution of 4 October 1958 Arkivuar 13 mars 2013 tek Wayback Machine