Jump to content

Francisco Gento

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Paco Gento

Gento me Real Madrid në vitin 1967
Të dhënat vetjake
Emri i plotëFrancisco Gento López
Datëlindja (1933-10-21) 21 tetor 1933 (90 vjeç)
VendlindjaGuarnizo, Spanjë
PozicioniAnësor i majtë
Karriera me të rinjtë
S.D. Nueva Montaña
Union Club Astillero
Rayo Cantabria
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1952–1953Racing Santander10(2)
1953–1971Real Madrid428(128)
Gjithsej438(130)
Karriera ndërkombëtare
1956Spanja B1(0)
1955–1969Spanja43(5)
Skuadra të menaxhuara
Castilla
1974Castellón
1977–1980Palencia
1980–1981Granada
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Francisco "Paco" Gento López (lindur më 21 tetor 1933Guarnizo, Cantabria) është një ish futbollist spanjoll.

Gento filloi karrierën e tij te Racing Santander në vitin 1952 dhe u transferua te Real Madrid sezonin tjetër. Ai ka luajtur në tetë finale të Kupës Europiane, duke fituar shifrën rekord të gjashtë titujve, dhe sigurisht përfshirë edhe 12 tituj të La Liga-s.

Në karrierën e tij me kombëtaren spanjolle që zgjati 14 vite, Gento ka luajtur plot 43 ndeshje, dhe përfaqsoi Spanjën në Kupat e Botës 1962 dhe 1966.

Ai debutoi në Primera División me Racing Santander në sezonin 1952–53. Vitin tjetër, ai firmosi me Real Madrid dhe u bë një legjendë e klubit, duke veshur fanellën me numrin 11.

Gento luante si anësor i majtë, dhe njihej me pseudonimin Galerna del Cantábrico. Ai kishte një shpejtësi të madhe (ai mund t'i përshkruante 100 metra për vetëm 11 sekonda dhe kishte një kontroll të mirë të topit gjatë kohës kur vraponte). Ai ka qënë kapiten i skuadrës së të rinjëve të Real Madrid, që ndryshe njihej edhe si Ye-yé, për shkak të popullaritetit të The Beatles në atë kohë. Ai është përshkruar si një nga lojtarët më të mirë spanjoll të të gjitha kohërave.

Sëbashku me trofetë e tjerë, Gento ka fituar Kupën Europiane plot gjashtë me Real Madridin herë gjë që është një rekord. Ai gjithashtu ka shënuar 30 Gola në 89 ndeshje europiane me Real Madrid. Ai gjithashtu ka luajtur me Spanjën nga viti 1955 e deri në vitin 1969, duke arritur të luajë 43 ndeshje dhe duke shënuar 6 Gola.

Gento ka luajtur në tetë finale të Kupës Europiane (rekodi është 6–2) (me një paraqitje të nëntë në finalen e 1970–1971 Cup Winners' Cup ku Real Madrid u mposht nga Chelsea. Ai e mban këtë rekord me italianin Paolo Maldini (me një rekord inferior 5–3). Shoku legjendar i Gentos te Real Madrid, Alfredo Di Stéfano, renditet i treti me shtatë finale (rekordi 5–2).

Pasi u tërhoq nga futbolli në vitin 1971, ai deklaroi se do të bëhej trajner. Ai mori drejtimin e disa skuadrave të vogla, siç ishin Castilla, Castellón, Palencia, dhe Granada. Në fund, ai pranoi një post pune nga Real Madrid si ambasor në Europë.

Gento ka dy vëllezë të vegjël që quhen Julio (lindur në vitin 1939) dhe Antonio (lindur në vitin 1940) që gjithashtu kanë që futbollist dhe kanë luantur për Real Madridin, por ata nuk kanë qënë aq të suksesshëm sa vëllai i tyre më i madhë Francisco.

Performanca Liga Kupa Kontinenti Total
Sezoni Klubi Liga Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Spanjë Liga Copa del Rey Europa Total
1952–53 Racing Santander Primera División 10 2 4 0 0 0 14 2
1953–54 Real Madrid Primera División 17 0 4 0 0 0 21 0
1954–55 24 6 3 0 0 0 27 6
1955–56 29 7 6 3 7 1 42 11
1956–57 27 7 2 0 8 1 37 8
1957–58 28 7 5 1 6 3 39 12
1958–59 21 7 5 2 8 1 34 10
1959–60 27 14 5 2 6 2 38 18
1960–61 28 9 8 3 2 1 38 13
1961–62 25 6 9 4 10 2 44 12
1962–63 25 7 4 1 2 1 31 9
1963–64 24 12 2 0 9 3 35 15
1964–65 23 4 3 0 6 5 32 9
1965–66 28 10 3 2 9 3 40 15
1966–67 20 11 5 0 4 0 29 11
1967–68 24 8 0 0 7 5 31 13
1968–69 26 8 2 1 2 0 30 9
1969–70 25 3 5 1 3 2 33 6
1970–71 7 0 2 0 6 0 15 0
Total Spanjë 428 128 73 20 95 30 606 178
Karriera në total 438 130 77 20 95 30 620 180

Golat me kombëtaren

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 14 tetor 1959 Santiago Bernabéu, Madrid, Spanjë Flamuri Polonia 3–0 3–0 UEFA Euro 1960 Raundi i 16
2. 2 prill 1961 Santiago Bernabéu, Madrid, Spanjë Flamuri Franca 2–0 2–0 Ndeshje Miqësore
3. 30 tetor 1963 Windsor Park, Belfast, Irlanda e Veriut Flamuri Irlanda e Veriut 0–1 0–1 UEFA Euro 1964 Raundi i 16
4. 23 qershor 1966 Riazor, A Coruña, Spanjë Flamuri Uruguaji 1–1 1–1 Ndeshje Miqësore
5. 31 maj 1967 San Mamés, Bilbao, Spanjë Flamuri Turqia 2–0 2–0 Kualifikueset e UEFA Euro 1968
Real Madrid

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Parardhësi 
Zárraga
Kapiteni i Real Madrid C.F.
1962–1971
Pasardhësi 
Zoco